Gostyński Festiwal Kryminału Retro „Kryminalny Magiel”

Zapraszamy na Gostyński Festiwal Kryminału Retro „Kryminalny Magiel”, który odbędzie się w Gostyniu w dniach 15-17 października 2020 roku pod naszym patronatem.

Festiwal wystartuje planowo w dniu 15 października, jednakże z powodu zmiennej sytuacji pandemicznej, dokonaliśmy zmian w programie. Główne wydarzenia stacjonarne (spotkania autorskie i warsztaty) odbędą się w czwartek i piątek, natomiast w sobotę odbędą się wydarzenia on-line. Ponadto program festiwalu został rozłożony w czasie. Gry terenowe, rekonstrukcja historyczna, zajęcia z kryminalistyki zostaną przeprowadzone w późniejszych terminach do końca grudnia 2020 roku.

Wszystkie wydarzenia odbywają się z zachowaniem norm sanitarnych i z uwzględnieniem limitu miejsca na salach. Obowiązują zapisy!

Wszyscy z Państwa, którzy zapisali się na wydarzenie, będą na bieżąco informowani o zmianach terminów i formuły spotkań. Pomocne będzie również śledzenie strony internetowej www.kryminalnymagiel.gostyn.pl i fanpage’a Festiwalu (www.facebook.com/KryminalnyMagiel).

PROGRAM FESTIWALU

CZWARTEK, 15 PAŹDZIERNIKA 2020 r.

godz. 17.00 - otwarcie Festiwalu oraz wykład Ryszarda Ćwirleja
prowadzi: Ilona Mikołajczak
miejsce: Kino „Pod Kopułą”

godz. 18.30 - wręczenie Nagrody za Najlepszy Kryminał Retro 2019 r.

godz. 19.00 - spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim

godz. 20.00 - warsztaty pisarskie z Ryszardem Ćwirlejem
miejsce: Kino „Pod Kopułą” (mała sala)

PIĄTEK, 16 PAŹDZIERNIKA 2020 r.

godz. 17.00 - spotkanie autorskie z Krzysztofem Beśką

godz. 17.00 - wykład Roberta Dudzińskiego
miejsce: BPMiG w Gostyniu (czytelnia)

godz. 18.00 - spotkanie autorskie z Małgorzatą Kochanowicz
prowadzi: Tomasz Barton
miejsce: BPMiG w Gostyniu (czytelnia)

godz. 18.30 - warsztaty pisarskie z Krzysztofem Beśką
miejsce: GOK Hutnik (mała sala)

godz. 18.00 - spotkanie autorskie z Piotrem Bojarskim
prowadzi: Przemysław Pawlak

godz. 19.00 - spotkanie autorskie z Grzegorzem Skorupskim
prowadzi: Ireneusz Woźnica

godz. 20.00 - spotkanie autorskie z Michałem Larkiem
prowadzi: Paulina Skrzypczak
miejsce: GOK Hutnik

SOBOTA, 17 PAŹDZIERNIKA 2020 r.

godz. 15.00 - spotkanie autorskie z Izabelą Żukowską - wirtualnie
prowadzi: Tomasz Barton

godz. 17.00 - spotkanie autorskie z Marcinem Wrońskim – wirtualnie

godz. 19.00 - spotkanie autorskie z Tadeuszem Cegielskim - wirtualnie
prowadzi: Przemysław Pawlak
relacja na żywo na facebooku festiwalu

Osadzona w realiach historycznych powieść kryminalna ma długą tradycję, kontynuowaną współcześnie przez grono znamienitych pisarzy, którzy akcje swoich utworów osadzają w najróżniejszych epokach, poruszając się swobodnie zarówno w antyku, jak i w czasach międzywojnia czy PRL-u. Dzięki tego typu książkom czytelnik ma możliwość nie tylko zaznania rozrywki na najwyższym poziomie, ale i pogłębienia swojej wiedzy historycznej, poznania szczegółów z życia danej epoki czy zdobyczy wiedzy i techniki dawnych czasów.

Pragniemy, aby twórczość ta znalazła wsparcie w postaci festiwalu ukazującego jej zróżnicowanie i bogactwo, pobudzającego jednocześnie do dalszego rozwoju tego gatunku w Polsce.

Organizatorami festiwalu są Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, gdańskie Wydawnictwo „Oficynka”, Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” i Muzeum w Gostyniu.

"KRYMINALNY MAGIEL" - konkurs na najlepszy kryminał retro wydany w 2019 roku

W konkursie może wziąć udział każda pełnoletnia osoba, będąca obywatelem Polski, która zaakceptuje warunki regulaminu konkursowego, dostępnego na stronie www.biblioteka.gostyn.pl.

Książka musi być napisana w języku polskim i wydana po raz pierwszy w roku 2019 przez wydawcę mającego siedzibę na terenie Polski, opatrzona numerem ISBN, a także zawierać się w obszarze tematycznym kryminału retro, kryminału historycznego.

Konkurs zostanie przeprowadzony w terminie:

16.06. – 20.07.2020 r. – nadsyłanie prac

21.07. – 16.10.2020 r. – ocena prac

17.10.2020 r. – podanie wyników Konkursu.

Laureat otrzyma nagrodę finansową w wysokości 5000 zł.

Za I,II i III miejsce przewidziane są dyplom oraz statuetka.

Dodatkowo zostanie przyznane wyróżnienie Komendanta Szkoły Policji w Pile w postaci okolicznościowego dyplomu i statuetki za utwór o wyjątkowych walorach promujących służbę policyjną - jej historię, zasady i wartości.

Prace należy wysyłać na adres Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu.

MATERIAŁY ORGANIZATORA