tytuł: Przyjaciółka
autorka: B.A. Paris
wydawnictwo: Albatros
liczba stron: 352
data premiery: 13 marca 2024
Ostatnie wpisy:
- Przerażająca gra wywiadów o najwyższą stawkę
- Pasjonująca przygoda z bursztynem w roli głównej!
- To jak jazda rozpędzonym bolidem – ostra i niebezpieczna!
- Fascynująca podróż do mroków średniowiecza
- Podróż do tak mrocznego świata, że aż cierpnie skóra!
- Prawda jest okrutniejsza od najbardziej wymyślnej fikcji!
- Nie trzeba od razu skakać na bungee - można sięgnąć po „Dolinę szpiegów”!
- Diabli wiedzą…
- Dwa domy, dwa miejsca, ale czy na pewno dwie historie?
Zakończenie niczym erupcja uśpionego wulkanu!
„Przyjaciółka” B.A. Paris to thriller psychologiczny z najwyższej półki. Od lat z niecierpliwością czekam na kolejne książki Autorki i muszę powiedzieć, że z każdą następną jest w lepszej formie. Nie chodzi tu o rangę poruszanych tematów, bo była już przecież przemoc w rodzinie i „syndrom sztokholmski”, a o budowanie napięcia. Rozpędza je z prędkością bolidu, by na zakończenie zafundować czytelnikowi prawdziwą eksplozję. Tę przeczytałam w ciągu zaledwie jednego dnia kosztem pieczenia pączków. Trudno, ale nie mogłam odłożyć „Przyjaciółki” na później i zabrać się wyrabianie ciasta. No cóż, domownicy musieli się obejść smakiem.Iris
i Gabriel Pelley wiodą spokojne życie. On prowadzi praktykę
lekarską, a ona, jak to określa, jest upiększycielką domów. Ich
nastoletnia córka Beth, przed podjęciem decyzji o wyborze kierunku
studiów, pracuje w Grecji jako wolontariuszka w schronisku dla
zwierząt. Na tej rodzinnej idylli cieniem kładzie się tragiczny
wypadek nastoletniego chłopca. Gabriel znalazł go przypadkowo
podczas biegania i towarzyszył mu w ostatnich minutach życia. Nawet
jako lekarz nie mógł mu w żaden sposób pomóc. Po tym wydarzeniu
popada w coraz większe przygnębienie, które powoli przechodzi w
depresję. Za namową kolegów z pracy bierze urlop. Z żoną Iris
wyjeżdża na wakacje. Jednak wyjazd nie pomaga. Czy Gabriela dręczą
słowa, które chłopiec powiedział przed śmiercią?
Po powrocie w swoim domu zastają Laure. Przyjechała do nich, bo dowiedziała się o zdradzie męża Pierre’a. Czeka na wyjaśnienia z jego strony. Iris i Gabriel zaprzyjaźnili się z nimi wiele lat temu. To szczególny rodzaj więzi między dwoma małżeństwami w podobnym wieku. Na początku bardzo współczują Laure, ale z czasem jej pobyt staje się męczący. Mijają dni, a ona wcale nie zamierza wracać do Paryża. Mało tego, jej mąż nie odbiera telefonów od Gabriela. Napięcie narasta, a Iris powoli traci cierpliwość. Zachowanie przyjaciółki zaczyna ją drażnić. Nosi jej ubrania, po swojemu ustawia przedmioty w szafkach kuchennych – jednym słowem zabiera jej przestrzeń życiową.
Z kolei Gabriel znajduje ukojenie podczas porządkowania zaniedbanej części ogrodu. Chroni się tam i pracuje fizycznie. Podejmuje kolejne wysiłki, by skontaktować się z mężem Laure, ale nadal bezskutecznie. Tak naprawdę nie wie, co się wydarzyło, bo zna tylko wersję jednej strony.
Iris nie ma kolejnych zleceń, co zaczyna ją niepokoić. Z niecierpliwością czeka na odpowiedź od potencjalnej klientki, ale ta ciągle nie nadchodzi. Podczas biegania poznaje nową sąsiadkę. To Esme, która spodziewa się dziecka. Zamieszkała w domu, który był wystawiony na sprzedaż. Między kobietami szybko nawiązuje się nić porozumienia. Postanawiają, że ich mężowie też muszą się poznać.
Niby wszystko jest w porządku, ale dochodzi do dziwnych zdarzeń. Sytuację komplikuje postać Josepha, przyjaciela Esme. Zajmuje się on ogrodem, ale wiadomo, że łączy go z nią coś więcej. Kim jest? Iris proponuje, by pomógł Gabrielowi w ogrodzie. Powoli rośnie jej zafascynowanie tym młodym i bardzo przystojnym mężczyzną…
Atmosfera staje się duszna i gęsta, a gwałtowna burza wisi w powietrzu. Mnoży się mnóstwo pytań, bo czytelnik przestaje być pewien tego, co widzi. Powoli zaczyna przeczuwać, że ktoś tu jest zręcznym manipulatorem, który z dużą wprawą pociąga za „sznurki”.
Zapewniam, że nikt nie pożałuje, że sięgnął po „Przyjaciółkę”. Jej zakończenie jest niczym erupcja uśpionego przez stulecia wulkanu. Warto przeczytać, by doświadczyć tej gigantycznej dawki emocji!
Małgorzata Chojnicka