Ostatnie wpisy:
- Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze po raz trzeci!
- Spotkanie z Markiem Stelarem. Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze.
- Afera w Gdańsku!
- Cztery dni ze zbrodnią! Rusza Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze
- Znamy nominowanych do Kryminalnego Debiutu Roku 2022
- „Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze”. Program wydarzeń
- Rusza druga edycja festiwalu „Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze”. Na początek Mariusz Czubaj.
- Zgłoś powieść do nagrody za Kryminalny Debiut Roku 2022
- Anna Rozenberg, Jakub Bielikowski oraz Grzegorz Dziedzic. Finaliści konkursu na Kryminalny Debiut Roku
- Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze: spotkanie z Martą Matyszczak
Bydgoszcz
Bydgoska Afera Kryminalna
W Bydgoszczy startuje nowy festiwal łączący literaturę, film, spotkania autorskie, warsztaty pisarskie dla dorosłych, detektywistyczne dla dzieci, kryminalną grę miejską i wiele innych aktywności związanych z kryminałem.
W dniach 6-8 maja zapraszamy na Bydgoską Aferę Kryminalną 2016
czas: 6 - 8 maja 2016
miejsce: Bydgoszcz - Kino Helios, Kamienica 12, MCK, Exploseum, Escape Room, przestrzeń miejska
Goście festiwalowi m.in.: Bronisław Cieślak, Piotr Głuchowski, Joanna Jodełka, Gaja Grzegorzewska, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej
Program
6 maja (piątek)
Kino Helios (Galeria Pomorska ul. Fordońska 141)
godz. 17:00, kawiarnia kina Helios
spotkanie autorskie z Piotrem Głuchowskim,
Piotr Głuchowski reporter i redaktor „Gazety Wyborczej”, autor kryminałów i współautor książek non-fiction, m.in. bestsellerowej biografii o. Tadeusza Rydzyka „Imperator” (2013, wspólnie z Jackiem Hołubem) i historii żydowskiego SS-mana „Nie trzeba mnie zabijać” (2008, wspólnie z Marcinem Kowalskim).
Dwie jego pierwsze powieści kryminalne („Umarli tańczą” i „Lód nad głową”) zostały nominowane do Nagrody Wielkiego Kalibru. W maju 2014 ukazał się trzeci kryminał z serii opisującej perypetie dziennikarza Roberta Pruskiego - „Trzeci zamach”. Ostatnia jego książka „Zatoka świń” (której jest współautorem), to kryminał non-fiction ujawniający kulisy głośnego seks-skandalu w Sopocie.
godz. 19.00 Otwarcie festiwalu., sala nr 1
Projekcja filmu „Wściekły” i spotkanie z gościem specjalnym festiwalu, legendarnym porucznikiem Borewiczem - Bronisławem Cieślakiem na temat filmów kryminalnych lat '70 i ‘80, które poprowadzi autor „Wampira z Zagłębia” i „Czarnej Wołgi” Przemysław Semczuk.
Wejściówki na otwarcie festiwalu dostępne będą w kasach kina Helios od 27 kwietnia.
7 maja (sobota)
Kamienica 12 (ul. Poznańska 12)
godz. 10.00 – 14:00 „Zdarzyło się w Bydgoszczy...”
wspólne pisanie kryminału z laureatką Nagrody Wielkiego Kalibru Joanną Jodełką
(obowiązują zapisy: rekrutacja@maszynadopisania.pl,
szczegóły warsztatów na stronie http://www.maszynadopisania.pl/category/news/).
O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.
Uwaga! Najlepsze opowiadanie, napisane podczas warsztatów, zostanie wydane w formie audiobooka :-)
godz. 15:30
Hobbyści, pasjonaci i mordercy - spotkanie autorskie z Agnieszką Pruską
Agnieszka Pruska- z urodzenia wrocławianka, z wyboru gdańszczanka. Z wykształcenia nauczyciel wychowania fizycznego (posiada uprawnienia do prowadzenia gimnastyki korekcyjnej, jest młodszym ratownikiem wodnym), ale już od lat pracuje w zupełnie innej branży. Interesuje się sportami walki (2 dan w aikido), jest nałogową czytelniczką, nie lubi bezczynności, czasem pisze felietony i recenzuje. Debiut literacki to powieść kryminalna „Literat” wydana przez wydawnictwo „Oficynka” w 2013 roku. Akcja toczy się w Trójmieście, a główny bohater staje do pojedynku z seryjnym mordercą. Powieść zdobyła tytuł „książki miesiąca” w plebiscycie organizowanym przez portal Książka Zamiast Kwiatka i brała udział w konkursie na „książkę roku”. Opowiadanie o tematyce związanej z wakacjami pod tytułem „Spływowe jaja” zdobyło wyróżnienie w konkursie i zostało opublikowane w zbiorze opowiadań „Zdrowie konia” wydanym w formie ebooka przez Oficynę Wydawniczą RW2010. W czerwcu 2015 ukazał się „Hobbysta” będący kontynuacją „Literata”. Tym razem gdański komisarz Barnaba Uszkier wysyła rodzinę na wakacje do małej wsi położonej nad malowniczym jeziorem Krosino. Wakacyjną idyllę słomianego wdowca przerywa znalezienie zwłok niezidentyfikowanego mężczyzny na pobliskim poligonie. Niepokój policjanta wzmaga fakt, że jego synowie właśnie rozpoczęli zabawę w detektywów, prawdopodobnie znajdując ślady morderstwa.... Niebawem ukaże się "Żeglarz” - trzecia powieść kryminalna z nadkomisarzem Uszkierem w roli głównej. Więcej informacji na: agnieszkapruska.pl
godz. 17.00 - 20:00
spotkania z laureatami Nagrody Wielkiego Kalibru
godz. 17:00
Wojciech Chmielarz
Wojciech Chmielarz
dziennikarz. Publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Press-ie”, „Nowej
Fantastyce” i „Polityce”. Były redaktor naczelny serwisu internetowego
niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej,
terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest autorem trzech
książek z serii kryminałów o komisarzu Mortce, trzykrotnie nominowanym
do Nagrody Wielkiego Kalibru. Nagrodę tę otrzymał w 2015 roku za powieść "Przejęcie"
. TVN przygotowuje film fabularny na podstawie jego drugiej książki, "Farmy lalek".
Ostatnia jego książka „Wampir” została nominowana w Plebiscycie
Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kat. Kryminał Sensacja Thriller.
godz. 18.30
Joanna Jodełka i Gaja Grzegorzewska.
Joanna Jodełka ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zadebiutowała powieścią „Polichromia”, za którą otrzymała Nagrodę „Wielkiego Kalibru” dla najlepszego kryminału 2009 roku; książka została przetłumaczona na język angielski. Pisarka uzyskała stypendium literackie Ministerstwa kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także stypendium Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Jest autorką: „Polichromii”, „Grzechotki”, „Ars Dragonii”, „Kamyka” i „Kryminalistki”.
Nowa powieść „Wariatka” nawiązuje do niektórych wątków wcześniejszej „Kryminalistki”, choć może też z powodzeniem stanowić samodzielną lekturę. Joanna Jodełka jest świetną obserwatorką ludzkich zachowań i wyróżnia się niebanalnym poczuciem humoru.
Gaja Grzegorzewska krakuska z urodzenia, filmoznawczyni z wykształcenia, pisarka z zawodu. Jedna znajciekawszych polskich autorek, felietonistka „Polityki”. Zasłynęła świetnymi powieściami kryminalnymi, które przyniosły jej Nagrodę Wielkiego Kalibru. Dziś coraz śmielej wykracza poza ramy gatunku,forsując własną literacką drogę. Gdyby kręciła filmy, to byłaby Quentinem Tarantino, gdyby umiała śpiewać, to pewnie jak Amy Winehouse. Ale pisze.
od godz. 21.00 Klubowe spotkanie z muzyką z filmów kryminalnych w tle.
Exploseum (ul. Alfreda Nobla , możliwy dojazd linią 68E Dworzec Leśne-Prądocińska.)
godz. 11:00
"Der Metzgermeister. Współczesny kazus kanibalizmu kryminalnego"
dr Piotr Chrzczonowicz, Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy i w Toruniu
godz. 12.30
Druga strona kryminalnej fikcji
spotkanie z technikami kryminalistyki: Leszkiem Koźmińskim i Pawłem Leśniewskim
Leszek Koźmiński: – polonista z wykształcenia, policjant z zawodu, wykładowca kryminalistyki z pasji i etatu, ekspert i biegły w dziedzinie kryminalistycznych badań dokumentów, miłośnik literatury kryminalnej i muzyki klasycznej. Twórca, współorganizator festiwalu kryminału „Kryminalna Piła”. Na swoim blogu krytycznoliterackim „Kryminalna Piła – literackimi śladami” dzieli się osobistymi spostrzeżeniami i wrażeniami z kryminalnych lektur, a wielu polskim autorom powieści kryminalnych udzielał konsultacji, dzięki którym ich powieści nabrały barw autentyczności i wiarygodności. Konsultant merytoryczny m.in.: Katarzyny Bondy, Mariusza Czubaja, Joanny Opiat - Bojarskiej
Paweł Leśniewski– wykładowca kryminalistyki Szkoły Policji w Pile, wcześniej wiele lat pracował w policji jako technik kryminalistyki. Instruktor i sędzia strzelectwa sportowego, pasjonat kryminalistyki. Konsultant merytoryczny Mariusza Czubaja, Katarzyny Bondy i Marcina Wrońskiego.
godz. 15.00
Kryminał retro - spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem.
Ryszard Ćwirlej skończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Pracował jak dziennikarz w TVP Katowice, a później w TVP Poznań. Od 2010 roku zastępca Redaktora Naczelnego poznańskiego Radia Merkury. Krytycy uznali go za twórcę nowego gatunku literackiego – „kryminału neomilicyjnego”. Na podstawie swojej powieści Ręczna robota napisał serial słuchowiskowy(75 odcinków), zrealizowany przez Teatr Polskiego Radia. Był trzykrotnie nominowany do nagrody „Wielkiego Kalibru”. W 2015 roku jego powieść Błyskawiczna wypłata jako najlepsza miejska powieść kryminalna 2014 roku została nagrodzona Kryminalną Piłą.
Powieść „Tam Ci będzie lepiej” to początek nowej, fascynującej serii autora znanego dotychczas powieści noemilicyjnych, która odsłoni zupełnie inne, mroczniejsze oblicze Poznania.
Uwaga! Wszyscy fani kryminałów, w sobotę 7 maja, mają bezpłatny wstęp na zwiedzanie Exploseum!
Kryminalna gra miejska
START godz. 12.00 Kamienica 12 (przy Poznańskiej 12)
ZAKOŃCZENIE….tylko dla prawdziwych detektywów! (około godziny 17:00)
Obowiązują zapisy: tuczytam@op.pl
O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń!
Dla pierwszych 20 uczestników, którzy rozwiążą zagadkę przygotowaliśmy nagrody niespodzianki -:)
8 maja (niedziela)
Kamienica 12 (ul. Poznańska 12)
godz. 11.00 Detektywistyczne warsztaty dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym na podstawie serii"Biuro detektywistyczne Lessego i Mai"
Obowiązują zapisy: tuczytam@op.pl
O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń!
BARKA LEMARA na Brdzie Miejskie Centrum Kultury
godz. 12.00 bydgoscy pisarze kryminałów
Spotkanie autorskie z Jarosławem Klonowskim i Markiem Żelkowskim.
Jarosław Klonowski - absolwent Wydziału Historii bydgoskiego UKW. W swojej pracy magisterskiej na temat Kultu Świętych w średniowiecznych miastach kujawskich usiłował udowodnić, że święty Stanisław miał brata, w dodatku imiennika. Niedoszły artysta plastyk. Jako pisarz zadebiutował na łamach „Nowej Fantastyki”, miniaturą „Mała Chińska Osobowość”. Publikował też w „Qfancie” i „Magazynie Fantastycznym”. Jest współautorem scenariusza do musicalu Superstar with Jesus Christ, który wywołał skandal, w związku z czym nie doszło do planowanej premiery.Na co dzień doradca klienta w kaliskim oddziale banku, szczęśliwy mąż Moniki i tata małej Zosi. Autor m.in.: "Ogni Świętego Wita", kontynuujących część wątków dobrze przyjętej "Tajemnicy Świętego Wormiusa".
Marek Żelkowski - polski pisarz science fiction i fantasy, scenarzysta radiowy oraz dziennikarz. Absolwent kierunku nauki społeczne na WSP w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego) specjalizujący się w religioznawstwie. Jako autor fantastyki zadebiutował w 1986 roku opowiadaniem Niewolnicy opublikowanym w poznańskim fanzinie "Kwazar". Autor serii książek dla dzieci i młodzieży "Pan Samochodzik". Publikował m.in. w: "Science Fiction", "Nowej Fantastyce", "Science Fiction, Fantasy i Horror" oraz "Fahrenheicie". Od stycznia do grudnia 2007 roku na łamach miesięcznika Science Fiction, Fantasy i Horror Marek Żelkowski prowadził wywiad - rzekę z Wiktorem Żwikiewiczem ("Żwikipedia") - jednym z najbardziej znanych polskich pisarzy fantastyki naukowej lat 70. i 80. Do roku 2009 obaj autorzy redagowali w miesięczniku "SFFH" kącik recenzji książkowych pod nazwą "Żerowisko na Żwirowisku". Współzałożyciel Bydgoskiego Stowarzyszenia Artystycznego. Członek Krajowego Klubu Reportażu. W 2014 roku napisał i wydał nakładem wydawnictwa Videograf "Kota z Cheshire".
godz. 13.30
Spotkania z autorami wydawnictwa "Od deski do deski" Magdą Omilianowicz i Jackiem Ostrowskim.
Magda Omilianowicz - reporterka, autorka artykułów o tematyce społecznej i podróżniczej. Jej teksty ukazały się m.in. w „Głosie Koszalińskim”, „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Przeglądzie”, prasie kobiecej, nowojorskim „Kurierze Plus” i holenderskim „Reve”.Zrealizowała kilka telewizyjnych reportaży, jest autorką jedenastu książek non-fiction m.in. zbiorów reportaży: „Kalejdoskop”, „Kalejdoskop 2”, „Zakochani”, wywiadów z podróżnikami :„Pod podszewką świata”, przewodnika po Lanzarote „Witajcie w raju”, zbioru podróżniczych opowieści „Się jedzie” i dwóch części wywiadów z niezwykłymi kobietami „Przekraczające granice”.Wydała w Polsce książkę francuskiego pisarza, podróżnika i awanturnika Cizii Zyke - „Tuan”. Jest laureatką konkursu III Regionalnego Kongresu Kobiet w kategorii media. Niebawem, nakładem wydawnictwa "Od deski do deski", ukaże się "Bestia", biografia Leszka Pękalskiego - "bytowskiego wampira", nekrofila, bohatera co najmniej dwudziestu sześciu odcinków programu telewizyjnego "997".
Jacek Ostrowski - płocczanin o macedońskich i litewskich korzeniach (matka z domu Giedroyć).Absolwent najstarszej szkoły w Polsce, studiował prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ale z zawodu jest programistą maszyn cyfrowych.Pasjonat historii, maluje akrylami, fotografuje i podróżuje. Miłośnik kina, muzyki, kolekcjoner gadżetów piłkarskich, modeli samochodów ihodowca psów pasterskich bouvier des flanders.Jego książki od blisko dziesięciu lat pojawiają się na rynku wydawniczym, od opowiadań o tematyce społecznej (IPN, Polskie pieskie życie) po książki sensacyjne, jak choćby bardzo dobrze przyjęta przez krytyków powieść „Mężczyzna z tatuażem”,której autor ukrył się pod pseudonimem Jack Sharp.Trudno nie wspomniećo serii trzech powieści z gatunku pogranicza fantasy, opowieści gotyckiej i kryminału. Są to „UT” , „Posiadłość w Portovenere” i „Transplantacja”.W 2014 ukazała się powieść ”Tajemnice tumskiej góry”utrzymana w zupełnie innej konwencji, a przez krytyków określona jako zgrabne połączenie„Pana Samochodzika z Indianą Jonesem” , książka to jest przeznaczona dla czytelnika w wieku od 7 lat do 100.Najnowsza powieść, która ukaże się niebawem to historia oparta na faktach. Będzie opowiadała o jednej z najbardziej tajemniczych zbrodniz czasów PRL.
Bądźcie z nami na BYDGOSKIEJ AFERZE KRYMINALNEJ, przygotowaliśmy dla Was wiele dodatkowych atrakcji: książek, biletów do escape room, wejściówek do Exploseum, upominków od Sponsorów.
Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość dokonania zmian w programie.