tytuł: Przejdź przez wodę, krocz przez ogień
autor: Christian Unge
tytuł oryginału: Gar genom vatten, gar genom eld
cykl: Tekla Berg (tom 1)
tłumaczenie: Agata Teperek
wydawnictwo: Wielka Litera
premiera: 12 lutego 2020
ISBN: 9788380324244
liczba stron: 496
Przejdź przez wodę, krocz przez ogień
Intrygująca bohaterka z tajemniczą przeszłością, doskonale opisane środowisko szpitalne, skorumpowana policja, rosyjska mafia z potężnym Victorem Umarovem na czele, wojna narkotykowa. Jest tu wszystko, co powinno się znaleźć w trzymającym w napięciu thrillerze psychologicznym.Poznajcie TEKLĘ BERG – nową królową szwedzkich thrillerów.
Tekla Berg od zawsze kochała pracę pod presją. Nie przypuszczała jednak, że podczas jednego dyżuru na SORze wydarzy się tak wiele.
Kiedy udziela pomocy kilkuletniemu chłopcu i walczy z jego sfrustrowanym rodzicem, na oddział trafia pchnięty nożem mężczyzna. Po chwili będzie go opatrywać w asyście przedstawicieli uzbrojonej po zęby mafii. W tym samym czasie dostanie wezwanie do płonącego budynku, gdzie poparzony mężczyzna wypowie do niej zdanie, które Tekli nie da spokoju przez najbliższe tygodnie.
ZAPRASZAMY NA OSTRY DYŻUR
W Szpitalu imienia Alfreda Nobla w Sztokholmie Tekla Berg słynie z nieszablonowego podejścia do pacjentów i miażdżącej wiedzy. Nikt nie wie, że wybitna fotograficzna pamięć lekarki to w rzeczywistości uciążliwe zaburzenie, z którym próbuje sobie radzić, przyjmując regularnie niewielkie dawki amfetaminy. Sytuacja komplikuje się, kiedy pracy przybywa, a na oddział ratunkowy trafia coraz więcej przypadków podejrzanych zatruć. Lekarze zgodnie podejrzewają, że pacjenci zaczęli przyjmować zanieczyszczony chemicznie narkotyk. Sytuacja staje się zupełnie niejasna, kiedy poparzonego podczas eksplozji budynku mężczyznę w szpitalu próbuje zabić zamaskowany sprawca.
Nie tylko dla swojej pracy Tekla zrobiłaby wszystko – pracuje ponad siły, żeby zapewnić opiekę ciężko chorej matce, a zmarłemu ojcu obiecała już zawsze mieć oko na młodszego brata Simona. Kiedy słuch po bracie ginie, zaczyna się niepokoić i podejrzewać, że jej młodszy brat może mieć jakiś związek z eksplozją. Tym bardziej, że tożsamości poparzonego mężczyzny nie sposób ustalić.
W szpitalu nieoczekiwanie obciąża ją propozycja nie do odrzucenia, którą składa jej dyrektorka szpitala. Tym bardziej, że jej przełożona doskonale wie, jak Teklę podejść. W sieci szpitalnych koterii lekarka niełatwo się odnajduje, szczególnie że pielęgnuje wymuszoną samotność. Jej nadludzkiego daru zapamiętywania wszyscy jej zazdroszczą, nie zdając sobie sprawy z tego, jak wielkim jest dla niej przekleństwem.
Wyjątkowa odporność psychiczna Tekli zostanie poddana kolejnej próbie, kiedy okaże się, że pożar w mieście, pchnięcie nożem i zniknięcie brata łączy osoba Wiktora Umarowa – rosyjskiego „wora” - honorowego mafioza, kontrolującego nieoficjalnie rynek obrotu heroiną na północy kontynentu.
Pierwszy tom czarnej trylogii o perypetiach kontrowersyjnej Tekli Berg to wyśmienita, trzymająca w napięciu literatura pełna nieoczywistych wątków i nieoczekiwanych zwrotów. Rozległa panorama społeczna kreśli obraz Szwedów jako społeczeństwa podzielonego, zmęczonego niejednolitością i próbą utrzymania hołubionego na świecie status quo.
Christiana Unge sprawnie mnoży wątki, tworzy hipnotyzującą sieć powiązań i żongluje emocjami czytelnika. Połączenie medycznej wiedzy autora z chirurgiczną precyzją konstrukcji oraz zaskakującymi zwrotami akcji jest jak dyżur na szpitalnym oddziale ratunkowym.
Christian Unge ani na chwilę nie pozwala czytelnikowi tracić czujności. Wyśmienite pióro lekarza zapowiada powrót złotej ery skandynawskiego kryminału.
O AUTORZE
Christian Unge – ur. 1972, szwedzki lekarz, ordynator medycyny wewnętrznej, autor książek, badacz. Doświadczenie zdobywał w Szpitalu Uniwersyteckim Karolinska. Pracował dla Lekarzy Bez Granic w Burundi i Kongu. Po sukcesie jego debiutu Jeśli będę miał zły dzień, ktoś dziś umrze, prawa do tłumaczeń pierwszego tomu historii o Tekli Berg natychmiast zakupiły Niemcy, Czechy, Finlandia, Islandia, Holandia, Wielka Brytania i Polska.
fot. Kajsa Göransson
MATERIAŁY WYDAWNICTWA