#

Festiwal „Kryminalny Magiel”

Festiwal „Kryminalny Magiel” promuje jedną z najciekawszych odmian kryminału - historyczną powieść kryminalną i kryminał retro.

Zapraszamy na II Edycję Festiwal Kryminału Retro „Kryminalny Magiel”, która odbędzie się w Gostyniu i potrwa od czwartku, 10 czerwca, do soboty, 12 czerwca 2021 r.

Program będzie obejmował:

 • spotkania autorskie z mistrzami gatunku,
 • konkurs na najlepszy kryminał retro 2020 roku,
 • warsztaty– pisarskie, kryminalistyczne i detektywistyczne,
 • rekonstrukcję historyczną,
 • escape room z zagadką kryminalną,
 • kryminalne gry narracyjne,
 • gry miejskie na literackim szlaku,
 • spacer śladami bohatera literackiego,
 • wystawę historyczną,
 • projekcje filmowe,
 • panel dyskusyjny.

Festiwal „Kryminalny Magiel” promuje jedną z najciekawszych odmian kryminału - historyczną powieść kryminalną i kryminał retro. Osadzona w realiach historycznych powieść kryminalna ma długą tradycję, kontynuowaną współcześnie przez grono znamienitych pisarzy. Akcje tych utworów osadzone są w różnych epokach: zarówno w antyku, jak i w czasach międzywojnia czy PRL-u. Dzięki tego typu powieściom czytelnik ma możliwość nie tylko zaznania rozrywki na najwyższym poziomie, ale i pogłębienia swojej wiedzy historycznej: poznania szczegółów z życia danej epoki, postępu wiedzy i techniki.

Pierwsza edycja odbyła się w październiku 2020 roku goszcząc takie znakomitości świata literatury jak Marek Krajewski czy Ryszard Ćwirlej. Jest to jedna z największych tego typu imprez w Polsce objęta patronatem zarówno mediów ogólnopolskich jak i lokalnych oraz branżowych.

Organizatorami festiwalu są Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” i Muzeum w Gostyniu.


KONKURS "KRYMINALNY MAGIEL"

W ramach „Festiwalu Kryminału Retro – Kryminalny Magiel” 1 lutego 2021 r. ruszy nabór prac w konkursie na najlepszy kryminał retro wydany w roku 2020.

W konkursie może wziąć udział każda pełnoletnia osoba, będąca obywatelem Polski, która zaakceptuje warunki regulaminu konkursowego, dostępnego na stronie www.kryminalnymagiel.gostyn.pl .

Książka musi być napisana w języku polskim i wydana po raz pierwszy w roku 2020 przez wydawcę mającego siedzibę na terenie Polski, opatrzona numerem ISBN, a także zawierać się w obszarze tematycznym kryminału retro, kryminału historycznego.

Konkurs zostanie przeprowadzony w terminie:

01.02-05.03.2021 r. – nadsyłanie prac

06.03-11.06.2021 r. – ocena prac

12.06.2021 r. – podanie wyników Konkursu.

Laureat otrzyma nagrodę finansową w wysokości 5000 zł.

Za I, II i III miejsce przewidziane są dyplom oraz statuetka.

Dodatkowo zostanie przyznane wyróżnienie Komendanta Szkoły Policji w Pile w postaci okolicznościowego dyplomu i statuetki za utwór o wyjątkowych walorach promujących służbę policyjną - jej historię, zasady i wartości.

Prace należy wysyłać na adres Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu.


REGULAMIN KONKURSU