#

Osiem dni Erzsébet

Janusz Mika

​Na krakowskiej Krowodrzy znika dziewczyna. W tym samym czasie w mieście trwa festiwal poświęcony seryjnym mordercom. Czy te dwie sprawy się łączą?

Dziennikarz śledczy Kornel Rączy, dzięki nadnaturalnym zdolnościom córki, trafia na trop zaginionej studentki. Przyjdzie mu się zmierzyć zarówno z biurokracją policji, jak i fanatyzmem wytrawnego gracza, który pragnie obmyć we krwi nie tylko młode, kobiece ciało.

Janusz Mika w swojej najnowszej powieści "Osiem dni Erzsébet" prowadzi czytelnika w świat faktów, które połączył ze współczesną historią detektywistyczną, gdzie odkrycie tożsamości sprawcy zbrodni jest równie istotne, co próba zrozumienia sekretów ludzkiej psychiki i motywacji.


FRAGMENT DO CZYTANIA

RECENZJA


O AUTORZE

Fot. Wiesław Fąfara


Janusz Mika – dziennikarz, publicysta, prozaik, animator kultury, prezes Fundacji Promocji Kultury „Urwany Film” w Krakowie.

Publikuje m.in. w „Dzienniku Polskim”, a w przeszłości m.in. w: „Czasie Krakowskim”, „Tygodniku Powszechnym”, „Przekroju”, wrocławskiej „Ricie Baum”, warszawskim „Teraz Rock” i wielu innych. Książkowo zadebiutował cyklem wywiadów „Obszary pokolenia” (2002). Autor powieści kryminalnej „Limeryki zbrodni” (Wydawnictwo Helion, 2013) oraz licznych opowiadań: nagroda główna w ogólnopolskim konkursie warszawskiego miesięcznika „Bluszcz” (2012), wyróżnienie w konkursie „Dziennika Polskiego” (2015), w 2019 laureat konkursu na 100-lecie AGH (jego opowiadanie znalazło się w antologii „Archiwum Groźnych Opowiadań”). W 2017 ukazał się zbiór jego opowiadań „24 na dobę" (Wydawnictwo Alter). Inne jego opowiadanie znalazło się w antologii opowiadań grozy City4 (Wydawnictwo Forma 2018).

Współautor (wraz Krzysztofem Maćkowskim) książek:
„Trakls Krieg. Wojna Trakla” (2015),
„Pretekst Trakla. Trakls Vorwand” (2016),
„Horyzonty Trakla. Trakls Horizonte” (2017)
oraz „Topografii poezji Georga Trakla” (2018), a także dwóch filmów dokumentalnych: „Vater”, który w 2018 film otrzymał Nagrodę Specjalną Dyrektora Artystycznego Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w Kielcach oraz „Trzej przyjaciele z boiska”.

Janusz Mika w mediach:

http://off.radiokrakow.pl/podcasty/rozmowa-z-januszem-mika/

http://www.radiokrakow.pl/audycje/kolo-kultury-dok...

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3248928,epi...

https://dziennikpolski24.pl/epigon-racjonalnych-wa...

Recenzje tomu opowiadań „24 na dobę” (Alter, 2017)

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4805520/24-na-dobe


MATERIAŁY WYDAWNICTWA