#
#

Nadia Szagdaj– pisarka, muzyk, fotograf i filmowiec, urodzona we Wrocławiu w 1984 r., blisko związana ze swoim miastem rodzinnym. Wykształcona wiolonczelistka i śpiewaczka operowa. Jako prozaiczka debiutowała w roku 2009, w 2013 zaś zainicjowała serię kryminałów, których główną bohaterką jest początkująca detektyw Klara Schulz a miejscem akcji Breslau. Pierwszy tom trylogii, Sprawa Pechowca, został nominowany w 2014 r. do nagrody „Gazety Wyborczej” WARTO, a drugi, Zniknięcie Sary, w 2015 zakwalifikowano do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”. W 2015 r., we współpracy z Radiem RAM, autorka zrealizowała serial dokumentalny o Wrocławiu. Niestrudzenie wymyśla nowe fabuły i planuje wydanie kolejnych powieści.

Polskie i niemieckie Nowości od Nadii Szagdaj

W marcu 2016, nakładem wydawnictwa Freiraum Verlag, w serii „Nowa polska literatura” ukaże się w Niemczech I tom trylogii „Kroniki Klary Schulz”. Książka wydana w Polsce przez Wydawnictwo Bukowy Las jako „Sprawa pechowca” w Niemczech będzie miała tytuł „Die letzte Arie”.

Również drugi tom przygód detektyw Klary jest w przygotowaniu i Freiraum Verlag planuje go wydać jeszcze w tym roku. Niemieckie stacje chcą również wyprodukować serial npdst. „Kronik Klary Schulz”.

Kryminały Nadii Szagdaj na niemiecki przekłada tłumaczka literatury i pisarka Paulina Schulz – znana z tłumaczenia powieści Marka Krajewskiego, biografii „Klezmer. Opowieść o życiu Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana“ Jacka Cygana, Manueli Gretkowskiej, Marii Nurowskiej, Jerzego Pilcha, Zbigniewa Mentzela, Leszka Szarugi, Urszuli Kozioł, Wiesława Myśliwskiego, Błażeja Dzikowskiego, Izabelli Filipiak, Magdaleny Parys, Brygidy Helbig oraz wielu innych.

Projekt „Nowa polska literatura” zakłada także organizację cyklicznego niemiecko-polskiego festiwalu literatury.


Natomiast w Polsce w ubiegłym tygodniu miała miejsce premiera nowej książki Nadii Szagdaj. „LOVE” to trzymający w napięciu thriller psychologiczny, którego akcja rozgrywa się we współczesnym Wrocławiu. Wątki kryminalne i erotyczne równoważą się tu z warstwą obyczajową, a spoza intrygującej fabuły przeziera głębsze przesłanie.

Młoda dziennikarka i autorka widmo, Ina Fischer wraca do swego mieszkania we Wrocławiu z krótkich londyńskich wakacji. Po bolesnym zderzeniu z rzeczywistością topi smutki w alkoholu. Następnego dnia budzi się z dziwnym przeczuciem, które w wyniku splotu zdarzeń kieruje ją na stronę policyjnej bazy osób zaginionych. Tak właśnie Ina dowiaduje się, że kilka dni wcześniej bez śladu zniknęła jej dawna szkolna koleżanka. Choć nigdy się szczególnie nie lubiły, Ina postanawia zająć się sprawą zaginionej kobiety, licząc, że w końcu uda się jej napisać duży artykuł pod swoim nazwiskiem i uwolnić od ciężaru pracy na cudze konto. Nie podejrzewa jednak, że to, czego się dowie, zarówno o byłych kolegach z liceum, jak i o samej sobie, poprowadzi ją o wiele dalej, niż z początku zakładała, a śledztwo, którego się podejmie, okaże się początkiem drogi wiodącej w mrok.

Serdecznie zapraszamy na spotkania z Nadią Szagdaj we Wrocławiu i Warszawie:

27 lutego godz. 14, Księgarnia Świat Książki Galeria Dominikańska, Wrocław

8 marca o godz. 18.30 w Kino Atlantic, Warszawa

Redakcja ZwB