#

Rusza druga edycja festiwalu „Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze”. Na początek Mariusz Czubaj.

Już 23 marca rozpocznie się tegoroczna edycja festiwalu. Pierwszym wydarzeniem drugiej edycji będzie spotkanie z Mariuszem Czubajem. A na dokładkę - warszataty pisarskie. Zbrodnia w Bibliotece objęła festiwal patronatem.

23 marca odbędzie na spotkanie inaugurujące II edycję festiwalu literackiego Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze. Jego gościem będzie Mariusz Czubaj. Pisarz spotka się z czytelnikami w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Tu zaprezentuje swoją najnowszą powieść - "Półmistrz". Początek spotkania o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

A następnego dnia - 24 marca organizatorzy zapraszają na warsztaty pisarskie "Skromna sztuka pisania dialogów", które poprowadzi Mariusz Czubaj.

- Liczba miejsc ograniczona - możemy przyjąć 15 osób. Na zgłoszenia czekamy do 22 marca pod tym adresem: warsztaty.gwiazdozbior@ksiaznica.torun.pl Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zajęcia odbędą się w Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8, w godz. od 10.00 do 12.00 - podaje Marek Ospalski z toruńskiej Książnicy.

Mariusz Czubaj - dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą polską powieść kryminalną i sensacyjną (w 2009 i 2017 roku). Profesor antropologii na warszawskim Uniwersytecie SWPS. Autor popularnych powieści kryminalnych przetłumaczonych m.in. na angielski, niemiecki, turecki, ukraiński i włoski. Saksofonista jazzowy i szachista.

O powieści "Półmistrz": W przededniu drugiej wojny światowej polska reprezentacja wyrusza na olimpiadę szachową w Buenos Aires. Wkrótce na statku, którym płyną, dochodzi do wyjątkowo brutalnej zbrodni, a w oczodole ofiary morderca umieszcza szachowy pion. Śledztwo w tej nietypowej sprawie prowadzi tajemniczy pasażer, Edward Abramowski. I ma powody, aby przypuszczać, że za morderstwem kryje się coś więcej. Wśród znakomitych pasażerów znajdują się między innymi: ekscentryczny literat Witold Gombrowicz, genialni szachiści Savielly Tartakower i Mieczysław Najdorf, a także strzegąca swych sekretów Nina, która do stracenia ma niemal tak wiele jak sam Abramowski. W luksusowych wnętrzach statku rozpoczyna się gra o najwyższą stawkę.

---

Patronat honorowy: Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Elżbieta Piniewska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Patroni medialni: Booklips, Zbrodnia w Bibliotece, Kultura w Zasięgu, Kawiarenka Kryminalna, Kultura Kryminału, TV Toruń, Radio GRA, Radio Super Nova

Partnerzy: Legimi, Teatr Muzyczny w Toruniu, Hotel Mercure Toruń Centrum, Księgarnia Kafka i Spółka, Żywe Muzeum Piernika, Fundacja JR Bricks, Maszyna do Pisania, Program Absolwent UMK, Fundacja Amicus UMK

Organizatorzy: Książnica Kopernikańska w Toruniu, Fundacja Kult Kultury

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego