#
#

Marcos Chicot

– urodził się w 1971 roku w Madrycie. Ukończył psychologię kliniczną oraz ekonomię. W 1997 roku napisał swoją pierwszą powieść „Oscar”. Druga powieść, „Diario de Gordon” zdobyła nagrodę Francisca Umbrala. Jest żonaty, ma dwoje dzieci – Lucię, która urodziła się z zespołem Downa, i Daniela. Autor przeznacza dziesięć procent swoich dochodów na finansowanie organizacji pozarządowych zajmujących się ludźmi z niepełnosprawnością umysłową.

Zabójstwo Pitagorasa

Jonathan Kellerman

Zbrodnia, zagadka, miłość… antyk i matematyka. Patronat medialny nad książką Wydawnictwa Muza SA objął serwis Zbrodnia w Bibliotece.

Wspólnota pitagorejska w Krotonie, rok 510 p.n.e. Pitagoras, czując zbliżającą się śmierć, postanawia wybrać następcę spośród swoich najzdolniejszych uczniów. Zmuszony jest jednak odłożyć decyzję, gdy najpoważniejszy kandydat na następcę filozofa Kleomenides zostaje otruty…

Wyjaśnienie łańcucha tajemniczych zbrodni będzie wymagało od detektywa Akenona wtajemniczenia w doktrynę filozofa – poznania tajników wiedzy matematycznej, filozoficznej i religijnej. Przewodniczką Akenona po sekretach pitagorejczyków i zarazem jego pomocniczką w odkryciu mordercy zostanie błyskotliwa Ariadna, córka Pitagorasa. Każde kolejne zabójstwo okazuje się bardziej zaskakujące od poprzednich – Akenon i Ariadna wkrótce uświadamiają sobie, że ich wrogiem jest geniusz zła, człowiek intelektem i wiedzą przewyższający być może samego Pitagorasa, który ma zamiar zniszczyć filozofa wraz z całą polityczną spuścizną oraz zmącić pokój w Wielkiej Grecji. Schwytanie i zdemaskowanie go okaże się misją śmiertelnie niebezpieczną. „Zabójstwo Pitagorasa” to osadzona w czasach starożytnych, pełna niespodziewanych zwrotów akcji opowieść o śmiertelnych wrogach filozofa, któremu marzył się pokój między ludźmi i narodami: o intrygach, prowadzących do wojen między państwami-miastami, ale także o losach trudnej miłości i problemach matematycznych nie dających ludzkości spokoju od setek, a nawet tysięcy lat. To historia, w której wiedza jest przedmiotem walki – stawką w grze o władzę i wpływy. Dbałość autora o prawdę historycznych realiów przekłada się na sugestywną atmosferę, działając jak wehikuł czasu, przenoszący czytelników na ulice starożytnej Krotony i Sybaris. Śledztwo przenika się z intrygą polityczną, napięcie wzrasta z każdą kolejną stroną aż do przyprawiającego o zawrót głowy finału. To propozycja nie tylko dla amatorów powieści historycznych takich jak „Ja, Klaudiusz”, lecz także dla wielbicieli kryminału, zagadki i wartkiej akcji spod znaku Dana Browna. Była to najlepiej sprzedająca się powieść hiszpańskojęzyczna w 2013 roku, a autor znalazł się wśród finalistów prestiżowej nagrody literackiej Premio Planeta de novela.