#

Trzy minuty

Anders Roslund / Börge Hellström

SICARIO PO SKANDYNAWSKU.

Obie strony liczą na jego lojalność. Obie skazują go na śmierć.

Piet Hoffmann, kryminalista i tajny informator szwedzkiej policji, został zdekonspirowany i porzucony przez tych, dla których pracował. Cudem uszedł z życiem i musiał uciekać z kraju. Ukrywa się przed karą dożywotniego więzienia oraz polską mafią narkotykową, której wszedł w drogę. Tylko oficer policji Erik Wilson wie, że Hoffmann, posługujący się fałszywym nazwiskiem, wraz z rodziną wyemigrował do Calí w Kolumbii. Tam został członkiem mafii kokainowej i jako prawa ręka barona narkotykowego El Mestizo infiltruje kartel od środka na zlecenie amerykańskiej agencji DEA.

To podwójne życie zapewnia mu dostatek i wygodę. Do czasu, gdy podczas podróży do Kolumbii zostaje porwany Timothy D. Crouse, przewodniczący amerykańskiej Izby Reprezentantów. Nieszczęśliwy splot wydarzeń sprawia, że rząd USA i kartel narkotykowy znajdują wspólnego wroga – jest nim Piet Hoffmann, który straciwszy wszystkich sprzymierzeńców, znalazł się w sytuacji bez wyjścia. Erik Wilson wysyła mu na ratunek najbardziej upartego i zgryźliwego szwedzkiego detektywa. Ewert Grens – dawniej zacięty wróg Hoffmanna – stanie się jedynym człowiekiem, któremu ten będzie mógł zaufać.

Poruszający obraz brudnego fragmentu dzisiejszego świata, w którego istnienie nie wszyscy wierzą.

„New York Journal of Books”


FRAGMENT DO CZYTANIA

NASZA RECENZJA



O AUTORACH

ANDERS ROSLUND (ur. 1961 r.)

BÖRGE HELLSTRÖM (ur. 1957 r., zm. 2017 r.)

Duet dwóch szwedzkich autorów, którzy zasłynęli serią powieści kryminalnych odznaczających się wyjątkowym realizmem opisywanych zdarzeń.

Anders Roslund to znany dziennikarz i reporter specjalizujący się w tematyce społecznej i kryminalnej, szef redakcji informacyjnej telewizji publicznej.

Börge Hellström był założycielem organizacji na rzecz zapobiegania przestępczości, zajmującym się problematyką szwedzkiego systemu penitencjarnego. Hellström w przeszłości był uzależniony od narkotyków, a jako dziecko doświadczył molestowania seksualnego.

Wspólnie napisali siedem powieści, przełożonych na kilkanaście języków i sprzedanych w ogromnych nakładach. Zadebiutowali w 2004 roku thrillerem Bestia, który został uznany przez Szwedzką Akademię Literatury za Najlepszą Powieść Roku, podobnie jak opublikowane pięć lat później Trzy sekundy. Za Bestię obaj autorzy otrzymali za nią Szklany Klucz (Glasnyckeln), nagrodę przyznawaną za najlepszą powieść kryminalną z krajów skandynawskich.

Obie powieści zostały sfilmowane; "Bestia" przez szwedzką telewizję, w ekranizacji tej drugiej, "Trzy sekundy", z 2019 roku, wystąpili Joel Kinnaman, Clive Owen, Rosamund Pike, a z polskich aktorów – m.in. Mateusz Kościukiewicz.




MATERIAŁY WYDAWNICTWA