#

"Uciążliwi" Dominik Popek

Książki o piłce zalewają księgarnie, niczym pontony z uchodźcami wybrzeża Europy - najczęściej są to biografie, które pojawiają się hurtowo. Publikacje mafijne to nie tylko legendarny „Ojciec chrzestny”. „Uciążliwi” to jednak coś, czego jeszcze nie było - jakkolwiek banalnie to nie brzmi.

Książka, która zainteresuje każdego kibica piłki nożnej, każdą osobę zainteresowaną tematyką mafii i wreszcie każdą osobę lubiącą po prostu przeczytać dobry kryminał.

Witajcie w prawdziwym świecie…

Palermo, Sycylia. Współcześnie.

We własnym domu zostaje znaleziony martwy siedemdziesięcioletni właściciel Calcio Palermo, Edward Barone. Na Sycylię po wielu latach przyjeżdża jego syn, Giuseppe. Mąż Constanzii, ojciec dwójki dzieci – jedenastoletniej Marii i dziewiętnastoletniego Stefana, obiecującego koszykarza, którym interesują się drużyny NBA. Giuseppe w spadku po zmarłym ojcu otrzymuje drużynę Serie A. Ma zamiar kontynuować rodzinną tradycję, chce zbudować wielką drużynę i nawiązać do sukcesów ojca. Nie ma jednak pojęcia o ciemnej stronie futbolu, klubu, miasta...

Teren stadionu Calcio Palermo to strefa wpływów dwóch mafijnych Rodzin. Rodziny Diniro, której głową jest ojciec chrzestny Tiberio, zwany „Grekiem” oraz Rodziny Giuliano, w której władzę przejmuje właśnie wiceszef, Salvatore, znany pod pseudonimem „Kameleon”. Szczególnie Rodzina Giuliano jest pod baczną obserwacją Paola Lepantego, śledczego, który od lat, wciąż jednak bezskutecznie ściga mafiosów. Małym sukcesem jest dla niego złapanie Corrada Giuliana – „Małego Cezara”, dona Rodziny Giuliano, ale Lepante zdaje sobie sprawę, że miał w nim mnóstwo szczęścia i pomocy, której nie mógł się spodziewać. W gonitwie za mafijnymi Rodzinami, poświęca własną…

Corrado Giuliano trafia do więzienia. Nawet zza krat rozwiązuje zagadkę swojego aresztowania. Doskonale wie, że został sprzedany.

Salvatore „Kameleon” Ricco. Kochający mąż, ojciec dwójki dzieci. Krótkowłosy, chudy mężczyzna średniego wzrostu w okularach. Bardzo podoba mu się wizja wejścia w futbol, który zdaje się być mu ogromną pralnią, w której nie trzeba płacić rachunków. Należy jedynie pozbywać się brudu.

Jego prawą ręką jest Maurizio Filone, a najbardziej zaufanymi kapitanami Federico „Buddysta” Mille i Ciro „Szalony” Camonte. Pierwszy to nałogowy palacz, niespełniony piłkarz, wielki fan Roberto Baggio. Drugi to ucieleśnienie szaleństwa. W kim nie wzbudza strachu, ten go uwielbia. Inni się go po prostu boją.

Plan przerobienia piłkarskiego klubu w pralnię brudnych milionów wyraźnie podoba się Tiberio Diniro. „Grek”, ojciec chrzestny Klanu Diniro jest na tyle zafascynowany projektem „Kameleona”, że jest gotów nawet złamać prawo omerta.

Dominik Popek