#

Nastoletnie zauroczenie

Każdy przestępca kogoś krzywdzi. Niezależnie od tego, czy ukradnie komuś samochód, pobije go, podpali dom czy zabije, zawsze mówimy o krzywdzie. W przypadku pedofilii krzywda dotyka dzieci. Często są one bezbronne, zaskoczone rozwojem sytuacji, nierzadko zaniedbane przez rodziców lub mają obniżoną samoocenę. Z traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa ofiary pedofili borykają się przez całe życie. I właśnie o tym traktuje najnowsza powieść C.L. Taylor.

Bohaterką „Zanim powróci strach” jest trzydziestolatka z dużym i bardzo traumatycznym bagażem doświadczeń, którą mimo upływającego czasu nadal prześladują wspomnienia z dzieciństwa. To, co wydarzyło się kilkanaście lat temu kładzie się cieniem na całym życiu Louise Wandsworth, która nie potrafi zapomnieć, odciąć się od przeszłości i po prostu żyć tak, jak inne kobiety w jej wieku.

Czy ktokolwiek potrafiłby to zrobić, gdyby w wieku czternastu lat padł ofiarą pedofila? Gdyby przez jakiś czas był od niego zależny? Gdyby bał się zemsty? Kto umiałby zaufać innemu mężczyźnie, gdy wspomnienia po kilkunastu latach wciąż są bardzo silne:

„– Musisz mi zaufać, Louise. Pamiętasz? Nie skrzywdzę cię. Zrobię ci coś niezwykle przyjemnego. Czeka cię prawdziwa ekstaza i rozkosz, jakiej nigdy jeszcze nie doznałaś. Być może się przestraszysz, ale… nie zrobię… ci… krzywdy. Obiecuję. To twoja szansa, żeby udowodnić, jak bardzo mi ufasz. Zgoda?

Kiedy pokiwałam głową, wszedł we mnie i mocniej zacisnął dłoń na mojej szyi.”

Przestępca jest świetnym kłamcą i manipulatorem wzbudzającym zaufanie zarówno swoich ofiar, jak i ich rodziców, którzy bez wahania powierzają swoje latorośle opiece znajomego. Gdy Louise Wandsworth miała czternaście lat, zakochała się w swoim trenerze karate, pedofilu, który tak potrafił zagrać na uczuciach nastolatki, że uciekła z nim z własnej woli.

„W jednej chwili znów mam czternaście lat. Mike jest miłością mojego życia, a ja jego. Zabiera mnie do Francji na romantyczny weekend. Tego ranka jak zwykle włożyłam szkolny mundurek, ale zamiast pojechać autobusem do szkoły, wysiadłam jeden przystanek wcześniej, na rogu Holy Lane. Mike czekał w swoim samochodzie. Kazał mi spakować do plecaka przybory toaletowe, ubranie na zmianę i paszport. Powiedział, że sam zajmie się resztą.”

Lou jest główną, lecz nie jedyną bohaterką „Zanim powróci strach”. Dwie pozostałe to nastolatka, która padła ofiara tego samego mężczyzny oraz jego była żona. Louise walczy z demonami przeszłości i usiłuje jakoś uporządkować swoje życie, Wendy żyje przeszłością i rozgoryczeniem, a nastoletnia Chloe właśnie przeżywa wielką miłość do starszego mężczyzny. Kobiety wiele dzieli, ale łączy je jedna osoba: Mike Hughes, którego wszystkie darzyły uczuciem i wszystkie gorzko tego pożałowały. C.L. Taylor pokazuje, jak zmienia się ich stosunek do mężczyzny, a także do pozostałych kobiet. Dynamika ich relacji jest bardzo duża i zależy od kolejnych wydarzeń, w które są one uwikłane.

Akcja powieści rozgrywa się w niewielkim angielskim miasteczku, Malvern, do którego po kilkunastu latach wróciła Lou, która wyjechała stąd tuż po tym, gdy policja uwolniła ją z rąk pedofila. Prawdopodobnie nigdy by tu nie przyjechała, gdyby nie konieczność zajęcia się odziedziczonym po ojcu domu. Sytuacja wymusza na kobiecie zmierzenie się z przeszłością. Wszystko tu przypomina jej dzieciństwo i kilkanaście lat starszego od niej Mike’a, który najpierw wzbudził jej zaufanie i uczucie, a potem wykorzystał to bez skrupułów. Mało tego, prawie od razu jest świadkiem sytuacji, która jednoznacznie kojarzy jej się z tym, co sama przeżyła. Louise Wandsworth nie pozostaje obojętna i natychmiast zaczyna działać. Sama, bo policja nie reaguje na jej zgłoszenie tak, jak powinna.

Przebieg wydarzeń możemy śledzić z punktu widzenia trzech bohaterek, a dzięki temu poznajemy częściowo różne spojrzenia na tę samą sytuację. W przypadku Lou autorka pozwala też czytelnikowi spojrzeć na minione wydarzenia oczami czternastoletniej dziewczyny. Dzięki temu, a także wątkowi z udziałem Chloe doskonale widać, jak bardzo przestępca uzależnił od siebie nastolatki: kiedyś Lou, teraz Chloe. Wyraźnie widać wspólną cechę łączącą je: obie szukały akceptacji, zrozumienia i miłości. Znalazły to u pedofila, który zręcznie manipulując nastolatkami, zupełnie je od siebie uzależnił. Tak bardzo, że Louise nawet po tragedii, jaka ją spotkała i po upływie kilkunastu lat nie jest w stanie stwierdzić, że go na pewno nie kocha.

„Zanim powróci strach” C.L. Taylor to powieść, która pokazuje, jak łatwo zdobyć zaufanie dziecka (nastolatki), zmanipulować je i wykorzystać, szczególnie, gdy nie znajduje ono zrozumienia w domu. To również historia kobiety, która przez wiele lat zmaga się z przeszłością i w końcu udaje jej się zacząć normalnie żyć. Polecam nie tylko miłośnikom thrillerów psychologicznych, naprawdę warto przeczytać.


O KSIĄŻCE

WYWIAD


Agnieszka Pruska

Agnieszka Pruska – od ćwierćwiecza gdańszczanka, nie pracująca w zawodzie nauczycielka, autorka dwóch serii powieści kryminalnych: policyjnej z nadkomisarzem Uszkierem („Literat”, „Hobbysta”, „Żeglarz”, „Spadkobierca) i komediowej z dwoma nauczycielkami w roli głównej ("Zwłoki powinny być martwe i „Wakacje z Trupami”). Nałogowa czytelniczka, posiadaczka czarnego pasa w aikido, cierpi na permanentny brak czasu, lubi bliższe i dalsze podróże.