W redakcji serwisu Zbrodnia w Bibliotece jesteśmy zgodni: w tym tygodniu na polskim rynku księgarskim ukazał się jeden z najlepszych debiutów kryminalnych ostatnich lat. Powieść Katarzyny Rogińskiej Jeśli czegoś pragnę jest lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy lubią podczas czytania poczuć dreszczyk emocji i strachu. Oto co o swej książce napisała do nas Autorka.
Początkiem jest pytanie: co człowiek jest w stanie zrobić, by spełnić swoje pragnienie? Dokąd się posunie, czy przekroczy granice moralne i prawne? Czy złamie własne zasady i normy wpojone mu przez rodzinę? Tytułem jest więc zdanie niedokończone: Jeśli czegoś pragnę, to... Każdy może dokończyć je na swój sposób. Jeśli ktoś dokończy „...otrzymuję to”, niech zastanowi się nad paradoksem dosłownie spełniających się życzeń, jak w głupich dowcipach czy makabrycznym opowiadaniu Małpia łapka Jacobsa.
Pragnienie stanowi fundament książki.
Jest w książce jeszcze sprawiedliwość, której młyny mielą powoli, a funkcjonariusze z mozołem pchają biurokratyczny kołowrót, są oszuści i fantaści, szaleńcy i uzdrowiciele, artyści i małolaty, zaglądające gdzie nie trzeba. Oraz zwierzęta, gadające ludzkim głosem.
No i diabeł. Diabła zawsze należy brać pod uwagę.
Ponadto książka doskonale mieści się w kieszeni.
Katarzyna Rogińska
W drastycznych momentach zasłaniam oczy - wywiad z Katarzyną Rogińską
Zainspirowane Gdańskiem - wywiad z autorami zbioru Tajemnica Neptuna
Portret psychologiczny mordercy - spotkanie z Katarzyną Rogińską w OKK