#

Czterech rewolwerowców, czyli poznajcie Jury Gwiazdozbioru Kryminalnego Kujawy i Pomorze

​Do festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze coraz bliżej. To jedyny festiwal literacki w Polsce skoncentrowany na nagradzaniu debiutanckich powieści kryminalnych. Do konkursu zgłoszono 23 debiuty kryminalne. Kto wybierze laureatów?

Do festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze coraz bliżej. To jedyny festiwal literacki w Polsce skoncentrowany na nagradzaniu debiutanckich powieści kryminalnych. Do konkursu zgłoszono 23 debiuty kryminalne.

Ile spośród nich (regulamin przewiduje od 3 do 5) otrzyma nominację do Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Kryminalny Debiut Roku, dowiemy się 12 marca. Laureatkę, laureata lub laureatów Nagrody (bo dwie zgłoszone książki napisały duety autorskie) poznamy podczas Gali Festiwalowej 5 kwietnia w toruńskim Dworze Artusa. Także wtedy wręczone zostanie nasze drugie, festiwalowe trofeum - Nagroda dla Redaktora ufundowana przez Dyrektor Książnicy Kopernikańskiej. Jako jedyni w Polsce, doceniamy i dostrzegamy kluczowy wkład redaktorów i redaktorek w finalny kształt powieści, zarówno od strony konstrukcyjnej jak i językowej.

Decyzję o tym, kto wygra podejmie nasze...

Festiwalowe Jury

W skład Jury Gwiazdozbioru Kryminalnego Kujawy i Pomorze wchodzi czwórka znakomitych specjalistek_tów. Przewodniczącym jest autor bestsellerowych kryminałów Ryszard Ćwirlej. Wraz z nim o zwycięstwie w naszym festiwalu decydują: Agata Koss-Dybała, redaktorka Polskiego Radia Lublin i twórczyni lubelskich Kryminalnych Czwartków, Georgina Gryboś-Szczepanik, dziennikarka Radia Kraków Kultura, znana też w Internecie jako "Literacka Kavka" oraz dr hab. Rafał Moczkodan, prof. UMK, literaturoznawca w Katedrze Antropologii Literatury i Nowych Mediów UMK.


  • Przewodniczący – Ryszard Ćwirlej

dziennikarz i pisarz powieści kryminalnych, wykładowca akademicki, laureat Nagrody Kryminalnej Piły (2016), dwukrotny laureat Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru (2017, 2018), laureat Nagrody Wielkiego Kalibru (2018), autor retrokryminałów, twórca nowego gatunku powieści sensacyjnych – kryminałów neomilicyjnych. W 2020 roku autor otrzymał nagrodę „Złoty Pocisk 2019” dla najlepszego polskiego kryminału za powieść „Ostra jazda”. Tyle oficjalna notka. O ile wszyscy fani/fanki kryminału w Polsce wiedzą, że Ćwirlej mistrzem jest, to już nie wszystkim jest wiadome, że z wykształcenia jest socjologiem, a do tego doktorem nauk społecznych w dyscyplinie nauki o komunikacji społecznej i mediach.

Kryminały neomilicyjne to tylko jeden z wykreowanych przez niego cykli i postaci. Głównymi bohaterami tego PRL-owskiego cyklu są: Teofil Olkiewicz, Mirek Brodziak i Fred Marcinkowski. Z czasem, gdy wchodzimy już w lata 90. XX wieku i w XXI wiek, dołączają do nich prokuratorka Brygida Bocian i policjantka Aneta Nowak.

Akcja drugiego cyklu - “policyjnego” - dzieje się przed wojną, a jej gwiazdą jest komisarz Antoni Fischer. Trzeci cykl odbywa się współcześnie z dziennikarzem śledczym Marcinem Engelem w roli głównej.

Najnowsze książki Ćwirleja:



  • Agata Koss-Dybała


W Lublinie Agata Koss-Dybała to człowiek-instytucja. Każda osoba interesująca się kulturą (nie tylko kryminałem!) - zna jej głos i realizacje, od słuchowisk po reportaże. Jest redaktorką Radia Lublin, z którym związana jest od 1994 roku. Prezesuje Stowarzyszeniu Przyjaciół Radia Lublin.

Pracowała w Redakcji Publicystyki Kulturalnej, specjalizując się w audycjach literackich i społecznych. Nagrywała m.in. Wisławę Szymborską, Czesława Miłosza i Olgę Tokarczuk. Pisze i reżyseruje słuchowiska. Pełni funkcję kierownika Biura Promocji i Projektów odpowiedzialnego m.in. za koncerty i płyty radiowe. Pomysłodawczyni dwóch festiwali literackich: Kryminalnych Czwartków w Lublinie i Festiwalu Reportażu w Lublinie. Laureatka Nagród Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Prezydenta Lublina.

Agata Koss-Dybała ukończyła polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1992-2000 pracowała w redakcji Kwartalnika Literackiego "Kresy". Od 1993 do 1994 roku pełniła funkcję rzeczniczki prasowej KUL. Jest także współpracowniczką II Programu Polskiego Radia i pisma "Cogito". Nagradzana w konkursach krajowych i regionalnych.



  • Georgina Gryboś-Szczepanik


Dziennikarka Radia Kraków Kultura, w którym prowadzi audycje “Literacka Kavka dla niedorosłych” poświęconą literaturze dla młodych odbiorczyń i odbiorców oraz piątkowy magazyn “Dobre książki”, w którym rozmawia z zaproszonymi gościniami i gośćmi o książkach. W piątkowe wieczory wybiera dla osób słuchających wartościowe książki w formie audiobooków, których można słuchać w audycji “Audioteka dla dorosłych”.

Poza tym można usłyszeć ją w programach “Rewizje” gdzie pyta o to, jak dyskutować dziś, w XXI wieku, o literackiej klasyce? oraz w “Rozmowach na obecne czasy”.

Prowadzi blog Literacka Kavka i Podcast Literackiej Kavki, który wymieniano, jako jeden z dziesięciu najlepszych podcastów o literaturze w „Twojej Księgarni” magazynie czytelników oraz polecano w Tygodniku Powszechnym.

Jest laureatką wielu nagród i nominacji. Była nominowana do nagrody PIKowy Laur w 12. edycji konkursu w kategorii „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie”. W 2019 roku głosami czytelników i czytelniczek zwyciężyła w plebiscycie organizowanym przez opowiemci.pl w kategorii “najlepszy Fanpage na Facebooku – poświęcony literaturze i czytelnictwu”, a w 2021 roku otrzymała nagrodę w kategorii Dziennikarz/Dziennikarka literacka. Jej działalność została również doceniona przez Redakcję portalu granice.pl. Znalazła się w gronie najbardziej wpływowych twórczyń i twórców internetowych w kategorii „Profesjonaliści” w 2023 roku.


  • dr hab. Rafał Moczkodan, prof. UMK


Literaturoznawca w Katedrze Antropologii Literatury i Nowych Mediów, znawca literatury popularnej. jako naukowiec bada tematykę literatury emigracyjnej z lat 1939-1989 (głównie krytyka literacka i czasopiśmiennictwo), emigracyjne i krajowe życie literackie i polską krytykę literacką XX wieku. Zajmuje się też storytellingiem i copywritingiem.

Profesor Moczkodan, jest autorem sześciu książek dotyczących tematyki wchodzącej w zakres jego badań oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych w monografiach i pismach.

Wśród wydanych przez niego autorskich książek znalazły się: "’Życie Akademickie’: ‘Kontynenty’ 1949-1966 bibliografia zawartości” (2001), “Uchwały Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie : stosunek emigracji do kraju” (2020), “Listy do redaktorów ‘Wiadomości’ / Jerzy Pietrkiewicz” (2017), “Wybór pism krytycznych i korespondencji z lat 1946-1969 / Michał Chmielowiec” (2015), "’Omawiacze, laurkodawcy’, publicyści i krytycy: krytyka literacka na łamach ‘Wiadomości’ w latach 1946-1956” (2013), "’Tygodniowy Serwis Literacki Koła Pisarzy z Polski’ - ‘Tygodnik Polski’ 1941-1947: bibliografia zawartości” (2006)

O tym, jak szerokie są jego zainteresowania, świadczyć może tematyka innych opracowań, które napisał: “Jak rozpoznawać fake newsy? Niezbędna kompetencja cyfrowo-humanistyczna”, “Trudna sztuka recenzowania komiksu, czyli przegląd wybranych opinii o Tytusie, Romku i A’Tomku” lub “Czy ChatGPT stanowi zagrożenie dla ludzkiej kreatywności?”.

Wraz z Marcinem Hlebionkiem zajmował się fenomenami kulturowymi z czasów PRL. Współredagował książki “Stawka większa niż życie: wokół fenomenu kulturowego” oraz “Czterej pancerni i pies: wokół fenomenu kulturowego” które były rezultatem konferencji naukowych.



....

IV Ogólnopolski Festiwalu Premier i Debiutów Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze organizuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu wspólnie z Fundacją Kult Kultury prowadzoną przez autora bestsellerowych kryminałów Roberta Małeckiego.

  • Głównym mecenasem festiwalu jest Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  • Patronat honorowy: Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego; Elżbieta Piniewska, Przewodnicząca Sejmiku Woj. Kujawsko-Pomorskiego, Paweł Gulewski Prezydent Miasta Torunia
  • Partnerzy: Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu, Centrum Kultury Dwór Artusa, Hotel Mercure, księgarnia Kafka, Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici, Bliskie Spotkania, manufaktura pierników Iga Sarzyńska, Cafe Wejściówka
  • Patroni medialni: LubimyCzytac.pl, TVP Kultura, TVP 3 Bydgoszcz, RMF Classic, Radio Gra, Nowości, Toruń NaszeMiasto.pl, ZbrodniaWBibliotece.pl