​Ted Bundy. Bestia obok mnie

Ann Rule

Pierwsze polskie wydanie klasyki true crime! Przerażająca do szpiku kości i zaskakująco intymna, legendarna już książka Ann Rule to opowieść kobiety, która zdaje sobie sprawę, że chłopak z dyżurki obok, jej przyjaciel, wrażliwy pracownik telefonu zaufania, to potwór w ludzkiej skórze. Każdej przewróconej stronie towarzyszy zimny dreszcz, bo czy tak naprawdę znamy naszych bliskich?

Ted Bundy był jednym z najokrutniejszych amerykańskich seryjnych morderców, który przyznał się do zabicia przynajmniej trzydziestu sześciu młodych kobiet na terenie całego kraju. Skazano go na śmierć za trzy zabójstwa.

Korzystając z prywatnej korespondencji z Bundym, prowadzonej aż do jego egzekucji, Rule kreśli fascynującą opowieść rozpiętą między osobistą perspektywą a zawodowym profesjonalizmem dziennikarki będącej na tropie seryjnego mordercy, charyzmatycznego i inteligentnego człowieka, którego miała za przyjaciela.

Oto jego historia: historia podwójnego życia, magnetycznej mocy, bezwzględnego przymusu i bezbronnych ofiar bestii. Spisana skrupulatnie przez kobietę, która myślała, że zna Teda Bundy'ego, dopóki nie zaczęła łączyć wszystkich dowodów i wyłonił się z nich przerażający obraz...

"Gdyby tę historię wymyślił powieściopisarz, uznano by ją za zbyt nieprawdopodobną. Ann Rule chciała opisać serię niewyjaśnionych brutalnych zabójstw młodych, atrakcyjnych kobiet, a okazało się, że sprawcą morderstw jest jej sympatyczny przyjaciel. Jako autorka dostała jedną na sto milionów szansę od losu i potrafiła ją godnie wykorzystać bez uciekania się do tanich efektów. Niesamowita literatura faktu. Klasyka gatunku."
Marcin Meller

"W tę historię trudno uwierzyć, ale wydarzyła się naprawdę. Dwójka zagubionych życiowo osób, niespodziewana przyjaźń i wreszcie koszmar, gdy wychodzi na jaw, że on - Ted Bundy - to jeden z najgroźniejszych seryjnych zabójców w historii. Pasjonująca, zaskakująca i przerażająca książka."
Wojciech Chmielarz

recenzja

przeczytaj fragment

Ann Rule

Urodzona w 1931 roku amerykańska pisarka kryminalna, autorka 33 książek i 1400 artykułów, głównie o sprawach karnych. Absolwentka psychologii, ukończyła kursy z dochodzenia w miejscu zbrodni i administracji policyjnej.

Prowadziła własne seminaria dla organów ścigania dotyczące seryjnych morderstw, sadystycznych socjopatów, kobiet-morderczyń i przestępstw, które interesują masowe media. Była członkiem grupy zadaniowej Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, która utworzyła Program Zatrzymywania Przestępców z Przemocą (VI-CAP).

Osiem książek jej autorstwa zostało zekranizowanych, a nad kolejnymi trwają prace. Laureatka, min. dwóch nagrody Anthony Awards, trzykrotnie nominowana do nagród Edgar Awards. Otrzymała również Nagrodę Gubernatora Stanu Waszyngton.

Była aktywną działaczką grup wsparcia dla ofiar brutalnych przestępstw i ich rodzin, programów pomocy maltretowanym oraz grup wsparcia dla dzieci po traumatycznych przeżyciach.

Zmarła w lipcu 2015 roku.