#

Grząska ziemia

Ann Cleeves

SIÓDMY TOM „SERII SZETLANDZKIEJ”, WIELOKROTNIE NAGRADZANEGO, KULTOWEGO CYKLU KRYMINALNEGO.

Szetlandzka zima. Ulewne opady deszczu powodują osunięcie się ziemi, która pędzi w dół zbocza. W tym samym czasie na pobliskim cmentarzu Jimmy Perez bierze udział w pogrzebie swojego starego przyjaciela. Widzi, jak lawina błota i ziemi uderza w dom. Wszyscy są przekonani, że nikt w nim nie mieszkał, ale Perez udaje się na oględziny miejsca. Odnajduje w zniszczonym wnętrzu ciało ciemnowłosej kobiety. Miała na sobie czerwoną, jedwabną sukienkę, zupełnie niepasującą do srogiej zimy.

Wszczęcie śledztwa staje się konieczne, a w jego trakcie okazuje się, że kobieta była martwa, zanim osuwisko uderzyło w gospodarstwo. Sprawa staje się obsesją Pereza, który za wszelką cenę musi dociec prawdy. Kim była kobieta w czerwonej sukience i dlaczego zginęła?


Grząską ziemię polecają:

„Zagadkowe morderstwo, niejednoznaczni bohaterowie, sekrety, które nie powinny wyjść na jaw. Polecam!”

MAŁGORZATA ROGALA

„Surowy krajobraz Szetlandów stanowi klimatyczne tło dla ciekawych, złożonych postaci zaludniających tę powieść”.

PUBLISHERS WEEKLY

„Cleeves to mistrzyni snucia opowieści, które stanowią coś więcej niż zwykły kryminał”

GLOBE AND MAIL

„Grząska ziemia to jeden z najlepszych tomów cyklu”.

FINANCIAL TIME


FRAGMENT DO CZYTANIAO AUTORCE

Ann Cleeves dorastała na wsi, najpierw drzwi, w Herefordshire, później w North Devon. Za swoje kryminały zebrała szereg nagród, a w 2017 r. otrzymała Diamentowy Sztylet od Stowarzyszenia Pisarzy Literatury Kryminalnej, najwyższe tego typu wyróżnienie w Wielkiej Brytanii.

Do jej wiernych fanów zalicza się wielu autorów i autorek powieści, takich jak: Val McDermid, Peter James, Colin Dexter czy Peter Robinson. Jej książki zostały przetłumaczone na 20 języków i doczekały się kilku ekranizacji. „Serię Szetlandzką” na ekran przeniosła telewizja BBC, a latem 2018 serial Shetland okrzyknięto jednym z 10 najlepszych seriali kryminalnych wszech czasów.
MATERIAŁY WYDAWNICTWA