#

Zatruty ogród

Alex Marwood

Kolejny błyskotliwy thriller zdobywczyni nagród Edgara i Macavity, zainspirowany dramatycznymi doniesieniami z pierwszych stron gazet.

Jeśli przez całe życie powtarzają ci, że tam, na zewnątrz, ludzie nie mają pojęcia, co ich czeka, cieszysz się, że ty jesteś przygotowana na apokalipsę.

Kiedy mówią ci, że tam, na zewnątrz, na każdym kroku czyhają zagrożenia, jesteś szczęśliwa, że możesz żyć w zamkniętym małym świecie, w którym czujesz się bezpiecznie.


Nawet jeśli czasami znikają ludzie i potem nikt nie wspomina o nich choćby słowem.


Na odosobnionej farmie w Walii zostaje znalezionych sto pięćdziesiąt ciał osób, które umarły w wyniku zatrucia. Masowe samobójstwo członków sekty – stwierdza policja. Nie pierwsze w historii.

Jest kilku ocalałych, a wśród nich dwudziestodwuletnia Romy.

Aby ochronić siebie i swoje nienarodzone dziecko, musi nauczyć się żyć we wrogim otoczeniu.


I odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
Komu może zaufać, a przed kim powinna się strzec?
Kim byli jej krewni i dlaczego jej matka przed laty ich opuściła?
I najważniejsze:
Czy uda jej się uciec przed przeszłością?


FRAGMENT DO CZYTANIA

NASZA RECENZJA

WYWIAD


MEDIA O KSIĄŻCE

Jeśli istnieje lepszy thriller napisany w XXI wieku, żaden nie przychodzi mi do głowy.

Stephen King

Bardzo przebiegle poprowadzona akcja, ze stopniowo rosnącym napięciem i mrożącą krew w żyłach fabułą. Genialny i mroczny thriller psychologiczny.
„The Guardian”

Naprawdę wstrząsający thriller, w którym nic nie jest tym, czym się wydaje. Jest tak dobry, że żałuję, że sama go nie napisałam.
Val McDermid, autorka "Miejsca egzekucji"

O rety, Alex Marwood jest świetna! Podobnie jak wszystkie jej książki, Zatruty ogród jest doskonale skonstruowany, pełny prowokującego humoru i mrocznego napięcia. Ale prawda jest taka, że przeczytałbym wszystko Alex Marwood. Nawet jej listę zakupów.
Flynn Berry, laureat Nagrody Edgara Allana Poe

Sekty fascynują od dawna. Wywołują niepokój, ale też szaloną ciekawość. Czwarty thriller Marwood, Zatruty ogród, usatysfakcjonuje osoby spragnione powieści o tym, co dzieje się w zamkniętych społecznościach. I o tym, jak łatwo ten sztucznie stworzony świat może się rozpaść.
BookPage

Pochłonęłam "Zatruty ogród"... Wciągająca i bardzo żywa fabuła – to jedna z najlepszych książek Alex Marwood.
Jojo Moyes, autorka bestsellerowej powieści "Zanim się pojawiłeś"


O AUTORCE

©Alex Marwood


Jej pierwsza powieść, "Dziewczyny, które zabiły Chloe", została w 2013 roku nominowana w Wielkiej Brytanii do nagrody przyznawanej przez International Thriller Writers, a w Stanach Zjednoczonych zdobyła Edgar Allan Poe Award w kategorii Najlepsza Powieść roku 2014. Przetłumaczona dotychczas na 17. języków, odniosła sukces porównywalny do Dziewczyny z pociągu.

Druga książka Marwood, "Zabójca z sąsiedztwa", zdobyła nagrodę Macavity for Best Mystery 2015, a prawa do sfilmowania jej kupiła Rabbit Bandini Productions, firma producencka należąca do Jamesa Franco.

Kolejne książki Marwood – "Najmroczniejszy sekret" i najnowsza, "Zatruty ogród" – znalazły uznanie czytelników i krytyków na całym świecie.

Alex Marwood mieszka w Londynie i pracuje nad kolejnymi książkami.

NAJMROCZNIEJSZE SEKRETY ALEX MARWOOD

W historiach kryminalnych, także tych z pierwszych stron gazet, fascynuje ją najbardziej natura człowieka – zawiłości ludzkiej psychiki; motywy postępowania; decyzje, podejmowane w dobrej wierze, lecz prowadzące do tragedii; wszystkie te drobne uczynki, które rodzą zło...

Alex Marwood, zdobywczyni prestiżowej nagrody Edgara Allana Poe, autorka hipnotyzujących powieści „Dziewczyny, które zabiły Chloe”, „Zabójca z sąsiedztwa” i „Najmroczniejszy sekret” powraca z kolejnym doskonałym thrillerem psychologicznym!

Skazana na literaturę

O pisaniu marzyła już jako dziewczynka, ale długo nie wiedziała, jak się do tego zabrać. O mały włos zostałaby wróżką. Przeznaczenie okazało się jednak nieuniknione. Nic dziwnego, skoro pochodzi z rodziny z literackimi tradycjami. Leonora Mackesy, babcia ze strony ojca, była autorką popularnych romansów. Margaret Kennedy, babka ze strony mamy, pisała powieści i dramaty, była także biografką Jane Austen. Choć obie zmarły, zanim ukończyła dziesięć lat, były dla przyszłej pisarki źródłem inspiracji, obiektem podziwu i uwielbienia. Pierwszym testem jej zdolności literackich, a jednocześnie nieocenioną szkołą życia i warsztatu pisarskiego była praca w redakcji dziennika „Independent”. To tam nauczyła się, że samozadowolenie nie jest drogą do sukcesu, trzeba za to pilnować deadline’ów, być otwartym na krytykę, gotowym na niekończące się poprawki i cierpliwe dążenie do doskonałości. Przypadkowe zajęcie okazało się kopalnią tematów, które wkrótce miały ją natchnąć do pisania genialnych thrillerów psychologicznych.

Morderstwo pierwszego stopnia

Serena Mackesy miała nieszczęście zadebiutować tuż po spektakularnym sukcesie „Dziennika Bridget Jones” Helen Fielding. Jej pierwsza powieść „The Temp” była dość niepokojącą powieścią inicjacyjną, jednak ze względu na to, że brytyjski rynek wydawniczy łatwo ulega modom, książkę zaklasyfikowano jako kobiecą powieść obyczajową. Imię Serena pasowało jak ulał do autorki „chick lit”, więc choć jej książki stawały się coraz bardziej mroczne, nie mogła uwolnić się od tej deprecjonującej i niezgodnej z rzeczywistością łatki. Miała dwa wyjścia: albo pogrążyć się w depresji, albo popełnić zbrodnię doskonałą. Serena Mackesy musiała zginąć, a w jej miejsce pojawiła się Alex Marwood.

Jak ryba w wodzie

Książki Alex Marwood łączy motyw zaginięcia, zerwania z dotychczasowym życiem, zmiany tożsamości i ucieczki przed przeszłością. W jej powieściach liczy się nie tylko pomysłowa, uknuta z zegarmistrzowską precyzją intryga, lecz przede wszystkim tło psychologiczne i obyczajowe, które stanowi istotny element opowieści. Fenomenalne kreacje bohaterów i niezwykły realizm miejsc akcji to największe atuty jej prozy.

Debiutancki thriller Marwood, „Dziewczyny, które zabiły Chloe”, zawdzięcza swą ogromną popularność czytelnikom i dziennikarzom, którzy zachwyceni stylem i pomysłowością pisarki polecali sobie wzajemnie jej książkę. „Dziewczyny, które zabiły Chloe” to mistrzowsko skonstruowana historia dwóch nastolatek, które los stawia sobie na drodze pewnego wiosennego dnia. Obie będą żałować, że kiedykolwiek się spotkały, bo jeszcze tego samego wieczoru zostaną oskarżone o zabicie czteroletniej Chloe. Po dwudziestu pięciu latach dziennikarka Kirsty Lindsay podczas zbierania materiałów do artykułów o serii morderstw w podupadającym nadmorskim kurorcie spotyka sprzątaczkę Amber Gordon. Po raz pierwszy od dnia, który na zawsze odmienił ich życie. Muszą zrobić wszystko, by nie odkryto ich dawnej tożsamości i nie zrujnowano tego, co każda z nich z takim trudem budowała na kłamstwie. Ale przeszłość upomni się o swoje, a ich trop zwietrzą nie tylko żądne sensacji brukowce, lecz także psychopatyczny zabójca. Pierwszą powieść Marwood doceniło także środowisko ̶ w 2013 roku została w Wielkiej Brytanii nominowana do nagrody przyznawanej przez International Thriller Writers, a w Stanach Zjednoczonych zdobyła Edgar Allan Poe Award w kategorii „najlepsza powieść roku 2014”.

Druga powieść autorki, „Zabójca z sąsiedztwa”, będąca w istocie połączeniem wybitnie naturalistycznego thrillera z bardzo inteligentną i zabawną czarną komedią, zdobyła nagrodę Macavity for Best Mystery 2015, a prawa do jej sfilmowania z miejsca kupiła Rabbit Bandini Productions, firma producencka należąca do Jamesa Franco. Mieszkańców zaniedbanej londyńskiej kamienicy nie łączy nic, prócz tego, że wszyscy uciekają przed światem. Zwykle unikają się jak ognia, ale pewnej nieznośnie gorącej nocy w ich domu rozegrają się tragiczne wydarzenia, które zmuszą ich do zawarcia niewygodnego sojuszu. Nie wiedzą jednak, że jest wśród nich morderca, który wybrał już następną ofiarę. Teraz tylko czeka na odpowiedni moment, by ponownie uderzyć.

Kolejny thriller Marwood, „Najmroczniejszy sekret”, był opowieścią o narcystycznych zaburzeniach osobowości z przypadkową zbrodnią w tle. Sean Jackson uroczyście obchodzi swoje pięćdziesiąte urodziny. Impreza kończy się jednak katastrofą i wielkim skandalem, gdy jedna z jego córek, Coco, w tajemniczych okolicznościach znika w środku nocy. Dwanaście lat później na pogrzebie Seana spotykają się wszyscy, którzy byli również gośćmi na pamiętnym tragicznym przyjęciu sprzed lat. Nagle są o krok od rozwiązania zagadki, która zaważyła na całym ich życiu. Mroczne sekrety z przeszłości wreszcie ujrzą światło dzienne ̶ również ten najmroczniejszy, dotyczący zaginięcia Coco. Okazuje się, że nic nie jest takie, jakim się wydawało…

Wszyscy o tym mówią

Wszystkie trzy powieści zainspirowały wydarzenia z pierwszych stron gazet. W przypadku „Dziewczyn, które zabiły Chloe” była to sprawa Jamesa Bulgera, dwulatka porwanego i zamordowanego przez dwóch dziesięciolatków, Thompsona i Venablesa, którzy znęcali się nad malcem, a kiedy posunęłi się zbyt daleko, zmuszeni byli do nieporadnego ukrycia ciała ofiary swej lekkomyślnej zbrodni. „Zabójcę z sąsiedztwa” zainspirowała historia Dennisa Nilsena, jednego z najgroźniejszych brytyjskich seryjnych zabójców, który zamordował czternastu młodych mężczyzn. Nilsen zaczepiał ich w pubach, zapraszał ich do domu, zabijał, a potem trzymał ich ciała w mieszkaniu – „dla towarzystwa”. Kiedy zaczynali gnić, ciął ich na kawałki, gotował, aż mięso odkleiło się od kości, i spuszczał w toalecie. Wpadł, kiedy system kanalizacyjny w jego budynku odmówił współpracy. Z kolei w „Najmroczniejszym sekrecie” nie sposób nie dostrzec cienia historii Madeleine McCann, trzylatki, która ponad trzynaście lat temu przepadła bez wieści podczas wakacji, które spędzała z rodzicami w Hiszpanii. Pomimo milionowych nakładów finansowych i międzynarodowego śledztwa, które wciąż trwa, nie udało się ustalić, co stało się z dziewczynką.

Witajcie w sekcie

Tym razem Alex Marwood proponuje wielbicielom swej prozy wizytę w „Zatrutym ogrodzie”. Opowieść, w której przewijają się echa dwóch wielkich tragedii związanych z działalnością sekt – zbiorowego samobójstwa prawie tysiąca członków sekty Jima Jonesa, do którego doszło 18 listopada 1978 r. w północnej Gujanie oraz brutalnego morderstwa Sharon Tate i czworga jej przyjaciół, popełnionego przez członków sekty Charlesa Mansona 9 sierpnia 1969 r. w Kalifornii. W powieści Marwood samobójcza śmierć stu członków tajemniczej wspólnoty, całkowicie odizolowanej od świata w północnej Walii, wstrząsa opinią publiczną. Ci, którzy przetrwali masakrę, muszą nauczyć się żyć od nowa poza zamkniętą społecznością. Romy, wychowana w odosobnieniu, wciąż z przestrachem ogląda się za siebie. Czuje, że dawni współwyznawcy depczą jej po piętach. Wpojono jej, że zewnętrzny świat jest przerażający, niebezpieczny i godny pogardy. Jednak Romy szybko uczy się życia na zewnątrz, „między umarłymi”. Jest w ciąży, musi więc być czujna i ostrożna, próbując odszukać swoja ciotkę Sarah, siostrę swojej matki i ostatnią żyjącą krewną. Tymczasem zniknięcie Alison, która jako nastolatka opuściła rodzinny dom, by dołączyć do sekty, położyło się cieniem na życiu Sarah. Gdy opieka społeczna kontaktuje się z nią w sprawie opieki nad dwojgiem nastolatków – dzieci jej nieżyjącej siostry, Sarah przyjmuje dziwną parę bliźniąt pod swój dach. Ale czy może zaufać nastoletnim Eden i Ilo? Czy nie popełnia błędu przyjmując ich do domu i pozwalając zbliżyć się do swojej rodziny? Co naprawdę zdarzyło się w Snowdonii? Jaki los czeka ocalałych członków sekty? Co grozi nienarodzonemu dziecku Romy? Czy liderzy sekty przeżyli i z ukrycia śledzą poczynania niedawnych wyznawców?

Długo wyczekiwana powieść właśnie trafia do polskich księgarń; możecie być pewni, że Alex Marwood przygotowała dla swoich czytelników prawdziwą literacką ucztę – inteligentną, błyskotliwą i trzymającą w napięciu.

Koniecznie sięgnijcie także po wcześniejsze powieści tej autorki, jeśli jeszcze ich nie znacie.MATERIAŁY WYDAWNICTWA