#
#

tytuł: Paragraf 148

autor: Jacek Ostrowski

wydawnictwo: Skarpa Warszawska

premiera: 19 września 2018PARAGRAF 148

Tylko śmierć przywraca równowagę.

„Paragraf 148” to dynamicznie opowiedziana historia seryjnego mordercy. Jego sposób działania pozornie jest pozbawiony logiki, ale za każdym razem mrozi krew w żyłach. Sprawa trafia w ręce mecenas Zuzy Lewandowskiej i jest dla niej szansą na wyjście z cienia ojca, wybitnego adwokata. Jej prowadzone wbrew zasadom prywatne śledztwo musi być komuś wyraźnie nie na rękę, o czym świadczy kilka nieudanych zamachów na życie prawniczki. Zaczyna się wyścig – czy Zuza zdąży dopaść psychopatę, czy sama skończy jako kolejna ofiara? Czy zabójca wyrówna rachunki i wymierzy karę śmierci wszystkim, którzy według niego na to zasłużyli?

W polskiej literaturze kryminalnej brakowało tak doskonale wykreowanej postaci jak Zuza Lewandowska. Pyskata pani mecenas, która nie pali papierosów słabszych niż ekstra mocne, permanentnego kaca leczy kolejnym kieliszkiem, przejawia instynkty mordercze (na szczęście tylko wobec swojej rozwrzeszczanej i niesubordynowanej papugi), uchodzi za życiowego nieudacznika, nie ma jednak sobie równych i jest specjalistką od spraw beznadziejnych.

„Paragraf 148” tytułem nawiązuje do programu telewizyjnego, w którym pokazywano sprawy kryminalne zakończone wyrokiem śmierci. Książka Jacka Ostrowskiego inspirowana jest prawdziwymi zdarzeniami, o których wiedzę autor czerpał nie tylko z akt sądowych, ale także z rozmów z przedstawicielami palestry.

Jacek Ostrowski ma na swoim koncie nominowaną w plebiscycie Książka Roku Lubimyczytac.pl 2017 „Ostatnią wizytę”, nominację do nagrody za najlepszy polski kryminał 2017 -Złoty Pocisk. W poprzednich latach wydał „UT” „Posiadłość w Portovenere”, „Transplantację” i „Tajemnice tumskiej góry”.Mecenas Lewandowska wraz z papugą to bohaterka kryminału, na którą czekałem. I ten wykreowany świat: brudny, straszny i ponury.

Wojciech Chmielarz:Na przystawkę – zakompleksiona prawniczka,
jako danie główne – seryjny morderca,
na deser – irytująca papuga.
WYJĄTKOWO SMAKOWITY KRYMINAŁ!

Max von Czornyj

źródło: materiały prasowe wydawnictwa