#
#

Autorka: Tori Telfer

Wydawnictwo: Poradnia K

Premiera: 22 listopada 2017 roku.

SERYJNE ZABÓJCZYNIE

„Te kobiety bywały sprytne, obdarzone wybuchowym charakterem, przebiegłe, uwodzicielskie, zuchwałe i wyrachowane, cierpiały na urojenia i były gotowe sięgnąć po wszelkie środki, aby dopiąć swego i zdobyć dla siebie lepsze życie, tak jak je rozumiały.” Tak autorka „Seryjnych zabójczyń” pisze o swoich bohaterkach. Książka Tori Telfer, wyjątkowa podróż do serca ciemności.

Kiedy myślimy o seryjnych zabójcach, przychodzą nam do głowy głównie mężczyźni, jak choćby Kuba Rozpruwacz. Okazuje się jednak, że około dziesięciu procent morderstw dokonały kobiety, nawet jeśli o wielu zbrodniach zapomniano. A przecież Elżbieta Batory, Nannie Doss czy Mary Ann Cotton żyły naprawdę. I o nich właśnie jest ta książka. To czternaście przykładów najsławniejszych morderczyń w dziejach. Co nimi kieruje? Jakie mają motywy, jakie stosują metody? Działają same czy ze wspólnikami? Kogo wciągają w sieć swoich intryg? Kto pada ich ofiarą? Odpowiedzi na te pytania i wyjątkowy wgląd w psychikę zabójczyń znajdziemy w tej książce.

Każdy rozdział porusza temat zbrodni i historii innej bohaterki, portretując ją z wielkim realizmem. To pierwsza książka badająca kobiety-seryjne zabójczynie przez pryzmat feminizmu. Nie znajdziemy tu łatwych wyjaśnień („to hormony” albo: „to wspólnik-mężczyzna”) ani kalek („to femme fatale”, „to wiedźma”) - autorka pochyla się nad każdą bohaterką i złożoną naturą kobiecej agresji. Niektóre to bezwzględne psychopatki, inne są po prostu zagubione.

Książka Tori Telfer to przerażająca, wnikliwa i wyjątkowa pozycja. Tytuł ukazał się 22 listopada, nakładem wydawnictwa Poradnia K w serii „Dreszcze”.

****

Książka poparta znakomitym researchem, pełna ciekawych informacji, ale ostrzegamy bojaźliwych czytelników: Telfer nie ukrywa przerażających szczegółów morderstw. Pełna strasznych detali książka jest rzadkim spojrzeniem na kobiety, które zabijały dla przyjemności - Kirkus Review

Telfer dekonstruuje mity (na przykład o Elżbiecie Batory) i szuka realizmu i faktów za legendą. Autorka rzuca światło na to, jak każda sprawa była wyjaśniana i jak traktowano sprawczynie.

Rzecz dla prawdziwych fanów kryminałów i wszystkich zainteresowanych wątkami feministycznymi w historii — Library Journal


O autorce:

Tori Telfer to autorka-freelancerka, absolwentka Northwestern University, która:

a) jest niepocieszona z powodu braku umiejętności jazdy na łyżwach,

b) ma obsesję opowiadania na przyjęciach o seryjnych zabójcach

c) publikuje w sieci materiały na tematy tak skrajne, jak: sobowtóry Johnny’ego Deppa czy kowboje w Ameryce.

„Seryjne zabójczynie” to jej pierwsza książka, która miała światową premierę 10 października.