#

Bliska znajoma

Piotr Górski

​Przemoc rodzi przemoc, a zemsta często obraca się przeciwko tym, którzy się do niej uciekają. W bolesny sposób przekona się o tym komisarz Kruk w nowym tomie serii kryminalnej Piotra Górskiego. „Bliska znajoma”, piąty tom cyklu o komisarzu Kruku autorstwa Piotra Górskiego. Bezkompromisowy komisarz przekroczy granice, by zapewnić przełom w sprawie o porwanie dziecka. Porażki zawodowe będą się przeplatać z problemami w życiu osobistym, a wyjście Kruka z kłopotów obronną ręką wyda się tym razem nieosiągalnym celem.

Co zrobić, gdy wyczerpało się wszystkie możliwości, a porwany z ulicy jedenastolatek nadal pozostaje zaginiony? To pytanie zadaje sobie komisarz Sławomir Kruk na początku piątej doby poszukiwań. Odpowiedź, której sam sobie udziela, jest przerażająca.


W rezultacie podjętych działań Kruk podejrzewany o przekroczenie uprawnień i tortury wobec sprawcy porwania, trafia pod ostrzał mediów, a czynności wyjaśniające w jego sprawie prowadzi funkcjonariuszka Biura Spraw Wewnętrznych Policji, Lena Milewska.


Mimo niesprzyjających okoliczności Kruk ulega urokowi pięknej nadkomisarz. Gdy kobieta pewnego dnia znika, zaczyna jej szukać i badać jej życie prywatne. Sytuacja coraz bardziej się zapętla, a sprawę utrudnia fakt, że w związku z toczącym się wobec niego postępowaniem, komisarz zostaje zawieszony.

Tę małą grę, która pozostała, Kruk rozegra sam. Nie stanie się ona sensem jego życia. Kruk zagra, wygra i zostawi wszystko za sobą.

Albo nie wygra.


przeczytaj fragment

recenzja


DO TEJ PORY NAKŁADEM HARPERCOLLINS UKAZAŁY SIĘ CZTERY ŚWIETNIE ODEBRANE PRZEZ CZYTELNIKÓW I RECENZENTÓW TOMY CYKLU O KOMISARZU KRUKU AUTORSTWA PIOTRA GÓRSKIEGO


„Kruk”, czyli wciągający i nieprzewidywalny kryminał rozpoczynający cykl o kontrowersyjnym komisarzu z Gdańska, który próbuje rozwikłać zagadkę makabrycznej zbrodni. W trakcie śledztwa naraża się wpływowym ludziom. Czy uda mu się dowieść prawdy?


Świetna książka. Pomysłowo skonstruowana fabuła, ciekawe postacie, zaskakujące zakończenie, polskie realia. Choć nie wszystkie wątki zostały wyjaśnione, książkę czyta się naprawdę znakomicie. Kruk nie jest supermanem, polskim Rambo czy innym Columbo. Jest normalnym facetem, który pracuje w policji. Miewa chandry, napady złości, popełnia błędy. Ale się nie poddaje. Krok po kroku podąża za kolejnymi tropami. Fajny gość. Czytelnik na lubimyczytac.pl


„Gorszy” intrygujący, dobrze napisany i nieprzewidywalny kryminał, z bohaterem, którego wraz z jego mocnymi stronami i słabościami, po prostu daje się lubić.


Dynamiczna akcja, jeszcze lepiej zarysowane postacie i ciekawe rozwinięcie intrygi zapoczątkowanej w „Kruku” plasują „Gorszego” w gronie najlepiej dopracowanych polskich kryminałów wydanych w ostatnich miesiącach.

Magazyn Dobre Książki o „Gorszym”„Krewni” to trzecie spotkanie z błyskotliwym komisarzem Krukiem z Trójmiasta. Kruk będzie stąpać po coraz cieńszym lodzie, próbując rozwikłać sieć niebezpiecznych zależności między ludźmi, którym, jak nakazuje rozsądek, lepiej schodzić z drogi.


Ta książka jest rewelacyjna. Trzecia część jest brudna, mroczna i nie ma w niej żadnych skrótów i głupot. Takie kryminały powinny być przykładem dla innych autorów, którzy psują zakończenia. Brawa dla Pana Górskiego.

Łukasz ES, lubimyczytac.pl

Kolejne makabryczne morderstwo w Trójmieście. By rozwikłać sprawę, komisarz Kruk wkracza na coraz bardziej niebezpieczne ścieżki. Towarzyszy mu podkomisarz Paczulski, ale czy w sytuacji zagrożenia życia policjanci będą mogli na siebie liczyć?W powieści Piotra Górskiego nie brakuje niczego, co stanowi o atrakcyjności tego gatunku literatury. A ponieważ autor posiadł umiejętności nieszablonowego łączenia charakterystycznych elementów kryminału w ciekawą fabułę, „Królową lalek” czyta się z zainteresowaniem, oczekując niespodziewanych rozwiązań. I tu Piotr Górski nie zawodzi – niespodzianki są.

- Robert Wiśniewski, Magazyn Dobre KsiążkiO AUTORZE:

Powieści Piotra Górskiego mają już swój rozpoznawalny styl, inteligentną fabułę i realistycznego, barwnego bohatera. Sławomira Kruka lubi się niezmiennie, od pierwszego tomu […].

Piotr Górski dysponuje sprawnym warsztatem pisarskim, w efekcie czego jego powieści to interesujące, mocne kryminały, których atutem są nietuzinkowi bohaterowie, wyraziste dialogi, szybkie zwroty akcji i zawiła fabuła, głęboko wciągająca czytelnika i dająca mu dużą satysfakcję z lektury.

Robert Wiśniewski, DobreKsiązkiMag.plPIOTR GÓRSKI urodził się w 1971 r. w Morągu. Od lat jest związany z Trójmiastem. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim oraz podyplomowo bankowość i finanse w Ecole Supérieure de Commerce de Rouen. Publikował w „Nowej Fantastyce" i „Feniksie„ (m.in. „Horda”, „Melomani”, „Martwa ziemia”, „Złość bogów”), niektóre z jego opowiadań ukazały się w antologiach. W 2017 roku powstała pierwsza powieść kryminalna Piotra Górskiego zatytułowana „Kruk”, która rozpoczęła serię o komisarzu Kruku. „Królowa lalek” stanowi – po „Gorszym” i „Krewnych” – czwartą część tego cyklu.