Gwiazdozbiór Kryminalny: spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem

​Ryszard Ćwirlej będzie kolejnym gościem festiwalu literackiego Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze. Spotkanie odbędzie się 9 czerwca w Książnicy Kopernikańskiej. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Ryszard Ćwirlej - dziennikarz, pisarz i wykładowca akademicki. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W latach 1996-1997 pracował w TVP Katowice, a od 1997 do 2010 r. w poznańskim oddziale TVP, gdzie m.in. był szefem redakcji "Teleskopu" i wydawcą ogólnopolskiego programu reporterskiego "Telekurier". W roku 2010 został członkiem zarządu do spraw programowych poznańskiego Radia Merkury. Odszedł z rozgłośni w 2015 roku. Wykłada na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przede wszystkim jednak jest znany jako pisarz - autor powieści kryminalnych, twórca nowego gatunku literackiego – powieści neomilicyjnej. Ma na koncie trzy serie kryminalne: cykl PRL-owski "milicyjny", przedwojenny "policyjny" i współczesny. Dwukrotnie otrzymał Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru, jest też laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru oraz Kryminalnej Piły i Złotego Pocisku. Jest przewodniczącym jury, które wybierze najlepszy Kryminalny Debiut Roku 2021.

Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze to festiwal literacki, który - dzięki dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego - realizują: Książnica Kopernikańska w Toruniu oraz Fundacja Kult Kultury. W ramach festiwalu odbywają się spotkania autorskie z czołowymi polskimi pisarzami "kryminalnymi", warsztaty pisarskie, panele dyskusyjne oraz spotkania z ekspertami (technik kryminalistyki, lekarz sądowy, prokurator). Gwiazdozbiór Kryminalny zwieńczy gala, podczas której zostanie wręczona Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za Kryminalny Debiut Roku 2021.

Terminy pozostałych spotkań w ramach projektu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze:

• 15 września: Maciej Siembieda - Książnica Kopernikańska, Słowackiego 8
  • 20 października: Marta Matyszczak - Książnica Kopernikańska, Słowackiego 8
  • 26 listopada: Wojciech Chmielarz - Teatr Muzyczny, Żeglarska 8

Wszystkie spotkania o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Partnerzy: Maszyna do Pisania, Księgarnia Kafka i Spółka, Mercure Hotel Toruń - Centrum, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu.
Patroni: Legimi.pl, Magazyn Dobre Książki, Booklips.pl, Zupełnie Inna Opowieść, Zbrodnia w Bibliotece, Kultura w Zasięgu, Radio Gra, Tylko Toruń, Poza Toruń.
Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.