#

Utalentowany pan Ripley

Patricia Highsmith

​Powrót mistrzyni psychologicznego thrillera!

"Utalentowany pan Ripley" to pierwsza powieść pięciotomowego kryminalnego cyklu, którego głównym bohaterem jest Tom Ripley. Tego ambitnego dwudziestoparolatka, przekonanego, że jest stworzony do wygodnego, dostatniego życia i tylko chwilowo nie wiedzie mu się najlepiej, poznajemy w jednym z nowojorskich barów, gdzie spotyka się z bogatym biznesmenem Howardem Greenleafem. Mężczyzna zleca mu nietypowe zadanie, które wiąże się z dłuższym wyjazdem do Europy. Próba jego realizacji przyniesie wiele nieoczekiwanych zmian w życiu Toma i stworzy liczne okazje, by mógł się wykazać swoimi talentami, a głównie zdolnościami do oszukiwania ludzi i manipulowania nimi, w czym przydatne będą umiejętności łatwego zmieniania tembru głosu, stylu bycia, a nawet wyglądu zewnętrznego, dzięki którym idealnie może się podszywać pod inne osoby. Dokąd zaprowadzi go finezyjna, acz bezwzględna gra, którą sam zaaranżuje? Czy wystarczy mu zimnej krwi i pomysłowości, by wielokrotnie poradzić sobie z przeciwnościami losu i uniknąć zdemaskowania?


przeczytaj fragment


Patricia Highsmith urodziła się w Fort Worth w Teksasie w 1921 roku, ale większość dorosłego życia spędziła w Szwajcarii i we Francji. Uczyła się w Barnard College, gdzie studiowała filologię angielską i klasyczną. Jej pierwsza powieść Znajomi z pociągu, opublikowana w 1950 roku, okazała się ogromnym komercyjnym sukcesem i została sfilmowana przez Alfreda Hitchcocka. Mimo wczesnego uznania w Stanach Zjednoczonych nie doceniano jej twórczości przez cały czas trwania jej kariery.

Pod pseudonimem Claire Morgan opublikowała w 1953 roku powieść Carol, odrzuconą przez amerykańskiego wydawcę z powodu poruszonego w niej wprost tematu homoseksualizmu. Jej najpopularniejszym bohaterem literackim stał się Tom Ripley, wytworny socjopata, który zadebiutował w 1955 roku w jej książce Utalentowany pan Ripley. Napisała potem jeszcze cztery inne powieści z nim w roli głównej. Już po jej śmierci nakręcono film Utalentowany pan Ripley, który pomógł odnowić zainteresowanie nią w Stanach Zjednoczonych, podobnie jak ekranizacja Głębokiej wody oraz pośmiertna publikacja The Selected Stories of Patricia Highsmith, która zdobyła powszechne uznanie po opublikowaniu przez W.W. Norton & Company w 2001 roku.

Highsmith była autorką ponad dwudziestu książek, nagrodzoną O. Henry Memorial Award, Edgar Allan Poe Award, Le Grand Prix de Littérature Policière oraz Award of the Crime Writers’ Association of Great Britain. Umarła w Szwajcarii 4 lutego 1995 roku, a jej literackie archiwum jest przechowywane w Bernie