#
#

"Najmroczniejszy sekret" Alex Marwood

Wydawnictwo Albatros

"Najmroczniejszy sekret" Alex Marwood

Najnowsza powieść autorki bijących rekordy popularności "Dziewczyn, które zabiły Chloe"! Alex Marwood, zdobywczyni prestiżowych nagród Edgar Award oraz Macavity Award, powraca z doskonałym thrillerem psychologicznym.

W historiach kryminalnych, także tych z pierwszych stron gazet, fascynuje ją najbardziej natura człowieka – zawiłości ludzkiej psychiki; motywy postępowania; decyzje, podejmowane w dobrej wierze, lecz prowadzące do tragedii; wszystkie te drobne uczynki, które rodzą zło...
Alex Marwood, zdobywczyni prestiżowej nagrody Edgara Allana Poe, autorka hipnotyzujących powieści „Dziewczyny, które zabiły Chloe” oraz „Zabójca z sąsiedztwa” powraca z „Najmroczniejszym sekretem”, kolejnym doskonałym thrillerem psychologicznym, i po raz pierwszy odwiedza Polskę!


Skazana na literaturę
O pisaniu marzyła już jako dziewczynka, ale długo nie wiedziała, jak się do tego zabrać. O mały włos zostałaby wróżką. Przeznaczenie okazało się jednak nieuniknione. Nic dziwnego, skoro pochodzi z rodziny z literackimi tradycjami. Leonora Mackesy, babcia ze strony ojca, była autorką popularnych romansów. Margaret Kennedy, babka ze strony mamy, pisała powieści i dramaty, była także biografką Jane Austen. Choć obie zmarły, zanim ukończyła dziesięć lat, były dla przyszłej pisarki źródłem inspiracji, obiektem podziwu i uwielbienia. Pierwszym testem jej zdolności literackich, a jednocześnie nieocenioną szkołą życia i warsztatu pisarskiego była praca w redakcji dziennika „Independent”. To tam nauczyła się, że samozadowolenie nie jest drogą do sukcesu, trzeba za to pilnować deadline’ów, być otwartym na krytykę, gotowym na niekończące się poprawki i cierpliwe dążenie do doskonałości. Przypadkowe zajęcie okazało się kopalnią tematów, które wkrótce miały ją natchnąć do pisania genialnych thrillerów psychologicznych.


Morderstwo pierwszego stopnia
Serena Mackesy miała nieszczęście zadebiutować tuż po spektakularnym sukcesie „Dziennika Bridget Jones” Helen Fielding. Jej pierwsza powieść „The Temp” była dość niepokojącą powieścią inicjacyjną, jednak ze względu na to, że brytyjski rynek wydawniczy łatwo ulega modom, książkę zaklasyfikowano jako kobiecą powieść obyczajową. Imię Serena pasowało jak ulał do autorki „chick lit”, więc choć jej książki stawały się coraz bardziej mroczne, nie mogła uwolnić się od tej deprecjonującej i niezgodnej z rzeczywistością łatki. Miała dwa wyjścia: albo pogrążyć się w depresji, albo popełnić zbrodnię doskonałą. Serena Mackesy musiała zginąć, a w jej miejsce pojawiła się Alex Marwood.


Jak ryba w wodzie

Książki Alex Marwood łączy motyw zaginięcia, zerwania z dotychczasowym życiem, zmiany tożsamości i ucieczki przed przeszłością. W jej powieściach liczy się nie tylko pomysłowa, uknuta z zegarmistrzowską precyzją intryga, lecz przede wszystkim tło psychologiczne i obyczajowe, które stanowi istotny element opowieści. Fenomenalne kreacje bohaterów i niezwykły realizm miejsca akcji to największe atuty jej prozy.Debiutancki thriller Marwood, „Dziewczyny, które zabiły Chloe”, zawdzięcza swą ogromną popularność czytelnikom i dziennikarzom, którzy zachwyceni stylem i pomysłowością pisarki polecali sobie wzajemnie jej książkę. „Dziewczyny, które zabiły Chloe” to mistrzowsko zakomponowana historia dwóch nastolatek, które los stawia sobie na drodze pewnego wiosennego dnia. Obie będą żałować, że kiedykolwiek się spotkały, bo jeszcze tego samego wieczoru zostaną oskarżone o zabicie czteroletniej Chloe. Po dwudziestu pięciu latach dziennikarka Kirsty Lindsay podczas zbierania materiałów do artykułów o serii morderstw w podupadającym nadmorskim kurorcie spotyka sprzątaczkę Amber Gordon. Po raz pierwszy od dnia, który na zawsze odmienił ich życie. Muszą zrobić wszystko, by nie odkryto ich dawnej tożsamości i nie zrujnowano tego, co każda z nich z takim trudem budowała na kłamstwie. Ale przeszłość upomni się o swoje, a ich trop zwietrzą nie tylko żądne sensacji brukowce, lecz także psychopatyczny zabójca. Pierwszą powieść Marwood doceniło także środowisko ̶ w 2013 roku została w Wielkiej Brytanii nominowana do nagrody przyznawanej przez International Thriller Writers, a w Stanach Zjednoczonych zdobyła Edgar Allan Poe Award w kategorii „najlepsza powieść roku 2014”.

Druga powieść autorki, „Zabójca z sąsiedztwa”, będąca w istocie połączeniem wybitnie naturalistycznego thrillera z bardzo inteligentną i zabawną czarną komedią, zdobyła nagrodę Macavity for Best Mystery 2015, a prawa do jej sfilmowania z miejsca kupiła Rabbit Bandini Productions, firma producencka należąca do Jamesa Franco. Mieszkańców zaniedbanej londyńskiej kamienicy nie łączy nic, prócz tego, że wszyscy uciekają przed światem. Zwykle unikają się jak ognia, ale pewnej nieznośnie gorącej nocy w ich domu rozegrają się tragiczne wydarzenia, które zmuszą ich do zawarcia niewygodnego sojuszu. Nie wiedzą jednak, że jest wśród nich morderca, który wybrał już następną ofiarę. Teraz tylko czeka na odpowiedni moment, by ponownie uderzyć.

Najnowszy thriller Marwood, „Najmroczniejszy sekret”, który właśnie trafia do polskich księgarń, to opowieść o narcystycznych zaburzeniach osobowości ze zbrodnią w tle. Sean Jackson uroczyście obchodzi swoje pięćdziesiąte urodziny. Impreza kończy się jednak katastrofą i wielkim skandalem, gdy jedna z jego córek, Coco, w tajemniczych okolicznościach znika w środku nocy. Dwanaście lat później na pogrzebie Seana spotykają się wszyscy, którzy byli również gośćmi na pamiętnym tragicznym przyjęciu sprzed lat. Nagle są o krok od rozwiązania zagadki, która zaważyła na całym ich życiu. Mroczne sekrety z przeszłości wreszcie ujrzą światło dzienne ̶ również ten najmroczniejszy, dotyczący zaginięcia Coco. Okazuje się, że nic nie jest takie, jakim się wydawało...Wydawnictwo Albatros