IV FESTIWAL KRYMINAŁU
17-26.11.2020
wydarzenie online
Ostatnie wpisy:
- Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze po raz trzeci!
- Spotkanie z Markiem Stelarem. Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze.
- Afera w Gdańsku!
- Cztery dni ze zbrodnią! Rusza Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze
- Znamy nominowanych do Kryminalnego Debiutu Roku 2022
- „Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze”. Program wydarzeń
- Rusza druga edycja festiwalu „Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze”. Na początek Mariusz Czubaj.
- Zgłoś powieść do nagrody za Kryminalny Debiut Roku 2022
- Anna Rozenberg, Jakub Bielikowski oraz Grzegorz Dziedzic. Finaliści konkursu na Kryminalny Debiut Roku
- Gwiazdozbiór Kryminalny Kujawy i Pomorze: spotkanie z Martą Matyszczak
IV Festiwal Kryminału
Ryszard Ćwirlej, Mariusz Czubaj, Zygmunt Miłoszewski, Piotr Sowiński – to goście IV edycji festiwalu.Festiwal Kryminału to pierwsza tego typu impreza w Łodzi. Dedykowana jest miłośnikom kryminału. Promuje model polskiej powieści kryminalnej mocno osadzonej w realiach społecznych.
W tym roku na festiwalowe wydarzenia zapraszamy online. Zajrzyjcie na https://www.facebook.com/PoleskiOsrodekSztuki/
PROGRAM IV EDYCJI
SPOTKANIE 1:
17.11.2020 godz. 18.00
Spotkanie z Ryszardem Ćwirlejem i prezentacja najnowszej książki „Szybki szmal”
prowadzenie - Andrzej Rostocki
„Szybki szmal” - Szamotuły, 2019 rok. Po ukończeniu studiów w Szczytnie podkomisarz Aneta Nowak wraca na stare śmieci do komendy policji w Szamotułach. Od razu zostaje przydzielona do zespołu dochodzeniowo-śledczego pracującego nad rozwiązaniem zagadki śmierci starszego mężczyzny, którego znaleziono powieszonego we własnym mieszkaniu. I chociaż pobieżne oględziny miejsca zdarzenia zdają się wskazywać, że to było samobójstwo, to ekspertyzy policyjnych techników nie wykluczają udziału osób trzecich.
Ryszard Ćwirlej - dziennikarz telewizyjny i pisarz. Od 2010 r. wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Najbardziej znany jako autor cyklu powieści kryminalnych o milicjantach/policjantach z Poznania, których akcja toczy się od lat osiemdziesiątych XX wieku do czasów współczesnych. Do tego cyklu należą m.in.: ”Ręczna robota”, Śliski interes”, „Masz to jak w banku” . ”Ostra jazda” to najnowsza część tego cyklu.
Trzykrotnie nagrodzony Nagrodą Wielkiego Kalibru dla autorów powieści kryminalnych.
SPOTKANIE 2:
18.11.2020 godz. 18.00
Spotkanie z Mariuszem Czubajem i prezentacja najnowszej książki „Cios kończący”
prowadzenie - Dorota Samborska
WIELKI FINAŁ. Ostatnia część kultowej serii z Rudolfem Heinzem Mariusza Czubaja. O tej serii Marek Krajewski pisał „to już klasyka polskiej powieści kryminalnej”. „Cios kończący” to szósta, finałowa część kultowych przygód najlepszego w kraju profilera. Czytelników, którzy przez ponad dekadę śledzili losy jednego z najpopularniejszych bohaterów polskiego kryminału, czeka mocne zakończenie.
Mariusz Maciej Czubaj - Jest Profesorem antropologii kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Za powieść „21:37” otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej. ”Martwe popołudnie" rozpoczyna kolejny cykl powieściowy z ekspertem do spraw bezpieczeństwa i specjalistą od poszukiwań zaginionych, Marcinem Hłaską. W 2017 r. Mariusz Czubaj otrzymał po raz drugi Nagrodę Wielkiego Kalibru za powieść „R.I.P.” – najlepszą polską powieść kryminalną i sensacyjną 2016 roku. Oprócz wyżej wymienionych książek napisał m.in: "Kołysankę dla mordercy” , „Zanim znowu zabiję” , „Piąty Beatles” .
SPOTKANIE 3:
23.11.2020 godz. 18.00
Spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim i prezentacja najnowszej książki „Kwestia ceny”
prowadzenie - Maria Berkan-Jablońska
„Kwestia ceny” to zuchwały, niepozostawiający nikogo obojętnym thriller o naszych największych marzeniach i o cenie, jaką jesteśmy gotowi zapłacić za spełnienie tych pragnień. O nauce, o religii, głodzie wiedzy, genie ryzyka, roli wspomnień i o wielkiej przygodzie ludzkości, która być może właśnie dobiega końca.
Zygmunt Miłoszewski- wychował się w Warszawie. W 1995 zaczął pracować jako dziennikarz w „Super Expressie”, w którym pisał reportaże z sal sądowych. Od 2003 do 2008 związany z „Newsweekiem” jako redaktor, później jako stały felietonista. Jest miłośnikiem i znawcą gier komputerowych, pisał o nich na łamach „Newsweeka” oraz w serwisie internetowym Polygamia.pl.
Literacko zadebiutował w 2004 na łamach „Polityki” opowiadaniem „Historia Portfela”, następnie rozpoczął współpracę z wydawnictwem W.A.B., które opublikowało wszystkie jego książki, m.in.: trylogię kryminalną o prokuratorze Teodorze Szackim: „Uwikłanie”, „ Ziarno prawdy” „Gniew”.
SPOTKANIE 4:
26.11.2020 godz. 18.00
Spotkanie z Piotrem Sowińskim i prezentacja najnowszej książki „Łowcy”
prowadzenie - Marcin Filipowicz
„Łowcy”- Łódź, początek XXI wieku. Miastem wstrząsa słynna afera „łowców skór”, skala zbrodni jest porażająca. Wśród prawdopodobnych ofiar zwyrodnialców odnaleziono bezdomny, którego okoliczności śmierci ma wyjaśnić komisarz Tadeusz Kostecki. Ciężko doświadczony przez życie, wypalony gliniarz liczy, że sprawa nie zajmie mu dużo czasu, ale okazuje się, iż poszczególne elementy układanki w ogóle do siebie nie pasują. Dlaczego „łowcy skór” mieliby zamordować bezdomnego? Kim są tajemniczy Czyściciele? I czy Kostecki powinien się bać o własne życie?
Piotr Sowiński - z wykształcenia, zamiłowania i zawodu historyk. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego i mieszkaniec Łodzi. Obok historii wielką pasją Piotra jest piłka nożna. Jego piłkarska wiedza sięga daleko poza granice naszego miasta. Jest m.in. wielkim miłośnikiem i znawcą futbolu południowoamerykańskiego. Kolejną miłością Piotra są góry. Od ponad 20 lat jest Państwowym Przewodnikiem Beskidzkim. Polskie góry zna jak mało kto. Od kilku lat znany jako autor powieści kryminalnych których akcja dzieje się w Łodzi m.in.” Mecz o życie” czy „Najniższy krąg piekieł”.