Nawet najbardziej karkołomny pomysł wymyślony na potrzeby powieści może okazać się realny, ba, już dawno wykorzystany przez służby specjalne. O zderzeniu fikcji z rzeczywistością, doświadczeniach szpiegowskich i nie tylko opowiadają Artur Ka(...)
Ewa Suchoń: Kilka dni temu, w czasie piątej edycji Poznańskiego Festiwalu Kryminału Granda została Pani nagrodzona Czarnym Kapeluszem za najciekawszego bohatera polskiego kryminału w 2018 roku. Serdecznie gratuluję! Tom Mara to wyjątkowa postać, (...)
Rafał Christ: Twoja droga do bycia pisarką rozpoczęła się od nałogowego czytania książek. Jakie były twoje ulubione tytuły w dzieciństwie? Jenny Blackhurst: Jako dziecko czytałam dużo powieści detektywistycznych. Wszystko, co miało w sobie (...)
Przygnębia nas fatalizm, który przebija z tej historii… O pracy nad reportażem „Martwe ciała” na temat bezprecedensowej sprawy polskiego nekrofila i zabójcy Edmunda Kolanowskiego opowiadają Waldemar Ciszak i Michał La(...)
Laureat Kryminalnej Piły, dziennikarz, który za dziennikarza się nie uważa, autor muzycznych biografii i kryminałów mocno osadzonych w polskiej rzeczywistości, na bieżąco pilnie obserwowanej i krytykowanej. Przede wszystkim jednak (...)
ZwB Lukrecja, bohaterka Pani powieści „Niewinność Lukrecji”, jest nietypową bohaterką powieści sensacyjno-szpiegowskiej. Po pierwsze jest kobietą-szpiegiem, a to rzadkie w polskiej literaturze, zdominowanej przez męskich bohaterów. Po drugie,(...)
Po “Łasce” i “Wierze” nadszedł czas na “Pokutę”. Doskonale znana miłośnikom fantastyki Anna Kańtoch po raz trzeci sięga po konwencję PRL-owskiego kryminału. O różnicach między gatunkami i procesie tw&o(...)
Anna Grzeca: "Zamachowcy” to powieść o terroryzmie cybernetycznym. Skąd taki pomysł na powieść?Krzysztof Jóźwik: To co dzieje się w cyberprzestrzeni to temat mocno na czasie. Żyjemy w świecie oprogramowania, komputerów i elektronicznych syst(...)
Cierpliwość się opłaciła. Po dwuipółletniej przerwie do polskich księgarń trafiła kolejna – szesnasta! – opowieść z bestsellerowego cyklu o agencie specjalnym FBI, Aloysiusie Pendergaście. „Obsydianowa komnata” t(...)
Dla polskiej literatury gatunkowej jest tym, czym Stanisław Bareja był dla rodzimego filmu. Liczba społeczno-obyczajowych absurdów na rozdział jest w jego powieściach ogromna. Można jego pisarstwo uwielbiać, można się nim irytować, ale na(...)