Gostyński Festiwal Kryminału Retro „Kryminalny Magiel”

Zapraszamy na Gostyński Festiwal Kryminału Retro „Kryminalny Magiel”, który odbędzie się w Gostyniu w dniach 15-17 października 2020 roku pod naszym patronatem.

Program obejmował:

• 10 spotkań autorskich, m.in. z Markiem Krajewskim, Ryszardem Ćwirlejem i Marcinem Wrońskim, Piotrem Bojarskim
  • konkurs na najlepszy retrokryminał 2019,
  • kilkanaście warsztatów – pisarskich, komiksowych, kryminalistycznych i detektywistycznych,
  • wykłady,
  • pokazy, rekonstrukcje i wystawy,
  • escape room z zagadką kryminalną,
  • kryminalne gry narracyjne,
  • gry miejskie na literackim szlaku.

Celem festiwalu jest promocja jednej z najciekawszych odmian kryminału – historycznej powieści kryminalnej i kryminał retro.

Osadzona w realiach historycznych powieść kryminalna ma długą tradycję, kontynuowaną współcześnie przez grono znamienitych pisarzy, którzy akcje swoich utworów osadzają w najróżniejszych epokach, poruszając się swobodnie zarówno w antyku, jak i w czasach międzywojnia czy PRL-u. Dzięki tego typu książkom czytelnik ma możliwość nie tylko zaznania rozrywki na najwyższym poziomie, ale i pogłębienia swojej wiedzy historycznej, poznania szczegółów z życia danej epoki czy zdobyczy wiedzy i techniki dawnych czasów.

Pragniemy, aby twórczość ta znalazła wsparcie w postaci festiwalu ukazującego jej zróżnicowanie i bogactwo, pobudzającego jednocześnie do dalszego rozwoju tego gatunku w Polsce.

Organizatorami festiwalu są Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, gdańskie Wydawnictwo „Oficynka”, Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” i Muzeum w Gostyniu.

"KRYMINALNY MAGIEL" - konkurs na najlepszy kryminał retro wydany w 2019 roku

W konkursie może wziąć udział każda pełnoletnia osoba, będąca obywatelem Polski, która zaakceptuje warunki regulaminu konkursowego, dostępnego na stronie www.biblioteka.gostyn.pl.

Książka musi być napisana w języku polskim i wydana po raz pierwszy w roku 2019 przez wydawcę mającego siedzibę na terenie Polski, opatrzona numerem ISBN, a także zawierać się w obszarze tematycznym kryminału retro, kryminału historycznego.

Konkurs zostanie przeprowadzony w terminie:

16.06. – 20.07.2020 r. – nadsyłanie prac

21.07. – 16.10.2020 r. – ocena prac

17.10.2020 r. – podanie wyników Konkursu.

Laureat otrzyma nagrodę finansową w wysokości 5000 zł.

Za I,II i III miejsce przewidziane są dyplom oraz statuetka.

Dodatkowo zostanie przyznane wyróżnienie Komendanta Szkoły Policji w Pile w postaci okolicznościowego dyplomu i statuetki za utwór o wyjątkowych walorach promujących służbę policyjną - jej historię, zasady i wartości.

Prace należy wysyłać na adres Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu.

MATERIAŁY ORGANIZATORA