#

gdzie? Piła


Kryminalna Piła 2016

Znany jest program Festiwalu Kryminału „Kryminalna Piła” 2016. W tym roku organizatorzy Regionalne Centrum Kultury „Fabryka Emocji” i Szkoła Policji przygotowali bogaty wydarzenia program.

Program:

30 marca (środa)

godz. 18.00 – Ryszard Ćwirlej, spotkanie autorskie i promocja książki „Tam ci będzie lepiej…” – pierwszy retrokryminał z przedwojenną Piłą.

31 marca (czwartek)

godz. 17.30 – „Męska twarz Czarnej Serii” – spotkanie autorskie z PM Nowakiem, autorem kryminałów „Ani żadnej rzeczy…”, „Cokolwiek uczyniliście” i „Na pokuszenie”.

godz. 18.00 – Wieczór Dobrego Kina – 2 x kryminał, „Sicario”, dramat, kryminał, USA (121 min.), „Sekret w ich oczach”, kryminał, thriller, USA (111 min.)

godz. 19.00 – „Kobieca twarz Czarnej Serii” – spotkanie z Martą Zaborowską („Rajskie ptaki”, „Gwiazdozbiór” i „Uśpienie”) i Joanną Opiat – Bojarską („Koneser”).

1 kwietnia (piątek)

godz. 12.00 – Kryminalna Gra Miejska

godz. 17.30 – Spotkanie autorskie z Małgorzatą Ronc – prokurator, współautorką i bohaterką książki „Prokurator. Kobieta, która się nie bała”, w której opowiada o kulisach słynnych śledztw i o tym, co musiała poświęcić, by odnieść sukces i odnaleźć się w męskim świecie przestępców, milicjantów i donosicieli. Prowadziła śledztwo w sprawie Mariusza Trynkiewicza i seryjnego mordercy Henryka Morusia. Badała sprawy łapówek branych przez lekarzy i tajemniczej śmierci prezesa NIK-u.

godz. 19.00 – Spotkanie autorskie z Jørnem Lierem Horstem – norweskim pisarzem kryminałów, byłym policjantem. Stworzył cykl powieści kryminalnych, w których głównym bohaterem jest William Wisting, autor książek: „Jaskiniowiec”, „Poza sezonem” i „Psy gończe”. Premiera polskiego wydania kolejnej powieści „Ślepy trop”.

2 kwietnia (sobota)

godz. 17.00 – Spotkanie autorskie z Januszem Leonem Wiśniewskim pt. „Miłość, która doprowadza do zbrodni” oraz promocja książki „I odpuść nam nasze…” Seria „Na F/Aktach”: w październiku 1991 Andrzej Zaucha, popularny piosenkarz i muzyk, zginął zastrzelony pod krakowskim Teatrem „Stu”. Zabójstwo to stało się inspiracją do opowieści o miłości, rozpaczy i zazdrości. Historii o tym, jak miłość może doprowadzić do zbrodni. Książka Janusza Leona Wiśniewskiego to opowieść, jak silne mogą być emocje i do czego może posunąć się zraniony człowiek.

J.L. Wiśniewski jest autorem m.in. takich książek, jak: „S@motność w sieci”, „Grand”, „Ślady”, „Moje historie prawdziwe”.

godz. 18.30 – Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagrody dla najlepszej polskiej miejskiej powieści kryminalnej wydanej w 2015 roku.

Impreza towarzysząca – 31.03-02.04.2016 r.
Warsztaty kryminalistyczne “Druga strona kryminalnej fikcji”. Organizator www.maszynadopisania.pl

Wieczór Dobrego Kina – 2 x kryminał – 31 marca, godz. 18.00

„Sicario” (Nominowany do OSCARA)
dramat, kryminał, USA
reż. Denis Villeneuve
wyst.: Emily Blunt, Benicio Del Toro, Josh Brolin, Victor Garber
Młoda agentka FBI Kate Macer przyłącza się do supertajnej akcji CIA mającej na celu pojmanie szefa wielkiego meksykańskiego kartelu narkotykowego. Macer stopniowo poznaje szczegóły operacji, która często ociera się o granicę prawa i moralności, prowadząc do najgłębszych czeluści przestępczego piekła. Przewodnikiem po jego kolejnych kręgach będzie dla Macer tajemniczy współpracownik CIA o meksykańskim pochodzeniu, zwany „konsultantem”, który jak się okaże ma dla całej akcji kluczowe znaczenie. Jego prawdziwa tożsamość będzie dla Macer największym szokiem.

„Sekret w ich oczach” (Secret in Their Eyes)
kryminał, thriller, USA
reż. Billy Ray
wyst.: Chiwetel Ejiofor, Nicole Kidman, Julia Roberts, Dean Norris
Duet zgranych śledczych FBI – Jess i Ray– ma rozwiązać sprawę brutalnego morderstwa młodej dziewczyny. Gdy na miejscu zbrodni okazuje się, że ofiarą jest córka Jess, kobieta zostaje odsunięta od sprawy. Podejrzany o zabójstwo mężczyzna, z braku dowodów, zostaje wkrótce wypuszczony na wolność. Zdesperowana Jess, przekonana o jego winie, postanawia wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę…