#

Afera Kryminalna 2020

Od 29 października do 23 listopada będzie Afera Kryminalna!

W tych covidowych czasach musieliśmy podjąć trudną decyzję – mówi Marcin Dybuk, kierownik biura promocji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. – Widząc co się dzieje „za oknem” przenieśliśmy festiwal do Internetu. Przygotowaliśmy rozmowy z mistrzami polskiego kryminału. Opowiadają nie tylko o powieściach, ale także o sobie. Zależało nam, aby ich lepiej poznać. Przez miesiąc, od 29 października 2020 roku, w każdy czwartek i poniedziałek będzie premiera rozmowy z wyżej wymienionymi gośćmi.


Kryminalna śmietanka

Wśród zaproszonych gości mistrzyni thrillerów psychologicznych Magda Stachula. Dinozaur kryminałów, jak sam o sobie mówi Mariusz Czubaj. Kobieta od kryminałów z humorem Olga Rudnicka. Igor Brejdygant, autor m.in. powieści i scenarzysta serialu „Szadź”, który w tej chwili można oglądać w TVN. Maciej Siembieda - autor powieści sensacyjnych opartych na wydarzeniach historycznych. Marek Krajewski - legenda polskiego kryminału, czy Tomasz Białkowski, autor wielu mocnych powieści i Michał Larek, dziennikarz, pisarz, a jeszcze niedawno także wykładowca, który połączył w książkach trzy, a może nawet więcej światów.


Konkursy dla Czytelników

Będą także konkursy dla Czytelników. Organizatorzy razem z pisarzami przygotowali dziesiątki książek z autografami. Jak mówią, to taka namiastka spotkań autorskich. Konkursy zaczną się jeszcze przed pierwszą premierą. Dlatego już teraz warto śledzić Facebooka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz festiwalu Afery Kryminalnej, a także stronę www.wbpg.org.pl

Gdzie odbędzie się Afera Kryminalna 2020?

Premiery poszczególnych spotkań z autorami odbywać się będą przez cztery tygodnie, w czwartki i poniedziałki. Start 29 października 2020 roku, o godzinie 18. Pierwszym gościem Afery Kryminalnej będzie Mariusz Czubaj, z którym rozmawiała Iwona Demska. W poniedziałek, 2 listopada 2020 roku z Magdaleną Stachulą rozmawia Marcin Dybuk.

Warto podkreślić, że rozmowy z tegorocznymi gośćmi Afery Kryminalnej będzie można obejrzeć (video), posłuchać (podcast) i przeczytać (tekst + zdjęcia):
Afera Kryminalna to festiwal literatury kryminalnej, który powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka. Od początku swojego istnienia festiwal gości najznamienitszych twórców kryminału, thrillera i sensacji. Wśród nich są i mistrzowie, i uczniowie, autorzy z wieloletnim dorobkiem literackim i debiutanci, profesjonaliści przekazujący wiedzę wartą wykorzystania w tym gatunku i pasjonaci intelektualnej gry. Afera Kryminalna to nie tylko wydarzenie w Gdańsku. W 2016 roku WiMBP zaprosiła do współpracy inne biblioteki z terenu Trójmiasta i okolic. W efekcie partnerami Afery Kryminalnej w latach 2016-2019 były: Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie, Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi, Miejska Biblioteka Publiczna w Redzie, Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie, Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie, Biblioteka i Centrum Kultury Gminy Wejherowo, Gminna Biblioteka Publiczna w Łęczycach. W festiwalu biorą udział także goście zagraniczni: np. skandynawscy autorzy kryminałów – Stefan Anhem i Johan Theorin w 2017 r., amerykańska autorka bestselerowych thrillerów medycznych – Tess Gerritsen w 2018 r., szwedzki autor powieści kryminalnych – Arne Dahl oraz Martin Widmark – szwedzki autor bardzo popularnej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” w 2019 r. W 2020 roku, po raz pierwszy i mamy nadzieję, że ostatni Afera Kryminalna musiała się przenieść tylko do Internetu.


Organizator:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

Wydawnictwo Oficynka www.oficynka.pl

Patronat:

Zbrodnia w Bibliotece www.zbrodniawbibliotece.pl

Zupełnie Inna Opowieść www.zupelnieinnaopowiesc.com

Zbrodnicze Siostrzyczki www.zbrodniczesiostrzyczki.pl

Deckare.pl | Skandynawskie kryminały www.deckare.pl


MATERIAŁY ORGANIZATORÓW