#

Duch w machinie

Caroline Graham

Mamy przyjemność zaprezentować naszym Czytelnikom pierwszą książkę objętą Patronatem serwisu Zbrodnia w Bibliotece: Caroline Graham Duch w machinie Przekład: Anna Sawicka-Chrapkowicz Mallory Lawson z rodziną rozpoczyna nowe życie w pięknym wiejskim domu odziedziczonym po ciotce. Lawsonom wydaje się, że życie w Forbes Abbot będzie łatwiejsze i przyjemniejsze niż to, które wiedli w Londynie. Srogo się zawiodą. Jeden z ich nowych sąsiadów, Dennis Brinkley, ma rzadkie hobby: zbiera rekonstrukcje starych machin wojennych. Wzbudzają one w mieszkańcach wioski spory niepokój. I słusznie. We wsi funkcjonuje Kościół Bliskich na Wyciągnięcie Ręki. W czasie cotygodniowych spotkań zaproszone media przekazują żyjącym wieści z zaświatów. Kontakt z duchami nie może jednak przynieść nic dobrego. Nadinspektor Barnaby i sierżant Troy nie wierzą w duchy, ale muszą sporo się natrudzić, by udowodnić, że to nie one stoją za przerażającymi i tajemniczymi zdarzeniami, które mają miejsce w spokojnej dotąd miejscowości. Polecamy relację z imprezy Morderstwa w Midsomer... tym razem w Sopocie Dwie inne powieści Caroline Graham objęte naszym patronatem Niepokojące oblicze angielskiej prowincji, czyli nigdy niekończące się morderstwa w Midsomer

Szczegółowe informacje o Caroline Graham, jej powieściach oraz planach Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego związanych z kolejnymi książkami tejże autorki znaleźć można na blogu Morderstwa w Midsomer.

A oto wcześniejsze części cyklu:

Zabójstwa w Badger's Drift

Przekład: Anna Sawicka-Chrapkowicz

Pierwsza część przygód nadinspektora Barnaby'ego i sierżanta Troya. Rozpoczynają oni śledztwo dotyczące z pozoru naturalnej śmierci starej panny Simpson. Okazuje się, że Badger's Drift nie jest tak spokojną i bezpieczną wioską, na jaką wygląda, a jej mieszkańcy ukrywają mniej lub bardziej nieprzyjemne dla nich tajemnice. Gdy policyjne dochodzenie zaczyna ujawniać to zaskakujące oblicze wsi, popełnione zostaje kolejne, makabryczne zabójstwo.

Śmierć pustego człowieka

Przekład: Liliana Okupniak

Amatorski teatr w Causton przygotowuje się do wystawienia Amadeusza. Atmosfera w teatrze staje się coraz bardziej napięta. Wiele nerwowości wprowadza apodyktyczne zachowanie reżysera, Harolda Winstanleya, oraz złośliwość odtwórcy roli Salieriego – Esslyna Carmichaela. Tuż przed premierą Esslyn dowiaduje się o zdradzie swej młodziutkiej żony z innym członkiem zespołu, co powoduje, że w trakcie przedstawienia zaczyna zachowywać się, jakby oszalał. Ale prawdziwe coup de theatre widzowie mają okazję obejrzeć pod koniec sztuki. Krwawa scena samobójstwa Salieriego wywołuje przerażenie wszystkich obecnych w teatrze. Całe szczęście, że są tam też policjanci: nadinspektor Barnaby i sierżant Troy.

Śmierć w przebraniu

Przekład: Maryla Kowalska

Miszkańcy wsi Compton Dando od dawna spodziewali się, że w starym dworze Golden Windhorse zajętym przez członków dziwnej sekty dojdzie do czegoś złego. Tajemnicza śmierć Jamesa Cartera, którą koroner uznał jednak za wynik wypadku, wywołuje więc w okolicy sporo budzących strach plotek. Wkrótce w sekcie dochodzi do krwawego morderstwa, a dochodzenie w jego sprawie, prowadzone przez nadinspektora Barnaby'ego, ujawnia wiele nieprzyjemnych faktów, które mieszkańcy i goście dworu woleliby ukryć.

Pisane krwią

Przekład: Ewa Jusewicz-Kalter

Grupa pisarzy-amatorów z Midsomer Worthy zaprasza na jedno ze swych spotkań znanego powieściopisarza, Maxa Jenningsa. Spotkanie kończy się śmiercią jednego z członków grupy, a literat staje się nieuchwytny. Dochodzenie w sprawie morderstwa rozpoczyna nadinspektor Barnaby, któremu pomaga sierżant Troy. Na jaw zaczynają wychodzić drażliwe szczegóły życia niektórych mieszkańców wioski i wstrząsające wydarzenia z przeszłości.

Wierna do śmierci

Przekład: Ewa Jusewicz-Kalter

Nadinspektor Barnaby i sierżant Troy badają sprawę zniknięcia Simone Hollingsworth. Dziwne zachowanie jej męża, Alana, rodzi podejrzenie, że ma on na ten temat pewną wiedzę. Na dodatek okazuje się, że były wspólnik Alana miał powód, by się na nim zemścić za oszustwo w interesach. Wszystko wskazuje na to, że kobieta została porwana dla okupu.

Bezpieczne miejsce

Przekład: Małgorzata Trzebiatowska, Anna Sawicka-Chrapkowicz

Stare Probostwo, zagubione gdzieś na angielskiej prowincji, powinno być miejscem, w którym można się czuć bezpiecznie. Kiedy więc były pastor Lionel Lawrence z Ferne Basset zaczął przyjmować pod swój dach młodocianych grzeszników, nie spodziewał się, że zaowocuje to morderstwem i szantażem. Nadinspektor Barnaby i sierżant Troy wkraczają do akcji, gdy po wsi zaczynają krążyć plotki na temat ostatnich dramatycznych wydarzeń: dziwnego zniknięcia podopiecznej pastora i śmierci nielubianego sąsiada.