#

Dama z blizną

W trakcie kampanii prezydenckiej jeden z kandydatów zostaje zamordowany. Wszystko wskazuje, że to zabójstwo polityczne.

Najnowszą powieść Izabeli Szylko najlepiej opisuje słowo: nieprzewidywalna.

Jeżeli chcesz zmierzyć się z wciągającą fabułą, mistrzowską intrygą, nie boisz się, że książka zamiesza ci w głowie i sprawi, że spojrzysz na rzeczywistość innymi oczami – „Dama z blizną” jest dla ciebie!

Prowadzący śledztwo komisarz Hardy nie ufa oczywistym rozwiązaniom. Kiedy wychodzą na jaw tajemnice z przeszłości, sprawy zaczynają się komplikować. Gra o władzę staje się grą o życie.

„Dama z blizną” to znakomite crime story, będące jednocześnie niezwykle trafnym komentarzem puentującym naszą obecną rzeczywistość (…) to książka o prawdzie, którą czasami bardzo trudno odkryć. Prawdzie zakamuflowanej w zbrodni niemal doskonałej oraz o prawdzie w świecie polityki.

Wioleta Sadowska „Subiektywnie o książkach”

Jeżeli wydaje wam się, że przeczytaliście już tyle kryminałów, że nic nie jest w stanie was zaskoczyć, tym razem chyba będziecie musieli się poddać. (…) „Damą z blizną” Izabela Szylko wzniosła polski kryminał na poziom, który trudno będzie przeskoczyć.

Rudolfina „Dom, w którym straszy”

Dobre książki to takie, z których można wyłuskać wiele wartościowych refleksji, ale najlepsze – dodatkowo zalewają nas falą skrajnych emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. ''Dama z blizną'' z całą pewnością łączy w sobie łączy w sobie obydwie te cechy. Każdy wielbiciel gatunku powinien po nią sięgnąć i na pewno się nie zawiedzie.

Krystyna Meszka, „Literacki świat Cyrysi”

Izabela Szylko swoją drogę zawodową rozpoczęła jako dziennikarka i reporterka telewizyjna. Na podstawie jej scenariusza powstał film fabularny „Niezawodny system”, który również wyreżyserowała. Potem przyszedł czas na książki, w których wątki charakterystyczne dla powieści gatunkowych – zbrodnia lub jej domniemanie, śledztwo, wykrycie sprawcy – zazwyczaj nie wyczerpywały treści. Nowa powieść stanowi kolejny stopień w doskonaleniu wielowymiarowej opowieści o ludziach stawianych wobec problemów, których nie można rozwiązać standardowo. Nietypowe zdarzenia, nieszablonowe reakcje, nieprzewidywalne konsekwencje.

– Cieszę się, że go zabili – powiedziała bez ogródek, gdy tylko usiedli. – Należało mu się to. Jest jakaś sprawiedliwość. Śmierć za śmierć. (…) Ja myślę, że prokuratora też przekupili, ale przecież nie mam na to dowodów. Więc może pan uznać, że tego pan nie słyszał. Wszystko inne mogę udowodnić.

To niewiarygodne, jak łatwo można ludźmi manipulować, jeśli tylko mówi się im prawdę. Niekoniecznie całą prawdę.

Gdybyście stanęły kiedyś przed dylematem – urodzić dziecko psychopaty, który was zgwałcił, czy je usunąć – nigdy w życiu nie ośmieliłabym się wam nakazać, co macie robić. Nie ośmieliłabym się nawet udzielić wam rady. Mogłabym powiedzieć jedynie: rób to, co nakazuje ci sumienie. To jest twoje sumienie, twoje życie i twoje ciało, i tylko ty masz prawo o nim decydować. Nikt inny.

(fragment powieści)


DO CZYTANIA

o autorce:

Izabela Szylko

Dziennikarka, reżyserka, scenarzystka i pisarka. Pracowała m.in. w miesięczniku „Kino” i telewizyjnym „Ekspresie Reporterów”.
Jej debiut literacki „Madonna z hiacyntem” został wyróżniony w konkursie na powieść kryminalną miesięcznika „Detektyw”, a scenariusz będący adaptacją powieści „Łyżeczka” znalazł się w finale „Script Pro” – najważniejszego w Polsce konkursu dla scenarzystów.
Reżyserka i scenarzystka filmu „Niezawodny system”, nagradzanego na międzynarodowych festiwalach.
Uczy kreatywnego pisania w
Maszynie do pisania

fot. archiwum prywatne