#

Karmazynowy brzeg

Douglas Jerome Preston Lincoln Child

Świat oszalał na punkcie Pendergasta! Uwielbiany duet pisarski Preston & Child powraca z kolejną częścią najbardziej nieprzewidywalnej serii thrillerów!

Dobre wiadomości dla wszystkich fanów duetu pisarskiego Preston&Child. Wydawnictwo Agora wyda kolejne tomy z serii o agencie FBI Pendergaście!

Już 19 czerwca nakładem Agory ukaże się Obsydianowa komnata - niepublikowany wcześniej w Polsce tom bestsellerowej serii Douglasa Prestona i Lincolna Childa o ekscentrycznym agencie FBI Aloysiusie Pendergaście. Równocześnie Agora wznowi powieść Karmazynowy brzeg, której akcja poprzedza wydarzenia opisywane w Obsydianowej komnacie. Natomiast w październiku tego roku wydawnictwo planuje wydać kolejną nowość z cyklu - City of Endless Night.

Mówią o nim współczesny Sherlock Holmes, bo ma nosa do rozwiązywania najbardziej zagmatwanych spraw, chadza swoimi ścieżkami i jest mistrzem dedukcji. Aloysius Pendergast, bo o nim mowa, w przeciwieństwie do XIX wiecznego bohatera żyje w XXI wieku, mieszka w Nowym Jorku i jest bardzo nietypowym agentem FBI. Ma szalonego brata przestępcę - Diogenesa, własnego bodyguarda z sił specjalnych - Proctora oraz tajemniczą podopieczną - Constance, która urodziła się w 1873 roku! W jego garażu stoi Rolls-Royce z 1959 roku. Wszystkie garnitury Pendergasta są szyte ręcznie we Włoszech, a buty w pracowni Johna Lobba w Londynie. To nie przeszkadza mu jednak nosić ze sobą całego wachlarza narzędzi: wytrychów, latarek, probówek, strzykawek i chemikaliów.

W swojej bestsellerowej serii Douglas Preston i Lincoln Child stworzyli nietuzinkowego bohatera, który zmaga się z najbardziej przerażającymi i tajemniczymi sprawami. Powiedzieć o nim, że jest jak współczesny Sherlock Holmes to zdecydowanie za mało. Ten ekscentryczny i skryty agent FBI nie poddaje się żadnym oczywistym osądom. Świetnie wykształcony, pochodzący z majętnej rodziny o wielu tradycjach, jest w pełni oddany swoim obowiązkom zawodowym. W pracy korzysta z niekonwencjonalnych metod i wspiera się wiedzą, która może stwarzać pozory tajemnej.

Jednak Pendergast, choć jest indywidualistą, nie działa samotnie. W każdym tomie, który sam w sobie jest brawurową opowieścią, towarzyszą mu oddani przyjaciele i partnerzy, którzy z równą determinacją walczą ze złem i próbują rozwikłać najbardziej nieprawdopodobne sprawy. Autorzy każą swoim bohaterom podróżować po całym świecie i stawać w obliczu najbardziej ekstremalnych sytuacji.

Siłą książek Prestona i Childa są świetnie skrojone postaci o wyrazistych, nietuzinkowych charakterach oraz zaskakujące zwroty akcji, które nie pozwalają czytelnikowi na chwilę oddechu. Na dodatek nigdy nie możemy być pewni, czy historia zakończy się tak, jak przewidujemy, autorzy zostawili dla swoich fanów kilka zaskakujących rozstrzygnięć.

Agent Pendergast nie jest typowym superbohaterem, sukces gwarantuje mu wiedza, intuicja i znakomite wykształcenie. Jednak choć nie skrywa upodobania do wykwintnych win, markowych zegarków i garniturów szytych na miarę, potrafi także skorzystać z siły wyćwiczonych mięśni i znaleźć wyjście z każdej opresji. W nadchodzących wydaniach czytelnicy przekonają się także, że jest bardzo niejednoznaczną postacią.

Mimo że autorzy postanowili sięgnąć w swojej twórczości po motywy nadprzyrodzone, to książki z serii nadal pozostają przede wszystkim dobrymi thrillerami, które gwarantują świetną rozrywkę nawet najbardziej wytrawnym wielbicielom gatunku.

Seria (którą otwiera tom „Relikt”) zawiera w sobie zarówno tomy, z których każdy stanowi odrębną historię, jak i tzw. „trylogie”, których osią stają się losy innych bohaterów.

Świat oszalał na punkcie Pendergasta. Każda powieść z cyklu Prestona i Childa to dynamiczna, pełna napięcia i emocji podróż, którą wypełniają fantastyczne tajemnice i suspens. Kiedy wydaje się nam, że już wszystko rozgryźliśmy... autorzy szybko wyprowadzają nas z błędu kolejnym wstrząsającym zwrotem akcji.

Paweł Deptuch, dzikabanda.pl

Obezwładniające połączenie mrocznego thrillera, nietuzinkowej sensacji i mrożącego krew w żyłach horroru. Zaczęłam czytać serię z charyzmatycznym agentem Pendergastem dopiero od "Karmazynowego brzegu" i bez wątpienia jest to moje czytelnicze odkrycie roku. Jak dobrze, że autorzy napisali aż tyle części!

Iza Sadowska, Lubimyczytać.pl


Karmazynowy brzeg
- na rynku ponownie od 19 czerwca

To miała być łatwa sprawa. Kradzież kolekcji drogocennego wina może przerazić tylko właściciela piwniczki. Agent A.X.L Pendergast oraz jego podopieczna Constance nie spodziewali się jednak, że w nadmorskim miasteczku Exmouth, czeka ich coś tak mrocznego - zamurowany ludzki szkielet.

Lecz ta pozornie sielska miejscowość skrywa o wiele bardziej ponury sekret związany z siedliskiem czarownic, które zbiegły z Salem w 1692 roku. Tymczasem z pobliskich bagien wyłaniają się kolejne ciała. Czyżby ktoś kontynuował paranie się czarną magią?

Bohaterowie z właściwą sobie odwagą i sprytem zabierają się do rozwiązania zagadki. Kradzież wina i trop zbiegłych czarownic to tylko początek o wiele mroczniejszych wydarzeń, które tym razem mogą przynieść Pendergastowi zgubę...


NASZA RECENZJA

FRAGMENT DO CZYTANIA


O autorach

Douglas Jerome Preston (ur. 31.05.1965 roku) i Lincoln Child (ur. 13.10.1957 roku) to amerykańscy pisarze, którzy najbardziej znani są ze współpracy przy bestsellerowej serii o agencie Pendergaście.

Obaj specjalizują się w powieściach nawiązujących do gatunku techno-thriller, przy czym Preston doskonale odnajduje się w literaturze faktu, a Child także w horrorze.

Powieści napisane wspólnie przez Prestona i Childa zwracają uwagę przede wszystkim poważnym podejściem do wiarygodnego i naukowego uzasadnienia rozgrywających się wydarzeń. Obaj pisarze przed rozpoczęciem prac nad książką robią solidny research naukowy. To właśnie dzięki temu czytelnik ma poczucie, że choć przygody bohaterów początkowo wydają się być niewiarygodne, to dzięki drobiazgowym wyjaśnieniom zyskują na autentyczności.

Agent Aloysius Pendergast - doskonale wykształcony i świetnie wyszkolony agent FBI, należący do tajnej komórki o nieograniczonych możliwościach działania. Jego bajeczny majątek pozwala mu na pracę za symbolicznego dolara.

Szczupły, zawsze nienagannie ubrany początkowo może sprawiać wrażenie delikatnego, lecz to tylko pozory, które pozwalają mu zbić przeciwnika z tropu. Pochodzi z bardzo starego rodu, w którym nie brakowało ekscentrycznych postaci. Ma w sobie coś z Sherlocka Holmesa i agenta Mouldera. Zawsze wybiera sprawy, które mają w sobie coś nadprzyrodzonego i w których z całą mocą może wykorzystać swoją wyjątkową wiedzę. Choć to pozytywny bohater, to kryje w sobie mroczną tajemnicę, która stawia go w mniej korzystnym świetle. Wszystkim każe mówić do siebie po prostu: Pendergast.

Constance Greene - podopieczna Pendergasta i towarzyszka jego najniebezpieczniejszych przygód. Piękna, młoda, dystyngowana kobieta, która kryje pewną zaskakującą tajemnicę… urodziła się bowiem w 1873 roku! Erudytka o niebanalnych zainteresowaniach, ciętym poczuciu humoru. Kobieta, która wie czego chce i nie potrzebuje męskiego ramienia by czuć się pewnie i bezpiecznie. Los uwikłał ją w skomplikowaną relację uczuciową z Pendergastem i jego odwiecznym przeciwnikiem - bratem Diogenesem.

Diogenes Pendergast - młodszy brat Aloysiousa. Mroczna postać, która z czasem zyskuje na niejednoznaczności. Skrzywdzony w dzieciństwie, nie ze swojej woli obrał bardzo ciemną ścieżkę, która wiedzie przez śmierć i cierpienie. Wieczna rywalizacja z bratem zaprowadziła go w odmęty szaleństwa i desperacji.

Proctor - wierny przyjaciel, bodyguard i lokaj agenta Pendergasta. Inteligentny, bystry, szybki. Świetne wyszkolenie w armii gwarantuje mu wyjście z każdej opresji. Zna kilka języków i ma wiele praktycznych umiejętności. Analityczny umysł pozwala mu szybko ocenić sytuację i wybrać najlepsze rozwiązania.


źródło: materiały prasowe wydawnictwa