#
#

tytuł: O krok za daleko

tytuł oryginału: Run away

autor: Harlan Coben

tłumaczenie: Magdalena Słysz

wydawnictwo: Albatros

premiera: 15 stycznia 2020

ISBN: 978-83-8125-825-8

O krok za daleko

Harlan Coben

Sekrety nie umierają nigdy.

Simon Greene żyje na krawędzi obłędu. Od miesięcy szuka swojej córki, Paige. Kiedy wreszcie trafia na jej ślad – namierza ją w Central Parku, gdzie ćpuni grają dla pieniędzy przy pomniku Lennona – na jego drodze staje Aaron, człowiek, przez którego uciekła. A Paige znowu znika.

Tym razem jednak Simon nie zamierza odpuścić – za wszelką cenę chce sprowadzić córkę do domu. Ale sytuacja się komplikuje…

W mieszkaniu, w którym koczowała dziewczyna, zostają znalezione zwłoki Aarona. A kiedy żona Simona, do której ktoś strzelał, walczy o życie, on musi zadać sobie pytanie – w co wplątała się ich córka? I czy to ona zabiła?

Aby znaleźć odpowiedź, Simon posunie się nawet… o krok za daleko.


FRAGMENT DO CZYTANIA

NASZA RECENZJA


Jesienią 2018 roku Harlan Coben zawarł spektakularną, wieloletnią i wyłączną umowę z platformą Netflix – w ramach współpracy zrealizowanych zostanie aż 14 ekranizacji jego powieści! Umowa obejmuje nie tylko tytuły, które Harlan Coben już napisał, ale również te, które dopiero się ukażą – to zapowiada mnóstwo pracy dla pisarza i nie mniej pierwszorzędnej rozrywki dla jego wielbicieli.


Harlan Coben
NIEZNAJOMY
(Stranger)

Nieznajomy pojawia się znikąd. Jego tożsamość pozostaje nieznana. Jego pobudki są niejasne. Ale wiadomości, z którymi przychodzi, zmieniają wszystko. Kilka słów, które wyszepcze ci do ucha, sprawi, że twoje poukładane życie rozbije się w drobny mak…

Adam Price ma wiele do stracenia: piękną żonę, dwóch wspaniałych synów i pozornie idealne życie. Spotkanie z Nieznajomym wywróci je do góry nogami – odkrycie wstrząsającego sekretu dotyczącego jego żony Corinne sprawi, że w grze o przetrwanie ważny stanie się każdy ruch, a Adam nie będzie wiedział, komu może ufać.

Tymczasem Nieznajomy zdradza innym kolejne tajemnice…

Premiera serialu na Netflixie 30 stycznia 2020 roku.

Harlan Coben
W GŁĘBI LASU
(In The Woods)

Dwójka zakochanych przypadkowo stała się świadkami krwawego morderstwa, które popełniono na czworgu nastolatków. Czworgu…? Przecież odnaleziono tylko dwa ciała. Co stało się z pozostałymi?

Dwadzieścia lat później w tej samej okolicy znów dochodzi do tragedii. Na wykopaliskach archeologicznych w pobliżu osiedla zostają znalezione zwłoki zamordowanej dziewczynki – dwunastoletniej Katy Devlin. Przypadkowa zbieżność czy miejscowy seryjny zabójca?

Śledztwo prowadzi detektyw Rob Ryan. I tak się składa, że to on był chłopcem, któremu udało się przed laty wyjść z lasu. Tyle że za sprawą zmiany imienia nikt w policji – poza jego partnerką – o tym nie wie. Ryan zdaje sobie sprawę, że jeśli wszystko się wyda, zostanie odsunięty od śledztwa. A do tego nie może dopuścić. Bo tym razem nie chodzi o karierę, o poprawienie statystyki rozwiązanych spraw. To coś bardzo osobistego.

Za adaptację „W głębi lasu” na język filmowy odpowiadać będą reżyserzy Leszek Dawid i Bartosz Konopka oraz scenarzyści Agata Malesińska i Wojtek Miłoszewski.HARLAN COBEN - SZTUKMISTRZ NAD SZTUKMISTRZAMI


Photo: Claudio Marinesco

Jako pierwszy współczesny autor zdobył trzy najbardziej prestiżowe nagrody literackie przyznawane w kategorii powieści kryminalnej, w tym najważniejszą – Edgar Allan Poe Award.

Jego książki sprzedały się w ponad 70 milionach egzemplarzy na całym świecie, a każda z nich z miejsca trafiła na szczyty list bestsellerów. Jesienią ubiegłego roku Coben zawarł spektakularną, wieloletnią i wyłączną umowę z platformą Netflix – w ramach współpracy zrealizowanych zostanie aż 14 ekranizacji jego powieści!

Umowa obejmuje nie tylko tytuły, które Harlan Coben już napisał, ale również te, które dopiero się ukażą – to zapowiada mnóstwo pracy dla pisarza i nie mniej pierwszorzędnej rozrywki dla jego wielbicieli.

Nie ma chyba na świecie wielbiciela książek, który nie słyszałby o Harlanie Cobenie i nie przeczytał choć jednej z jego powieści.

Urodził się i dorastał w amerykańskim stanie New Jersey – tutaj zresztą wciąż mieszka z rodziną i tutaj, lub w sąsiednim stanie Nowy Jork, rozgrywa się akcja jego powieści. Studiował politologię w Amherst College, należał tam do tego samego bractwa studenckiego co Dan Brown, z którym przyjaźni się do dziś. W ostatnim roku nauki uświadomił sobie, że chce pisać. Zanim jednak został pełnoetatowym autorem, przepracował kilka lat w rodzinnej firmie z branży turystycznej, by utrzymać powiększającą się rodzinę. Choć zadebiutował dość wcześnie, popularność przyniosły mu dopiero thrillery z Myronem Bolitarem – byłym koszykarzem i agentem sportowym rozwiązującym zagadki kryminalne – które zaczął pisać w latach 90. Dziś jest ich już jest jedenaście, plus trzy adresowane do młodszych czytelników, w których pojawia się Mickey Bolitar, bratanek Myrona. Do tego kilkanaście powieści poza serią, ukazujących się na całym świecie w 43 różnych językach.

Drzwi do światowej kariery otworzyła Cobenowi adaptacja filmowa „Nie mów nikomu”. Za kamerą stanął Francuz Guillaume Canet, a w obsadzie pojawiła się plejada gwiazd (nie tylko) francuskiego kina. Film zgarnął cztery statuetki Cezara z dziewięciu, do których był nominowany, i okazał się najpopularniejszym filmem zagranicznym, na jaki Amerykanie wybierali się do kina w 2006 roku. Francuzi mają zresztą wyraźną słabość do Cobena – w 2015 roku francuska telewizja nakręciła serial na oparty na motywach jego powieści „Jedyna szansa”. Produkcja cieszyła się ogromną popularnością nie tylko we Francji i wkrótce trafiła do portfolio Netflixa. Platforma Netflix kupiła też i udostępniła internautom powstałe w kolejnych latach dwa seriale oparte na oryginalnych scenariuszach Harlana Cobena: „Porzucony” i „Safe”. Kolejne produkcje realizowane przez Netflixa w ramach nowej umowy z Cobenem będą już adaptacjami poszczególnych powieści. Powstaną zarówno filmy, jak i seriale, każdy w innej części świata, a pisarz będzie producentem wykonawczym przy każdym projekcie.

Rezultat tego eksperymentu będziemy mogli ocenić już niedługo. W 2020 roku Netflix udostępni aż dwie produkcje – ekranizację „Nieznajomego” (zrealizowaną przez Brytyjczyków) i serialową wersję „W głębi lasu” (nakręconą w Polsce – przez polski zespół i w rodzimej obsadzie). Osiem odcinków „Nieznajomego” trafi na Netflixa już od 30 stycznia, premiera adaptacji „W głębi lasu”, planowana jest na drugą połowę roku.

Fałszywe tożsamości, mroczne rodzinne sekrety i tajemnicze spiski to znaki rozpoznawcze prozy Harlana Cobena. Niedokończone sprawy z przeszłości są w jego powieściach źródłem tragicznych i niepokojących wydarzeń rozgrywających się współcześnie. Precyzyjna, logicznie poprowadzona intryga, niesłabnące napięcie i fantastyczne dialogi gwarantują nieprzespane noce nie tylko miłośnikom gatunku – od jego książek po prostu nie sposób się oderwać. Każda kolejna powieść Harlana Cobena jest ucztą dla miłośników inteligentnego thrillera. W ostatniej powieści, , „Nie odpuszczaj”, którą czytelnicy na całym świecie przyjęli wyjątkowo entuzjastycznie, poznaliśmy detektywa Napoleona „Napa” Dumasa, który w ostatniej klasie szkoły średniej stracił brata. Leo i jego dziewczyna Diana zostali znalezieni martwi na torach kolejowych. W tym samym czasie dziewczyna, którą Nap uważał za miłość swojego życia, zniknęła bez śladu. Przez piętnaście lat Nap Dumas szukał ukochanej. I liczył na wyjaśnienie zagadkowej śmierci brata. Wyglądało na to, że wkrótce uda mu się poznać tajemnice sprzed lat... Nap rozpoczął więc gorączkowe śledztwo, zamiast odpowiedzi natrafił jednak na kolejne niewiadome. Okazuje się, że nie wiedział nic ani o kobiecie, którą kochał, ani o przyjaciołach z dzieciństwa, ani o opuszczonej bazie wojskowej, w pobliżu której dorastał, a przede wszystkim – nie wiedział nic o Leo i Dianie, których śmierć okazuje się o wiele bardziej mroczna i przerażająca, niż mógłby sobie wyobrazić…

Najnowsza powieść, „O krok za daleko” (Run Away), to historia ojca, którego uzależniona od narkotyków córka znika z domu. Dziewczyna pogrąża się w nałogu i najwyraźniej nie chce zostać odnaleziona. Jednak on przypadkiem trafia na jej trop i decyduje się podążyć jej śladem. Nie spodziewa się, z czym będzie musiał się zmierzyć i ile będzie go to kosztowało…MATERIAŁY WYDAWNICTWA