tytuł: Ted Bundy. Bestia obok mnie. Historia znajomości z najsłynniejszym mordercą świata.
autor: Ann Rule
wydawnictwo: SQN
gatunek: literatura faktu
tłumacz: Bartosz Czartoryski
Premiera: 28.07.2021
Ostatnie wpisy:
- Przerażająca gra wywiadów o najwyższą stawkę
- Pasjonująca przygoda z bursztynem w roli głównej!
- To jak jazda rozpędzonym bolidem – ostra i niebezpieczna!
- Fascynująca podróż do mroków średniowiecza
- Podróż do tak mrocznego świata, że aż cierpnie skóra!
- Prawda jest okrutniejsza od najbardziej wymyślnej fikcji!
- Nie trzeba od razu skakać na bungee - można sięgnąć po „Dolinę szpiegów”!
- Zakończenie niczym erupcja uśpionego wulkanu!
- Diabli wiedzą…
- Dwa domy, dwa miejsca, ale czy na pewno dwie historie?
Mój przyjaciel morderca
Ann Rule, autorka książki reportażowej „Ted Bundy. Bestia obok mnie” to nieżyjącą już amerykańska pisarka kryminalna, autorka 33 książek i 1400 artykułów, głównie o sprawach karnych. Była policjantka, absolwentka psychologii i kursów z dochodzenia na miejscu zbrodni i administracji policyjnej. Zaprzyjaźniona z wieloma stróżami prawa. I zaprzyjaźniona z bodaj najgroźniejszym seryjnym mordercą w historii Stanów Zjednoczonych, a może i na świecie, Tedem Bundym.To nie żart. Rule i Bundy poznali
się w Klinice Kryzysowej Seattle, pracując w telefonie zaufania.
Wspólne nocne dyżury, życiowe rozterki, a także problemy innych,
z którymi musieli się głosowo mierzyć zbliżyły ich do siebie.
Na dobrą sprawę od razu zaczęli nadawać na tych samych falach. W
pierwszych latach znajomości Anne nigdy by nie pomyślała, że
subtelny i wrażliwy młody mężczyzna to okrutny morderca kobiet.
Omawiana książka miała wyglądać inaczej. Wydana po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych w 1980 roku „Bestia obok mnie” miała być, jak napisała Rule w przedmowie, „kroniką serii niewyjaśnionych zabójstw młodych i atrakcyjnych kobiet. Z natury rzeczy miał to być owoc ekstensywnego dochodzenia, tekst, od którego będę całkowicie odseparowana. Moje życie nie mogło mieć przecież z tym nic wspólnego”. W drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku okazało się, że jest wręcz przeciwnie – że główny bohater dramatu, do tej pory pozostający w cieniu morderca, jest jej dobrym kolegą.
Oczywiście Ann trudno było w to uwierzyć. Wiele stron „Bestii obok mnie” przedstawia wewnętrzną walkę Rule, jej miotanie się pomiędzy wiarą w niewinność charyzmatycznego i urokliwego, zaprzeczającego oskarżeniom osadzonego a rosnącą górą poszlak i dowodów oraz prywatnych opinii i ostrzeżeń, którymi dzielili się z nią zaprzyjaźnieni śledczy. Autorka była nawet u psychiatry, chcąc skonsultować własną lojalność wobec Teda. Opowieść przedstawiona w książce jest rozwinięta pomiędzy jej wątpliwościami i rozterkami jako lojalnej przyjaciółki a stopniowo burzącymi ten obrazek dziennikarskimi argumentami, które uzyskiwała przez lata znajomości z Tedem i obserwacji postępowania procesowego w jego sprawie.
„Ted Bundy. Bestia obok mnie” to nie tylko opowieść o mordercy, o jego niecnych uczynkach, o zaciskaniu się wokół niego pętli sprawiedliwości i o procesach, które ostatecznie doprowadziły do skazania go na karę śmierci. Książka Rule to w znacznej mierze także opowieść o znajomości przytaczanej we wspomnieniach autorki, w listach, które wymieniała z Tedem, rozmowach telefonicznych, a także dzięki spotkaniom w neutralnych miejscach i w więzieniu. Ann Rule była niezwykle skrupulatna, jej relacja zawiera dokładnie spisane odległości, geograficzne sąsiedztwa i godziny, detale przebrań Teda, detale zbrodni, myśli osobiste i te wypowiadane na głos w towarzystwie śledczych, a nawet sumy wydawane na Teda, gdy już został aresztowany. Przez jakiś czas autorka pomagała Bundy’emu w utrzymywaniu w tajemnicy jego podwójnego życia osobistego, przemilczając wiedzę, jaką w tym temacie miała. Nigdy też chyba żaden dziennikarz śledczy nie zbliżył się tak bardzo genezy zła, jakie zagnieździło się w tym uprzejmym, charyzmatycznym i przystojnym mężczyźnie, jakim był Ted. Wisienkami na torcie są relacje z ucieczek osadzonego, skrajnie detaliczne opisy wydarzeń w domu studenckim Chi Omega, a także sądowe potyczki i TEN moment, kiedy Bundy pokazał na sali rozpraw swoją prawdziwą twarz.
Encyklopedycznej wręcz dokładności dopełniają zawarte na końcu książki często zadawane o Bundy’ego pytania. A te są bardzo różne: od pytań o obecne życie kobiet, które były związane z Tedem, poprzez pytanie o jego naturę, po dopytywanie, czy sama Rule była w nim zakochana. „Ted Bundy. Bestia obok mnie” to bardzo solidna pozycja, klasyczna już dziś true crime z wyrazistym pierwiastkiem osobistym samej autorki, której wątpliwości i moralne rozterki nadają niniejszemu reportażowi wyjątkowego rysu. Pierwszy raz w Polsce, po ponad 40 latach od amerykańskiej premiery!
Paulina Stoparek
Kulturoznawca i filmoznawca. Zawodowo związana z branżą wydawniczą. Redaguje, koryguje, sprawia, że książki stają się lepsze. Pisze także publicystykę dla portalu literacko-kryminalnego "Zbrodnia w Bibliotece". W wolnych chwilach czyta (tak to jest, gdy praca jest pasją), ogląda filmy, ćwiczy i hołubi kota. Ulubiony gatunek literacki: nordycki kryminał. Ulubiony autor: Marek Krajewski. Ulubiona książka: "Przeminęło z wiatrem".