Gostyński Festiwal Kryminału Retro „Kryminalny Magiel”

Zapraszamy na Gostyński Festiwal Kryminału Retro „Kryminalny Magiel”, który odbędzie się w Gostyniu w dniach 15-17 października 2020 roku pod naszym patronatem.

Program będzie obejmował:

• 10 spotkań autorskich, m.in. z Markiem Krajewskim, Ryszardem Ćwirlejem i Marcinem Wrońskim,
  • konkurs na najlepszy retrokryminał 2019,
  • kilkanaście warsztatów – pisarskich, komiksowych, kryminalistycznych i detektywistycznych,
  • wykłady,
  • pokazy, rekonstrukcje i wystawy,
  • escape room z zagadką kryminalną,
  • kryminalne gry narracyjne,
  • gry miejskie na literackim szlaku.

Celem festiwalu jest promocja jednej z najciekawszych odmian kryminału – historycznej powieści kryminalnej i kryminał retro.

Osadzona w realiach historycznych powieść kryminalna ma długą tradycję, kontynuowaną współcześnie przez grono znamienitych pisarzy, którzy akcje swoich utworów osadzają w najróżniejszych epokach, poruszając się swobodnie zarówno w antyku, jak i w czasach międzywojnia czy PRL-u. Dzięki tego typu książkom czytelnik ma możliwość nie tylko zaznania rozrywki na najwyższym poziomie, ale i pogłębienia swojej wiedzy historycznej, poznania szczegółów z życia danej epoki czy zdobyczy wiedzy i techniki dawnych czasów.

Pragniemy, aby twórczość ta znalazła wsparcie w postaci festiwalu ukazującego jej zróżnicowanie i bogactwo, pobudzającego jednocześnie do dalszego rozwoju tego gatunku w Polsce.

Organizatorami festiwalu są Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, gdańskie Wydawnictwo „Oficynka”, Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” i Muzeum w Gostyniu.

MATERIAŁY ORGANIZATORA