#

Wszyscy są w zmowie

Republikanie i lojaliści, policja i kryminaliści. Wszyscy po równo zaangażowani w szantaże, łapówkarstwo, morderstwa, tortury i prostytucję. Od pierwszych stron Stuart Newille wprowadza nas w sam środek korupcji i przemocy, a wszystko to okrasza niewybrednym i mocnym językiem gangsterskiego światka. „Zmowa” to kolejna po „Duchach Belfastu” trzymająca w napięciu od pierwszych stron, książka Stuarta Nevile’a dostępna na rynku polskim.

Jedną z najbardziej złowieszczych figur powieści jest Gerry Fegan. To okrutny i brutalny człowiek, a jednocześnie postać o nietypowym poczuciu humanizacji i oddaniu względem małego dziecka. Tajemniczy i legendarny „Podróżnik” to człowiek bez domu, rodziny i bez skrupułów. Morderca, który nie cofnie się przed niczym, nawet w chwili kiedy jego ciało odmawia mu posłuszeństwa. Przyjdzie mu jednak zmierzyć się z równym sobie, szalonym i bezwzględnym przeciwnikiem, sławnym Gerrym Feganem. Pragnąc uciec od przestępczego światka Belfastu Fegan kryje się w Nowym Jorku. Jednak nawet w tym wielomilionowym mieście znajdą go ci, którzy chcą się na nim zemścić. Bezwzględny Byk O’Kane jest niewątpliwie czarnym charakterem, który niczym mafijny boss, pociągając za odpowiednie sznurki, podkręca akcję książki. Jaką tajemnice skrywa Fegan i co go łączy z O’Kanem dowiadujemy się w toku wartkich wydarzeń.

Neville ustanawia wyraźne poczucie ciągłości, kładąc podwaliny dla przyszłych powieści o lekko koślawych bohaterów, a uczciwy Lennon jest tym, który przychodzi na myśl jako pierwszy. Policjant Jack Lennon, mimo że jest bohaterem serii, ciągle stąpa po cienkiej krawędzi życia i śmierci. Śledząc jego poczynania miałam nieodparte wrażenie, że w zmowie są wszyscy. Spiskuje każdy z każdym. Wszyscy są zamieszani w jakąś intrygę. Dlaczego Lennon tak desperacko próbuje wyciągnąć informację od swoich kolegów z wydziału specjalnego narażając na szwank swoją karierę w policji? Uczciwy jako jeden z nielicznych w powieści, nieskorumpowany, stojący na straży prawa, próbuje dociec prawdy i ochronić swoją córkę i jej matkę. Czy uda mu się ustrzec kobietę i dziecko przed mafijnymi porachunkami?

„Zmowa” to świetnie napisana książka z dobrze przemyślaną akcją. Intryga wydaje się tak prawdziwa i realna, że na końcu książki autor dopisał informację o całkowitej fikcyjności opisanego świata i postaci. Z przyjemnością śledziłam zmagania Lennona oraz dopingowałam Fegana w walce ze wszelkimi przeciwnościami. Fanów gatunku zachwyci z pewnością. Nie zdziwiłabym się gdyby o prawa autorskie do ekranizacji książki zabiegali za chwilę najlepsi twórcy filmów sensacyjnych.

Karolina Biedrzycka