#
#

XXII Toruński Festiwal Książki

Kryminalny panel – Wojciech Burszta, Mariusz Czubaj, Ryszard Ćwirlej, Joanna Opiat-Bojarska.

28 listopada (poniedziałek), Dwór Artusa, godz. 17:00, wstęp wolny.

W kryminalnym panelu dyskusyjnym weźmie udział śmietanka tego gatunku w Polsce. Mariusz Czubaj, Ryszard Ćwirlej, Joanna Opiat-Bojarska oraz Wojciech Burszta to gwarancja pasjonującej dyskusji. Spróbują znaleźć odpowiedź na pytanie dokąd zmierza rodzimy kryminał i w czym tkwi siła tej literatury. Spotkanie moderował będzie toruński autor Robert Małecki.

maszyna-zdjecia_profilowe-czubaj1
Mariusz Czubaj – profesor antropologii kultury oraz pisarz. Autor i współautor książek z dziedziny kultury popularnej, fan studies, antropologii sportu (Biodra Elvisa Presleya. Od paleoherosów do neofanów; Postfutbol. Antropologia piłki nożnej). Od 15 lat pisze o kryminałach (książki: Krwawa setka. Sto najważniejszych powieści kryminalnych – z prof. Wojciechem Bursztą oraz Etnolog w Mieście Grzechu. Powieść kryminalna jako świadectwo antropologiczne).
ryszard-cwirlej-festiwal-granda
Ryszard Ćwirlej – był reporterem, wydawcą i producentem. Jako pisarz zadebiutował książką Upiory spacerują nad Wartą, która otworzyła cykl powieści kryminalnych, których bohaterami są milicjanci z Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu. Ćwirlej jest twórcą podgatunku kryminalnego określanego mianem „powieści neomilicyjnej”, w którym podejmuje ironiczną, intertekstualną grę ze schematami tzw. powieści milicyjnej. Do tej pory ukazało się siedem jego książek.
joanna-opiat-bojarska_mniejsze
Joanna Opiat-Bojarska – absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Zadebiutowała groteskową i autobiograficzną powieścią Kto wyłączy mój mózg, która jest zapisem jej zwycięskiej walki z paraliżem ciała i chorobą autoimmunologiczną. Na swoim koncie ma osiem powieści, ostatnia Bestseller ukazała się w 2016 roku.
burszta-wojciech-swps
Wojciech Burszta
– uznany antropolog i kulturoznawca, eseista i krytyk kultury. Interesuje się teorią i praktyką współczesnej kultury, szczególnie popkulturą i popnacjonalizmem. W swoich badaniach zajmuje się problematyką mitu i symbolu oraz zjawiskami kontestacji i anarchii w społeczeństwach liberalnych.Jest kierownikiem Katedry Antropologii Kultury na Uniwersytecie SWPS i profesorem w Instytucie Slawistyki PAN.
robert-malecki2
Robert Małecki – politolog, filozof i dziennikarz, ale przede wszystkim miłośnik kryminałów i thrillerów. Laureat ogólnopolskich konkursów na opowiadanie kryminalne (MFK Wrocław i Kryminalna Piła). Jego debiutancka powieść Najgorsze dopiero nadejdzie ukazała się w 2016 roku.

Informacje zaczerpnięte z: http://www.torunskifestiwalksiazki.pl/kryminalny-p...

Dwór Artusa w Toruniu