#
#

Monika Całkiewicz, Iwona Schymalla "Zbrodnia prawie doskonała"

PWN

Monika Całkiewicz, Iwona Schymalla "Zbrodnia prawie doskonała"

Książka z dziedziny kryminologii, przeznaczona dla osób zainteresowanych kryminalną historią współczesnej Polski. Iwona Schymalla rozmawia z profesor Moniką Całkiewicz, która przez lata jako prokurator zajmowała się badaniem miejsc zbrodni.

Książka napisana na podstawie pogłębionej analizy źródeł. Ma charakter interdyscyplinarny, zawiera informacje z zakresu prawa karnego materialnego, procesowego, kryminalistyki, medycyny i psychologii sądowej. Rzetelne opracowanie problematyki modus operandi sprawców zabójstw wymaga znajomości nie tylko teorii, lecz także praktyki prowadzenia pracy wykrywczej, a także – co szczególnie ważne – zachowania odpowiedniego dystansu do zagadnienia, tj. posiadania odpowiedniego doświadczenia.

Autorka doskonale wie, czy praca na miejscu zbrodni choć trochę przypomina to, co widzimy w popularnych serialach kryminalnych. Czy telewizja kłamie? Jak wygląda zabezpieczanie miejsca zbrodni? Co robi prokurator? Czy zwłoki obrysowuje się, tak jak w filmach, kredą?
Od czego zaczyna się oględziny zwłok zbieranie śladów na miejscu przestępstwa? Jak zabezpieczyć rozebrane ciało ofiary przed wzrokiem niepowołanych osób, w tym dziennikarzy? Czy to zawód dla ludzi z mocnymi nerwami? Dlaczego wykrywalność
sprawców zabójstw w Polsce jest tak wysoka?

Monika Całkiewicz jest specjalistką z zakresu kryminalistyki i postępowania karnego, prorektorem ds. Studiów Prawniczych Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i profesorem nadzwyczajnym tej uczelni. Ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jej rozprawa doktorska została uznana w konkursie Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego im. prof. Tadeusza Hanauska za najlepszą pracę 2004 roku z dziedziny kryminalistyki. Karierę prawniczą zaczynała jako prokurator, obecnie jest radcą prawnym.

Prowadzi wykłady z zakresu kryminalistyki, medycyny sądowej, psychiatrii i psychologii sądowej oraz postępowania karnego dla aplikantów prokuratorskich i adwokackich. Jest autorką monografii Kryminalistyczne badania patologicznego pisma ręcznego, Modus operandi sprawców zabójstw, Oględziny zwłok i miejsca ich znalezienia.

Obowiązkowa dla wszystkich miłośników kryminałów. Książka rozwiewa wiele wątpliwości, które powstały w głowach odbiorców różnego rodzaju sądowniczych reality show czy filmów kryminalnych. Dla autora kryminałów będzie swoistym podręcznikiem. To pozycja, którą pożera się naraz!

Gaja Grzegorzewska

Jakkolwiek w samej zbrodni nie ma nic krzepiącego, opowiadanie o jej prawnych, medycznych i kryminalistycznych aspektach może być fascynujące.

Ta książka jest tego najlepszym - i niepodważalnym - corpus delicti.

Mariusz Czubaj

Poprzednie, fachowe publikacje Moniki Całkiewicz to abecadło dla każdego twórcy kryminału.Ta książka do nich dołączy. Fascynująca!

Wojciech Chmielarz