#

Gniazdo

Jędrzej Pasierski

W prowadzeniu czytelnika przez psychologiczne meandry złożonych osobowości i społeczno-obyczajowe granice między rdzennymi a przyjezdnymi pisarz ten należy do rodzimej czołówki. - Paulina Stoparek,

Święta Bożego Narodzenia w Beskidzie Niskim. Ekscentryczny potomek starej rodziny nafciarskiej, Gabriel Koniarski, zaprasza bliskich na Wigilię.

Goście przybywają do świeżo wybudowanego ośrodka, z dala od cywilizacji, na szczycie góry. Szybko jednak pojawiają się niewygodne pytania. Dlaczego poprzedni goście hotelu zostali wyrzuceni w środku nocy? Dlaczego po przyjeździe rodziny Gabriel rozpoczyna zabawę w sąd? Wyjaśnienie tych zagadek musi znaleźć komisarz Nina Warwiłow, która jeszcze nie zdążyła się oswoić z Beskidem Niskim. Wkrótce świąteczne obchody przerywa zbrodnia, krąg podejrzanych jest zamknięty. Nina, osamotniona i bez wsparcia, musi odkryć, kto spośród zgromadzonych jest mordercą – zanim na szczycie góry pojawią się kolejne ofiary.


Pasierski w zaledwie dwa lata i cztery książki wyrósł na jednego z najlepszych autorów powieści kryminalnych w Polsce.

Marta Bratkowska, „Książki”


W książkach Pasierskiego kryminał walczy o pierwszeństwo z formułą powieści obyczajowej i psychologicznej. Seria zdołała zapewnić mu w krótkim czasie miano jednego z najbardziej obiecujących twórców literatury kryminalnej w Polsce.

Amelia Sarnowska, Onet.pl


To nie intryga, choć misterna, sprawia, że tak chętnie sięgam po Pasierskiego. Sprawia to Nina Warwiłow, jedna z najbardziej udanych postaci kobiecych w kryminale ostatnich lat.

Marta Guzowska, blog „Zbrodnicze siostrzyczki”


Pasierski znakomicie łączy ze sobą powieść kryminalną i obyczajową, wplata w to wątki historyczne [...]. Tworzy niezwykle klimatyczną fabułę.

Marta Matyszczak, blog „Kawiarenka kryminalna”


O autorze:

Jędrzej Pasierski (ur. 1984) – prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w organizacjach zajmujących się prawną ochroną środowiska, międzynarodową pomocą rozwojową oraz współpracą państw Europy Środkowo-Wschodniej. Autor thrillera W imię natury oraz cyklu powieści kryminalnych o Ninie Warwiłow: Dom bez klamek, Roztopy, Czerwony świt i Kłamczuch. Laureat drugiego wyróżnienia w konkursie Czarny Kapelusz organizowanym przez Poznański Festiwal Kryminału „Granda” za kreację postaci komisarz Niny Warwiłow. Za książkę Roztopy został uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną 2019 roku, za Czerwony świt otrzymał nominację do Nagrody Złotego Pocisku, a za Kłamczucha – wyróżnienie w konkursie o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa oraz nominację do Nagrody Złotego Kościeja 2021 w kategorii kryminał.

materiały prasowe wydawnictwa

nasza recenzja

wywiad z autorem