#

Jestem otchłanią

Donato Carrisi

Ten, który z demonami walczy, winien uważać, by samemu nie stać się jednym z nich. Kiedy spoglądasz w otchłań, ona również patrzy na ciebie.

Podróż w mrok, który jest w każdym z nas.

Jest dokładnie za dziesięć piąta rano. Jezioro jest ledwo widoczne na horyzoncie: długa smuga w barwach ołowiu, czerni i srebra. Pracownik firmy sprzątającej za chwilę rozpocznie swój dzień pracy. To zajęcie wcale go nie brzydzi, zdaje sobie sprawę, że jest konieczne. Wie też, że w tym, co ludzie wyrzucają, kryje się niejedna tajemnica. A on potrafi wiele wyczytać ze śmieci. Bo sam ma sekret, którego pilnie strzeże.

Życiem sprzątacza rządzi rutyna i nawyk, wyjątkiem są nieczęste, lecz godne zapamiętania, wieczory specjalne. Sprzątacz nie wie jednak, że już za kilka godzin jego uporządkowane życie ulegnie całkowitej odmianie, w wyniku spotkania z dziewczyną z fioletowym pasemkiem we włosach. Ten niewidzialny człowiek, ledwo dostrzegalny cień rzucony na margines społeczeństwa, zostanie wciągnięty w jej okropną historię. A nikt, absolutnie nikt, nie może odkryć, kim jest i co właściwie robi.

Tymczasem jest ktoś, kto już podąża jego tropem. Pewna zdeterminowana łowczyni wyznaczyła sobie jasny cel: zakończyć akty przemocy i ocalić tyle kobiet, ile zdoła. I nic nie powstrzyma jej przed wypełnieniem tej misji.

Już niedługo łowczyni otrzyma cenną wskazówkę, a wtedy zrobi to, co musi: zapoluje na niewidzialny cień czający się w sercu otchłani.


przeczytaj fragment


We Włoszech, jeśli mówisz thriller, mówisz: Donato Carrisi.

Paola Barbato, „La Repubblica”

-----

Donato Carrisi to autor jedenastu międzynarodowych bestsellerów. Jego debiut literacki, „Zaklinacz”, opublikowany w 2009 roku, zdobył kilka ważnych wyróżnień, w tym prestiżową włoską nagrodę Bancarella.

Powieści Carrisiego tłumaczone są na ponad trzydzieści języków i na całym świecie sprzedają się w milionach egzemplarzy.

W 2016 roku założył własną firmę producencką Gavila we współpracy z włoską Colorado Films. W obsadzie jego pierwszej produkcji, Dziewczyna we mgle, będącej ekranizacją powieści Carrisiego pod tym samym tytułem, znaleźli się Toni Servillo i Jean Reno, a film zdobył nagrodę David di Donatello za najlepszy debiut reżyserski w 2018 roku.

Kolejny film, W labiryncie, z Tonim Servillo i Dustinem Hoffmanem w rolach głównych, trafił do kin w październiku 2019 roku, a rok później udostępniono go na platformie streamingowej Apple TV, gdzie stał się najczęściej oglądanym filmem fabularnym.