#
#

"Demaskator" John Grisham

Wydawnictwo Albatros

"Demaskator" John Grisham

Najnowszy thriller sądowy Johna Grishama!
Przekład: Anna Dobrzańska, Andrzej Szulc

Premiera: 29 marcaWierzymy w uczciwość i mądrość sędziów. Ich rzetelność i bezstronność stanowią podstawę całego systemu sądownictwa. Ufamy, że zagwarantują nam sprawiedliwe procesy, chroniąc prawa wszystkich stron postępowania, karząc tych, którzy czynią źle i nadzorując prawidłowe i sprawne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Ale co się dzieje, gdy sędzia nagina prawo lub bierze łapówki? To rzadkość, ale się zdarza.

Lacy Stoltz jest śledczą, bada prawidłowy przebieg procesów sądowych na Florydzie. Jest prawniczką, a nie policjantką, do jej obowiązków należy odpowiadanie na skargi dotyczące przebiegu postępowania sądowego. Po dziewięciu latach pracy w Banku, wie, że powodem większości problemów jest niekompetencja, a nie korupcja. Ale afera korupcyjna w końcu trafia na jej biurko.

Autorem skargi jest pozbawiony uprawnień adwokackich Greg Myers, który zarzuca sędzi z północnej Florydy poważne przestępstwa. Ma ona podobno wydawać stronnicze wyroki oraz przyjmować za to milionowe korzyści finansowe. Korupcja trwa, zdaniem Myersa, od wielu lat. Co jest źródłem nieuczciwych zysków? Wydaje się, że sędzia potajemnie była zaangażowana w budowę finansowanego przez mafię kasyna. Greg jak najszybciej zamierza powstrzymać ten nielegalny proceder. Jego klientem jest człowiek, który twierdzi, że zna całą prawdę i nie zawaha się donieść na sędzię odpowiednim władzom. Oczywiście zamierza działać w dobrej wierze, jak przystało na prawego obywatela. Adwokatka domyśla się, że ta sprawa będzie niezwykle niebezpieczna. Brak niezbitych dowodów zmusza ją do prowadzenia śledztwa dalece wykraczającego poza jej uprawnienia.Fascynujący portret zjawiska korupcji w organach wymiaru sprawiedliwości. Niesamowicie przekonująca ilustracja, jedna z najlepszych powieści Grishama.
Patrick Anderson, „The Washington Post”

Wydawnictwo Albatros