#
#

tytuł: Zamrożone płomienie

autor: Jens Henrik Jensen

tytuł oryginału: De frosne flammer Niels Oxen #3

wydawnictwo: Editio

premiera: 31 lipca 2019

ISBN: 9788328344068

liczba stron: 568

Zamrożone płomienie

III część bestsellerowej skandynawskiej serii o losach Nielsa Oxena!

Uznaje się, że duński weteran Niels Oxen zginął w wypadku na morzu. W rzeczywistości, z ciężkimi obrażeniami trafił na małą wyspę szwedzkiego archipelagu, gdzie po długiej rekonwalescencji musi się zmierzyć z najgorszym dylematem, przed jakim postawiło go życie: jeśli liderzy tajnej organizacji Danehof dowiedzą się, że nie powiódł się zamach, jaki na niego przeprowadzili, rozpoczną prawdziwą obławę i nie spoczną, dopóki go nie zabiją; a jeśli o tym, że żyje dowie się duńska policja, znajdą go i oskarżą o zbrodnię, której nie popełnił.

Oxen mimo wszystko decyduje się podjąć próbę zdemaskowania winnych. Jeśli tego nie zrobi, będzie skazany na wieczną ucieczkę i nigdy więcej nie zobaczy swojego syna.

Stając w obliczu misji niewykonalnej kontaktuje się ze swoją dawną partnerką z PET (Policyjnej służby wywiadowczej), Margrethe Franck, która w międzyczasie została zwolniona ze służby i jest teraz kasjerką w supermarkecie i pomywaczką w hotelu. Oboje desperacko potrzebują sojuszników w tej nierównej wojnie. Oxen i Franck ponownie łączą siły z dawnym szefem PET Axelem Mossmanem i jego siostrzeńcem.

Walka z Danehofem dla całej trójki okazała się katastroficzna w skutkach i ostateczne pokonanie mrocznych ludzi to dla nich jedyna szansa na odzyskanie swojego życia. Tylko jak walczyć z wrogiem, którego nie widać?

Zamrożone płomienie to kolejna część serii o Nielsie Oxenie po Zanim zawisły psy i Mrocznych ludziach.


FRAGMENT DO CZYTANIA

RECENZJA


O AUTORZE:

Jens Henrik Jensen urodził się w Søvind (Dania) w 1963 roku. Studiował w Duńskiej Szkole Dziennikarstwa. Uwielbia historie z drugim dnem, dwuznaczności i wysublimowaną fabułę. Pisze książki bardzo zróżnicowane gatunkowo - są w nich elementy thrillera, kryminału i dramatu obyczajowego. Uwielbia teorie spiskowe. Zadebiutował w 1994 roku, a jego kolejne książki, m.in. trylogia o agencie Kazanskim (Kællingen i Kraków, Hofnarren i Murmansk, Ulven i Banja Luka) oraz trylogia o policjantce Ninie Portland (Økseskibet, Kulmanden, i Spøgelsesfangen) stały się bestsellerami. Książki Jensa Henrika Jensena zostały opublikowane w wielu krajach europejskich.


Recenzje

Tylko jedno słowo w pełni nadaje się, aby to opisać: fantastyczne…

Jens Henrik Jensen przeszedł samego siebie w trzeciej części serii o wysoko udekorowanym komandosie Nielsie Oxenie. Książka Zamrożone płomienie iskrzy od napięcia, tętni akcją, oczarowuje galerią barwnych postaci a wszystko opowiedziane zostało w sposób, który można oddać tylko jednym słowem: fantastycznie.

Z dobrą książką jest tak, jak z wielką sztuką – trudno precyzyjnie określić, co czyni ją dobrą. Lecz kiedy się na taką trafi, człowiek nie ma wątpliwości. Jakość stanowi kategorię samą w sobie. Działa poprzez sposób, w jaki w nas uderza. I tak właśnie jest z nową powieścią Jensa Henrika Jensena, Zamrożone płomienie.

[…] Dzięki niej każdy będzie mógł się nacieszyć cudownym zapachem dobrej literatury, ponieważ wśród coraz liczniejszej rzeszy duńskich autorów kryminałów, tylko nieliczni dorównują jakością swoich dzieł Jensenowi. Wraz z Jussi Adlerem-Olsenem ustanawiają najwyższe standardy tego gatunku.

Talent do jednoczesnego budowania napięcia, pisania o przemocy i śmierci a przy tym ukazywania ludzi jako postaci wielobarwnych i złożonych, z wplataniem w sam środek dramatu opisów zaskakująco spokojnych, melancholijnych i poetyckich – to cecha wielkiego pisarza, który potrafi coś więcej niż przytrzymać czytelnika za gardło. Jens Henrik Jensen posiada ten talent. I to sprawia, że lektura jego powieści to prawdziwa przyjemność. (fragment)

Arne Mariager (Jysk Fynske Medier)

Zrób miejsce w kalendarzu i usiądź wygodnie

Język płynie, akcja porywa i wciąga od samego początku. Podobnie jak poprzednie dwie części, to powieść, która w znacznej mierze czyta się sama – zwyczajnie nie byłam w stanie jej odłożyć, dopóki nie dotarłam do ostatniej strony.

To pierwszoligowa rozrywka, genialnie skomponowane teorie spiskowe, rozliczne tajemnicze i nierozwiązane wątki nie pozwalają czytelnikowi oderwać się od lektury. A potem, na końcu wszystkie luźne końce zostają ze sobą zebrane w sposób prosty i naturalny. Fabuła ostra jak brzytwa, żywe postacie o silnych charakterach i główny wątek, który jest kontynuowany przez wszystkie trzy powieści. Podtrzymuję swoje zdanie, że JHJ jest najlepszym duńskim autorem w swoim gatunku i tą fenomenalna powieścią umacnia tę reputację. Tak naprawdę pozostaje nam tylko jedno – niecierpliwie czekać na kolejną książkę JHJ a potem: zrobić miejsce w kalendarzu, wygodnie zasiąść w fotelu i zagłębić się w świat duńskiej elity władzy – to kolejna pozycja obowiązkowa. (fragment)

Stina Holdt (Bognørden.dk)

Oxen – przekonujący i porywający

[…] Przeradza się to w błyskawiczny pościg, pełen intryg, sekretów i zdrad, żołnierskich podstępów i brawurowych akcji. A wszystko opowiedziane z wnikliwością, głównie z perspektywy dumnego, udręczonego weterana, którego doświadczenia są bohaterską opowieścią o nieczystych zagraniach wrogów i wiernych przyjaciołach.

O tajnych strukturach władzy napisano dziesiątki thrillerów, ale tylko nieliczne z nich oddziałują tak przekonująco i mocno jak trylogia Jensena. Dzieje się tak dlatego, że Jensen swój pisarski styl wzbogaca obiektywną analizą szerszego kontekstu i zgłębia nie tylko techniki walki wręcz – wszystko to zapewnia jego serii mocne pięć gwiazdek. (fragment)

Marie Louise Toksvig (Ekstra Bladet)

Co mówią czytelnicy?

Dziękuję!!!!! Dziękuję za trzy dni intensywnej lektury Twojej nowej książki. Cudownie jest się spotkać z Oxenem. Niektóre zwroty akcji budziły moje zdumienie, ale z całą pewnością warto było poświęcić ten czas. (Hanne Birthe Jensen)

To jest tak niebywale dobre, że wciąż nie mogę się otrząsnąć i myślę tylko o jednym – więcej, więcej, chcemy więcej Oxena i spółki. To nie może być koniec! (Annette Jørgensen)


MATERIAŁY WYDAWNICTWA