tytuł: Nie wiesz kim jesteś
autor: Tim Weaver
wydawnictwo: Albatros
premiera: 2021-05-05
seria: David Raker
liczba stron: 544
Ostatnie wpisy:
- Przerażająca gra wywiadów o najwyższą stawkę
- Pasjonująca przygoda z bursztynem w roli głównej!
- To jak jazda rozpędzonym bolidem – ostra i niebezpieczna!
- Fascynująca podróż do mroków średniowiecza
- Podróż do tak mrocznego świata, że aż cierpnie skóra!
- Prawda jest okrutniejsza od najbardziej wymyślnej fikcji!
- Nie trzeba od razu skakać na bungee - można sięgnąć po „Dolinę szpiegów”!
- Zakończenie niczym erupcja uśpionego wulkanu!
- Diabli wiedzą…
- Dwa domy, dwa miejsca, ale czy na pewno dwie historie?
Jak zniknąć bez śladu?
Zniknięcie bez śladu wbrew pozorom nie jest takie proste. Uprowadzić kogoś tak, żeby nikt tego nie widział, też nie jest łatwo. Prawie wszędzie są jacyś świadkowie, kamery, na miejscu zdarzenia zostają ślady. Czasem jednak ludzie znikają bez śladu i nie wiadomo, z czym tak naprawdę mamy do czynienia. W grę może wchodzić między innymi porwanie, porzucenie dotychczasowego trybu życia i rodziny, utrata zdrowia (pamięci) lub porwaniaZ nagłym i niewyjaśnionym zniknięciem bliskich wiąże się tragedia rodziny i bliskich. Towarzyszą jej: strach, niepewność oraz domysły i spekulacje, które niekiedy są gorsze niż rzeczywistość. Najbliżsi zaginionej osoby nie mogą przeżyć żałoby do końca i rozpocząć nowego etapu życia. To często powoduje współpracę z prywatnymi detektywami, a nawet jasnowidzami.
Tematyka wszystkich powieści Tima Weavera związana jest z zaginięciami, a główny bohater, były dziennikarz, David Raker specjalizuje się właśnie w tego typu sprawach. Dla Rakera, który po śmierci żony zmienił profesję, odnajdowanie zaginionych jest pewnego rodzaju misją i sposobem na zapomnienie o własnej tragedii.
„Owszem, musiałem płacić rachunki, jak wszyscy, ale potrzebowałem tych spraw także z innych, mniej oczywistych, powodów. Odkąd sześć lat temu pochowałem żonę, praca stała się dla mnie sposobem na przeżywanie żałoby. Zaginieni stali się moim kołem ratunkowym. A teraz byli moim tlenem.”
Przypadki, którymi zajmuje się Raker należą do trudnych, skomplikowanych i związanych z rozmaitymi przestępstwami. W większości spraw policja okazała się bezsilna, a zrozpaczona rodzina lub zaniepokojeni znajomi uznali, że jedynie prywatny detektyw jest w stanie odkryć prawdę. W „Nie wiesz, kim jesteś” o znalezienie zaginionej kobiety prosi jej siostra mieszkająca w Ameryce. W pierwszej chwili Raker odmawia, ale gdy okazuje się, że Lynda Korin od lat żyła w Anglii i tutaj zaginęła, zgadza się zająć tą sprawą. Raker od razu zdaje sobie sprawę, że odnalezienie kobiety może być trudne, ponieważ od zaginięcia minęło już dziesięć miesięcy, a według policji nie znaleziono żadnych śladów mogących powiedzieć coś o przebiegu zniknięcia lub porwania. Raker wykorzystuje swoje znajomości i zleca dotarcie do informacji o śledztwie i samej zaginionej. Wkrótce okazuje się, że mimo starań policji nie udało się nic ustalić. Kobieta przepadła jak kamień w wodę. Samochód Korin znaleziono w punkcie widokowym nad brzegiem morza, na cyplu, do którego wiedzie jedna droga.
„– Porzuciła go?
– Wszystko na to wskazywało. Samochód był zamknięty. W schowku została jej torebka i telefon komórkowy. Ale klucze leżały niedaleko w zaroślach.”
Była tam kamera, ale nie zarejestrowała, jak Korin odchodzi z parkingu. Po prostu rozpłynęła się w powietrzu. Potem już nikt jej nie widział”
Lynda Korin była wdową po reżyserze, spokojną emerytką mieszkającą w domu położonym w atrakcyjnym miejscu, miała niewielkie grono znajomych i nie miała żadnych kłopotów. Wydawałoby się, że kobieta, która nie należy do grupy osób narażonych niebezpieczeństwo powinna być bezpieczna, a jednak zniknęła. Bez śladu, bez listu pożegnalnego, bez powodu.
„Kamera przy głównej bramie pokazała, że Lyn wjechała tamtędy… ale już nie wróciła. W ogóle. Ani pieszo, ani swoim samochodem, ani cudzym. Nie pojawiła się żywa ani martwa, ślad po niej zaginął. Jak gdyby w chwili, kiedy minęła tę bramę, właściwie przestała istnieć.”
Na miejscu, w którym widziano Lyndę Korin po raz ostatni David Raker znajduje coś, co zostało przeoczone przez policję. To, oraz rozmowy z osobami, które znały zaginioną, podsuwają Rakerowi pewien pomysł, gdy odkrywa kilka zbieżności w zeznaniach znajomych i zachowaniu Lyndy. Wszystko wskazuje na to, że nagle coś zaczęło kobiecie zagrażać. Co takiego zrobiła kobieta, że jej dotychczasowe bezpieczne życie legło w gruzach?
Odkryty trop wiedzie Rakera w świat kina, lecz nie tego współczesnego, a sprzed trzydziestu lat. Razem z detektywem poznajemy kulisy filmu, mechanizmy rządzące popularnością i przyglądamy się karierom kilku aktorów. Aby odkryć, co jest przyczyną zaginięcia Lyndy Korin Raker musi dotrzeć do filmów, o których prawie nikt już nie pamięta, a kopie nagrań są praktycznie nieosiągalne.
W tej powieści bardzo istotną role pełni ofiara, a nie ślady fizyczne. Aby odkryć prawdę, David Raker musi poznać Lyndę Korin, dowiedzieć się, jaka była, jak się zachowywała, jak wyglądało jej życie, jakich miała znajomych. Nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że Raker pracuje momentami jak rasowy profiler. Poznawał zaginioną, żeby na tej podstawie odkryć, co się z nią stało.
„Nie wiesz, kim jesteś” to moje kolejne spotkanie z Davidem Rakerem, po powieści Tima Weavera sięgam bez wahania i jeszcze nigdy nie poczułam się zawiedziona. Jeżeli komukolwiek wydaje się, że detektyw szukający zaginionych ma mało ekscytującą pracę, to po przeczytaniu tej książki zmieni zdanie.
Agnieszka Pruska – od ćwierćwiecza gdańszczanka, nie pracująca w zawodzie nauczycielka, autorka dwóch serii powieści kryminalnych: policyjnej z nadkomisarzem Uszkierem („Literat”, „Hobbysta”, „Żeglarz”, „Spadkobierca) i komediowej z dwoma nauczycielkami w roli głównej ("Zwłoki powinny być martwe i „Wakacje z Trupami”). Nałogowa czytelniczka, posiadaczka czarnego pasa w aikido, cierpi na permanentny brak czasu, lubi bliższe i dalsze podróże.