#

Szaniec

Agnieszka Jeż

Mocny debiut kryminalny.

Senne Warmia i Mazury pod koniec lata. Ekskluzywny hotel i elegancka zbrodnia. W swoim debiucie kryminalnym Agnieszka Jeż mistrzowsko łączy ironię i suspens oraz wnikliwie kreśli portret polskiej prowincji, który poraża realizmem. „Szaniec” w księgarniach już 2 września.Szaniec – ekskluzywny hotel z programem surwiwalowym. Ośmioro gości, którzy znają tylko swoje imiona, pełna izolacja i odcięcie od świata. Idealne warunki, by „zajrzeć w głąb siebie”, jak obiecuje folder reklamowy. Idealne warunki na idealne morderstwo.
W trakcie turnusu zamordowany zostaje jeden z uczestników. Przy schludnie ułożonym ciele bez oznak przemocy leży kartka z biblijnym cytatem.
Sprawę prowadzą sierżant Wiera Jezierska i komisarz Janusz Kosoń z Komendy Miejskiej Policji w Giżycku. Dla niego to finisz przed wyczekiwaną emeryturą. Ona marzy, by wyrwać się z rodzinnych stron i odciąć od przeszłości.
Gdy okazuje się, że ofiara to szanowany ksiądz dziekan, Wiera czuje dreszcz podniecenia: oto morderstwo z morałem, na jakie czekała. Trzeba jednak uważać, o czym się marzy.
Elegancka zbrodnia zaczyna odkrywać swoje mroczne oblicze, a nazwa Szaniec nabiera nowego znaczenia. Jak odróżnić dobro od zła? Kto jest ofiarą, a kto oprawcą? Co wybrać: prawdę czy sprawiedliwość?


FRAGMENT DO CZYTANIA

RECENZJA


O AUTORCE

fot. Marcin Klaban


Agnieszka Jeż – pisarka, filolożka polska i bałtystka. Z genów krakowianka i góralka, z urodzenia warszawianka, od 20 lat mieszka w Sulejówku. Kiedy nie czyta i nie pisze, spaceruje. Chodzenie to mój narkotyk, powtarza za Konwickim. Pozostałe uzależnienia to: dzieci, mąż, pies, ogród i góry. Przez wiele lat zawodowo zajmowała się książkami na stanowisku redaktorki i wydawczyni. W 2016 r. zadebiutowała jako autorka książki o międzywojniu „Kuchnia dwudziestolecia. Co i jak jadano” i powieści „Nie oddam szczęścia walkowerem”. Od tamtej pory w polskiej literaturze obyczajowej przybyło dziewięć książek z jej nazwiskiem na okładce. Najnowsza to „Miłość warta wszystkiego”.

„Szaniec” to jej mocny debiut kryminalny – pokazuje w nim swoje drugie, fascynujące i mroczne oblicze, udowadniając, że złożoność świata, która prowadzi do przestępstwa, jest równie ważna, jak sama zbrodnia.


MATERIAŁY WYDAWNICTWA