#

Głęboka woda

Patricia Highsmith

​Pierwsze polskie wydanie jednej z najgłośniejszych powieści mistrzyni psychologicznego thrillera!

Vic i Melinda Van Allen pozostają małżeństwem wyłącznie z powodu zawartej umowy. Melinda może mieć tylu kochanków ilu zechce, pod warunkiem, że nie opuści rodziny. Vic, nie mogąc dłużej opanować zazdrości, chce odzyskać zainteresowanie żony i wikła się w sprawę rzekomego morderstwa. Wkrótce dochodzi do prawdziwej zbrodni i idylliczne miasteczko staje się miejscem pełnym intryg i tajemnic.

Highsmith jest mistrzynią psychologicznych portretów – bez litości odrzuca maski, by pokazać mroczny świat socjopatów i psychotycznych zachowań, ukryty pod spokojną taflą społeczeństwa.

Na podstawie książki powstał film z udziałem Bena Afflecka i Any de Armas, dostępny na platformie Amazon Prime.


przeczytaj fragmentPatricia Highsmith urodziła się w Fort Worth w Teksasie w 1921 roku, ale większość dorosłego życia spędziła w Szwajcarii i we Francji. Uczyła się w Barnard College, gdzie studiowała filologię angielską i klasyczną. Jej pierwsza powieść Znajomi z pociągu, opublikowana w 1950 roku, okazała się ogromnym komercyjnym sukcesem i została sfilmowana przez Alfreda Hitchcocka. Mimo wczesnego uznania w Stanach Zjednoczonych nie doceniano jej twórczości przez cały czas trwania jej kariery.

Pod pseudonimem Claire Morgan opublikowała w 1953 roku powieść Carol, odrzuconą przez amerykańskiego wydawcę z powodu poruszonego w niej wprost tematu homoseksualizmu. Jej najpopularniejszym bohaterem literackim stał się Tom Ripley, wytworny socjopata, który zadebiutował w 1955 roku w jej książce Utalentowany pan Ripley. Napisała potem jeszcze cztery inne powieści z nim w roli głównej. Już po jej śmierci nakręcono film Utalentowany pan Ripley, który pomógł odnowić zainteresowanie nią w Stanach Zjednoczonych, podobnie jak ekranizacja Głębokiej wody oraz pośmiertna publikacja The Selected Stories of Patricia Highsmith, która zdobyła powszechne uznanie po opublikowaniu przez W.W. Norton & Company w 2001 roku.

Highsmith była autorką ponad dwudziestu książek, nagrodzoną O. Henry Memorial Award, Edgar Allan Poe Award, Le Grand Prix de Littérature Policière oraz Award of the Crime Writers’ Association of Great Britain. Umarła w Szwajcarii 4 lutego 1995 roku, a jej literackie archiwum jest przechowywane w Bernie