#

Trzy sekundy

Anders Roslund / Börge Hellström

THRILLER UZNANY PRZEZ SZWEDZKĄ AKADEMIĘ LITERATURY ZA NAJLEPSZĄ POWIEŚĆ ROKU. NOMINOWANY DO NAGRODY SREBRNEGO KLUCZA.

Piet Hoffmanne – pitbul na usługach polskiej mafii. Ale także tajny współpracownik sztokholmskiej policji. Właśnie nadarza się okazja, by przeniknął jeszcze głębiej w struktury organizacji przestępczej. Polscy zleceniodawcy oczekują, że zorganizuje sieć sprzedaży narkotyków w miejscu, które przynosi największe zyski – w szwedzkich więzieniach.

Jeśli mu się powiedzie, wykończy konkurencję i zdusi proceder w zarodku.

W przeciwnym razie może tylko mieć nadzieję, że śmierć będzie szybka.

Bo poza nim i oficerem prowadzącym tylko trzy osoby wiedzą o akcji w murach więzienia dla najgroźniejszych przestępców i jeśli coś pójdzie nie tak, jeśli zostanie zdekonspirowany, umyją od tego ręce. Zostanie kompletnie sam.

I o tym, czy przeżyje, zadecydują trzy sekundy.Trzy sekundy zapoczątkowały cykl powieści z Pietem Hoffmannem. Kolejne to Trzy minuty i Trzy godziny.

Ci, którzy zastanawiają się, kto zajmie miejsce Stiega Larssona, nie powinni mieć już wątpliwości: Anders Roslund i Börge Hellström.
„The Independent”


FRAGMENT DO CZYTANIA

NASZA RECENZJA


O AUTORACH

ANDERS ROSLUND (ur. 1961 r.)

BÖRGE HELLSTRÖM (ur. 1957 r., zm. 2017 r.)

Duet dwóch szwedzkich autorów, którzy zasłynęli serią powieści kryminalnych odznaczających się wyjątkowym realizmem opisywanych zdarzeń.

Anders Roslund to znany dziennikarz i reporter specjalizujący się w tematyce społecznej i kryminalnej, szef redakcji informacyjnej telewizji publicznej.

Börge Hellström był założycielem organizacji na rzecz zapobiegania przestępczości, zajmującym się problematyką szwedzkiego systemu penitencjarnego. Hellström w przeszłości był uzależniony od narkotyków, a jako dziecko doświadczył molestowania seksualnego.

Wspólnie napisali siedem powieści, przełożonych na kilkanaście języków i sprzedanych w ogromnych nakładach. Zadebiutowali w 2004 roku thrillerem Bestia, który został uznany przez Szwedzką Akademię Literatury za Najlepszą Powieść Roku, podobnie jak opublikowane pięć lat później Trzy sekundy. Za Bestię obaj autorzy otrzymali za nią Szklany Klucz (Glasnyckeln), nagrodę przyznawaną za najlepszą powieść kryminalną z krajów skandynawskich.

Obie powieści zostały sfilmowane; "Bestia" przez szwedzką telewizję, w ekranizacji tej drugiej, "Trzy sekundy", z 2019 roku, wystąpili Joel Kinnaman, Clive Owen, Rosamund Pike, a z polskich aktorów – m.in. Mateusz Kościukiewicz.
MATERIAŁY WYDAWNICTWA